o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Małgorzata Duży
|

To może być rewolucja. Naukowcy mają pomysł, co zrobić z plastikiem

48
Podziel się

Być może w przyszłości waniliowe lody będą robione z... plastikowych butelek. Brytyjscy biotechnolodzy dokonali przełomowego odkrycia, które być może zrewolucjonizuje podejście do plastiku. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

To może być rewolucja. Naukowcy mają pomysł, co zrobić z plastikiem
Naukowcy odkryli, jak poradzić sobie z nadprodukcją plastiku (Getty Images)
bEqHxMlh

Naukowcy odkryli sposób, jak zamienić plastik uzyskany z butelek w posmak wanilii. Nowe badania wykorzystują genetycznie zmodyfikowane bakterie.

Organiczny związek chemiczny zwany waniliną, który zawiera w sobie zarówno posmak, jak i zapach wanilii, może być wytworzony w warunkach laboratoryjnych lub wyekstrahowany ze świeżych ziarenek wanilii. Według Guardiana obecnie 85% wanilinu uzyskuje się z paliw kopalnianych.

bEqHxMlj

Wanilin można odnaleźć w wielu artykułach spożywczych, kosmetykach, środkach farmaceutycznych, artykułach sprzątających oraz produktach ziołowych. Jego zapotrzebowanie wzrasta lawinowo, na co wskazali autorzy badania.

W 2018 roku popyt na wanilin wynosił około 40 800 ton, a jego wzrost przewidziano na 65 500 ton do roku 2025. Zapotrzebowanie na wanilin znacznie przekracza zasoby naturalnych ziaren wanilii, na co wskazują wyniki badań opublikowane 10 czerwca w magazynie “Green Chemistry”. Z tego powodu naukowcy szukają nowych sposobów na produkcję wanilinu.

Z nowych badań wynika, że ów składnik można wytworzyć z plastikowych butelek. Jest to nie tylko ważny krok w walce z zanieczyszczeniem naszej planety plastikiem, ale i odpowiedź na lawinowe zapotrzebowanie na wanilin.

bEqHxMlp

Poprzednie badania pokazały, jak rozłożyć plastikowe butelki wytworzone z politerftalanu etynelu w podjednostki białka, znane jako kwas tereftalowy. Nowe badania przeprowadzone przez szkocki Uniwersytet w Edynburgu doprowadziły do genetycznego przetworzenia bakterii E. coli w kwas tereftalowy, a następnie w wanilin. Wynika to z bardzo podobnej chemicznej budowy tych komponentów.

“Globalny kryzys powiązany z nadprodukcją plastiku jest obecnie jednym z ważniejszych problemów środowiskowych naszej planety” - napisali autorzy badania. Na świecie podczas jednej minuty sprzedaje się około milion plastikowych butelek, a tylko 14% z nich zostaje poddanych recyklingowi – donosi The Guardian.

Nasza praca ukazuje, że plastik nie musi być postrzegany jako problematyczny odpad. Zamiast tego, może wstać się nowym zasobem wytworzonym z węgla, z którego mogą powstawać produkty o wysokiej jakości - podkreślał Stephen Wallace, profesor biotechnologii na Uniwersytecie w Edynburgu.
bEqHxMlq
Zobacz także: "Historia jest wstrząsająca". Andrzej Seweryn o nowym, polskim serialu Netfliksa
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqHxMlK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(48)
Polak
2 godz. temu
O k....a smacznego . To już jest apogeum głupoty i kompletny brak wyobraźni. Oby tak dalej. Proponuję żeby doktorek sam zeżarł te tony plastiku wtedy szacun:):):):)
Ekolog
wczoraj
Z przetworzonych butelek powstanie syntetyczna wanilia wykorzystana w produkcji lodów. Lody są pakowane zazwyczaj w plastik i koło się zamyka. Znów odpad
???
wczoraj
Jak mówimy już o przemianie to wiecie że, na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronauci piją........ Własne siki. Oczywiście nie w tej postaci lecz siki przechądzą 4 procesy czyszczenia. Taka przefiltrowana woda jest czystsza niż na ziemi
bEqHxMlL
Ziuzia
wczoraj
Co na to Gessler?
echo..
2 dni temu
plastyk ,który wyprodukowany już jest to jeśli nie ma ubocznych szkodliwych produktów przerobić i użyć do produkcji chemii używanej np. wc czy środkach piorących a napoje w szkło lać i sprzedawać za pobraniem kaucji a potem w automatach jak na plastyk przyjmować i do hut szkła i od początku , porządek będzie , kiedyś w połowie 20 wieku tak było i było czysto i tyle śmieci nie było , wracać do tego co sprawdzone i dobre
rozwiazanie
2 dni temu
niech robia z tych butelek wibratory dla LPG plus zeby za dzieci sie nie brali sami sie tym eko plastikem zaruch.... na smierc i bedzie spokoj
Lapota
4 dni temu
Tja, zachwyt bo bakteria sra imitacją sztucznej wanilii. A sprawdzał ktoś produkty uboczne? Bo może być tak, że faktycznie z jednej butelki wychodzi gram "wanilinu" (co to w ogóle jest?) i pięć gramów rakotwórczego syfu który wytruje połowę ryb w oceanach i dzieci będą się rodzić bez rączek i nóżek. No ale qażne że zysk lodziarzy wzrośnie.
axel
4 dni temu
A zwróciliście uwagą na taki mały "drobiażdżek"? Wanilia, a "WANILINA" to są dwie różne substancje, jedna naturalna, organiczna, druga sztuczna plastikowa.
polo
4 dni temu
Niedługo pozostanie nam już tylko plasik.
proletariat
4 dni temu
Znowu rewolucja!
Karol Macieje...
5 dni temu
A nie lepiej pozyskiwać paliwo? Polacy taką technologię mają, nawet kilka.
aaa
5 dni temu
Ten związek to wanilina, a nie wanilin. Nawet nie wie o czym pisze ten tępak udający redaktora. A jeszcze chcą, aby ich nie blokować Ad-Blockiem bo kochają treści.
Jonasz
6 dni temu
I tak Słońce spali Ziemię
bEqHxMlD
aaaazzzz
6 dni temu
Ale po co to komu. PO zdelegalizowało wszelką naukę bo to zła ideologia.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić