Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Małgorzata Duży
|

To może być rewolucja. Naukowcy mają pomysł, co zrobić z plastikiem

48
Podziel się:

Być może w przyszłości waniliowe lody będą robione z... plastikowych butelek. Brytyjscy biotechnolodzy dokonali przełomowego odkrycia, które być może zrewolucjonizuje podejście do plastiku. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

To może być rewolucja. Naukowcy mają pomysł, co zrobić z plastikiem
Naukowcy odkryli, jak poradzić sobie z nadprodukcją plastiku (Getty Images)

Naukowcy odkryli sposób, jak zamienić plastik uzyskany z butelek w posmak wanilii. Nowe badania wykorzystują genetycznie zmodyfikowane bakterie.

Organiczny związek chemiczny zwany waniliną, który zawiera w sobie zarówno posmak, jak i zapach wanilii, może być wytworzony w warunkach laboratoryjnych lub wyekstrahowany ze świeżych ziarenek wanilii. Według Guardiana obecnie 85% wanilinu uzyskuje się z paliw kopalnianych.

Wanilin można odnaleźć w wielu artykułach spożywczych, kosmetykach, środkach farmaceutycznych, artykułach sprzątających oraz produktach ziołowych. Jego zapotrzebowanie wzrasta lawinowo, na co wskazali autorzy badania.

W 2018 roku popyt na wanilin wynosił około 40 800 ton, a jego wzrost przewidziano na 65 500 ton do roku 2025. Zapotrzebowanie na wanilin znacznie przekracza zasoby naturalnych ziaren wanilii, na co wskazują wyniki badań opublikowane 10 czerwca w magazynie “Green Chemistry”. Z tego powodu naukowcy szukają nowych sposobów na produkcję wanilinu.

Z nowych badań wynika, że ów składnik można wytworzyć z plastikowych butelek. Jest to nie tylko ważny krok w walce z zanieczyszczeniem naszej planety plastikiem, ale i odpowiedź na lawinowe zapotrzebowanie na wanilin.

Poprzednie badania pokazały, jak rozłożyć plastikowe butelki wytworzone z politerftalanu etynelu w podjednostki białka, znane jako kwas tereftalowy. Nowe badania przeprowadzone przez szkocki Uniwersytet w Edynburgu doprowadziły do genetycznego przetworzenia bakterii E. coli w kwas tereftalowy, a następnie w wanilin. Wynika to z bardzo podobnej chemicznej budowy tych komponentów.

“Globalny kryzys powiązany z nadprodukcją plastiku jest obecnie jednym z ważniejszych problemów środowiskowych naszej planety” - napisali autorzy badania. Na świecie podczas jednej minuty sprzedaje się około milion plastikowych butelek, a tylko 14% z nich zostaje poddanych recyklingowi – donosi The Guardian.

Nasza praca ukazuje, że plastik nie musi być postrzegany jako problematyczny odpad. Zamiast tego, może wstać się nowym zasobem wytworzonym z węgla, z którego mogą powstawać produkty o wysokiej jakości - podkreślał Stephen Wallace, profesor biotechnologii na Uniwersytecie w Edynburgu.
Zobacz także: "Historia jest wstrząsająca". Andrzej Seweryn o nowym, polskim serialu Netfliksa
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(48)
Polak
10 miesięcy temu
O k....a smacznego . To już jest apogeum głupoty i kompletny brak wyobraźni. Oby tak dalej. Proponuję żeby doktorek sam zeżarł te tony plastiku wtedy szacun:):):):)
Ekolog
10 miesięcy temu
Z przetworzonych butelek powstanie syntetyczna wanilia wykorzystana w produkcji lodów. Lody są pakowane zazwyczaj w plastik i koło się zamyka. Znów odpad
???
10 miesięcy temu
Jak mówimy już o przemianie to wiecie że, na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronauci piją........ Własne siki. Oczywiście nie w tej postaci lecz siki przechądzą 4 procesy czyszczenia. Taka przefiltrowana woda jest czystsza niż na ziemi
Ziuzia
10 miesięcy temu
Co na to Gessler?
echo..
10 miesięcy temu
plastyk ,który wyprodukowany już jest to jeśli nie ma ubocznych szkodliwych produktów przerobić i użyć do produkcji chemii używanej np. wc czy środkach piorących a napoje w szkło lać i sprzedawać za pobraniem kaucji a potem w automatach jak na plastyk przyjmować i do hut szkła i od początku , porządek będzie , kiedyś w połowie 20 wieku tak było i było czysto i tyle śmieci nie było , wracać do tego co sprawdzone i dobre
rozwiazanie
10 miesięcy temu
niech robia z tych butelek wibratory dla LPG plus zeby za dzieci sie nie brali sami sie tym eko plastikem zaruch.... na smierc i bedzie spokoj
Lapota
10 miesięcy temu
Tja, zachwyt bo bakteria sra imitacją sztucznej wanilii. A sprawdzał ktoś produkty uboczne? Bo może być tak, że faktycznie z jednej butelki wychodzi gram "wanilinu" (co to w ogóle jest?) i pięć gramów rakotwórczego syfu który wytruje połowę ryb w oceanach i dzieci będą się rodzić bez rączek i nóżek. No ale qażne że zysk lodziarzy wzrośnie.
axel
10 miesięcy temu
A zwróciliście uwagą na taki mały "drobiażdżek"? Wanilia, a "WANILINA" to są dwie różne substancje, jedna naturalna, organiczna, druga sztuczna plastikowa.
polo
10 miesięcy temu
Niedługo pozostanie nam już tylko plasik.
proletariat
10 miesięcy temu
Znowu rewolucja!
Karol Macieje...
10 miesięcy temu
A nie lepiej pozyskiwać paliwo? Polacy taką technologię mają, nawet kilka.
aaa
10 miesięcy temu
Ten związek to wanilina, a nie wanilin. Nawet nie wie o czym pisze ten tępak udający redaktora. A jeszcze chcą, aby ich nie blokować Ad-Blockiem bo kochają treści.
Jonasz
10 miesięcy temu
I tak Słońce spali Ziemię
aaaazzzz
10 miesięcy temu
Ale po co to komu. PO zdelegalizowało wszelką naukę bo to zła ideologia.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić