Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga | 

"To nakręca ludzi". Kryminolog o zabójstwie na UW

0

- Mordercą był student, który nie jest kojarzony stereotypowo z patologią. Drugą kwestią są filmiki. To nakręca ludzi mówi w rozmowie z Interią, Jan Gołębiowski, profiler i psycholog kryminalny. Dodaje, że nie możemy mówić o brutalizacji społeczeństwa.

"To nakręca ludzi". Kryminolog o zabójstwie na UW
Zbrodnia na kampusie uniwersyteckim. (Policja)

W ostatnich tygodniach w Polsce doszło do wielu głośnych zabójstw. To morderstwo pracownicy portierni na UW, czy lekarza w szpitalu w Krakowie. Psycholog Jan Gołębiowski w rozmowie z Interią zauważa, że media nagłośniły te sprawy, ale to pojedyncze przypadki. Jak twierdzi, w 2024 roku doszło do mniej zabójstw niż w 2023 r.

Nie możemy stwierdzić, że mamy do czynienia z brutalizacją społeczeństwa czy jakimś innym zjawiskiem. W zeszłym roku było brutalne zabójstwo kobiety, miała roztrzaskaną czaszkę, media się tym nie interesowały. Ludzi zaginionych są dziesiątki tysięcy, a to Iwona Wieczorek jest najbardziej znana - mówi portalowi.

Według psychologa, najwięcej zabójstw jest wśród partnerów, którzy się rozstają. Najmniej takich przestępstw popełniają osoby chore psychicznie, częściej tych czynów dopuszczają się osoby zaburzeniami osobowości. Według Gołębiowskiego, zabójcy działają impulsywnie, bo nie potrafią kontrolować emocji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co czeka Rosję, jeśli dalej będzie walczyć? "Nie jest w stanie przetrwać"

Zabójstwo na UW i w szpitalu. Komentarz psychologa kryminalnego

Jak twierdzi Jan Gołębiowski, sprawa zabójstwa na Uniwersytecie Warszawskim nie jest sterotypowa, bo mordercą jest student, który nie jest kojarzony z patologią

To jest dla mnie zagadka. Drugą kwestią jest dokumentacja: filmiki, zdjęcia, które obiegły internet. To nakręca ludzi. Kolejna sprawa: zabito w miejscu publicznym - centrum miasta i to brutalnie, przy użyciu siekiery. Mimo wszystko, nawet po takiej sytuacji nie można stawiać tezy, że coś zmieniło się w całym społeczeństwie - mówi Interii profiler.

Według eksperta, sprawa zabójstwa lekarza w szpitalu w Krakowie jest podobna do tego z UW. - Tutaj mamy do czynienia najprawdopodobniej z osobą chorą psychicznie. Ten mężczyzna działał w sposób nieracjonalny. W mojej ocenie on uroił sobie problem związany z lekarzem. To było urojenie hipochondryczne. To jest nieracjonalne, nielogiczne i wygląda na treści chorobowe - mówi.

Gołębiowski dodaje, że wszystko łączy się z dyskusjami internetowymi przepełnionymi hejtem. Według niego, nie ma obecnie dyskusji, a ciągłe "skakanie do gardeł". - Każdy temat jest do tego, żeby się pokłócić, widzę, że ludzie to pielęgnują, żyją tymi negatywnymi emocjami - dodaje psycholog.

Według niego, bierze się to z frustracji, przemęczenia, nieradzenia sobie ze swoimi emocjami, skupienia na sobie samym. - Ludzie są dziś strasznie egocentryczni, są nadwrażliwi na urazy, zaraz się czują przez kogoś obrażeni, skrzywdzeni. A poczucie skrzywdzenia popycha nas do zemsty - kończy w rozmowie z Interią.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Polski misjonarz na wyspie, gdzie wybuchł wulkan. Czy będzie ewakuacja?
Kielce. Policja rozbiła gang kradnący samochody
Zamieszanie z orangutanami w zoo we Frankfurcie. Turyści musieli uciekać
Czy pies może jeść bób? Wielu opiekunów o tym nie wie
Inter Mediolan remisuje z CF Monterrey. Zalewski wszedł na boisko
Blisko dramatu w Mielnie. Uratowali go świadkowie
Odwołane loty i najwyższy stopień alertu. Wulkan paraliżuje loty na Bali
Reprezentant Polski zmienia klub. Zagra w Japonii
Tragiczne skutki monsunów w Indiach. 18 ofiar śmiertelnych
Sprawca udawał bohatera. Podpalił wiatę śmietnikową
Taki napis w miejscu ataku w Toruniu. Wiadomość dla Wenezuelczyka?
Dotarli do autora nagrania. "Jest przerażony, przestał używać telefonu"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić