Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

Naukowa sensacja. To, co spadło w lutym z nieba, nie było zwykłą "kulą ognia"

29
Podziel się:

28 lutego nad Wielką Brytanią przeleciała "wielki fajerwerk". Naukowcom udało się znaleźć miejsce, gdzie spadła tajemnicza kula ognia. Nie uwierzycie, co było!

Naukowa sensacja. To, co spadło w lutym z nieba, nie było zwykłą "kulą ognia"
Jedno z nagrań monitoringu przedstawiające kulę ognia, która przeleciała nad Wielką Brytanią. (Twitter.com)

Prawie 300 g meteorytu zabezpieczono w okolicy miasteczka Winchcombe w Wielkiej Brytanii. To właśnie ta tajemnicza kula ognia, która przeleciała nad Europą Północną 28 lutego. Nikt nie spodziewał się, że to wyjątkowe widowisko które szybko obiegło internet może dostarczyć nam odpowiedzi na pytania dotyczące wczesnej historii Układu Słonecznego i życia na Ziemi.

Skała powstała z węglowego chondrytu. Substancja ta jest jednym z najbardziej prymitywnych i dziewiczych materiałów w Układzie Słonecznym i wiadomo, że zawiera materiał organiczny i aminokwasy - składniki niezbędne do życia.

Zanim meteor wszedł w ziemską atmosferę, przemierzał Układ Słoneczny z prędkością 14 km/s. Według muzeum na Ziemi jest około 65 000 znanych meteorytów. Tylko 51 z nich to chondryty węglowe.

Richard Greenwood, pracownik naukowy w dziedzinie nauk planetarnych z The Open University jako pierwszy potwierdził, że tajemnicza skała jest rzadkim meteorytem. Muzeum Historii Naturalnej w Londynie stwierdziło, że fragmenty zostały odzyskane w tak dobrym stanie i tak szybko po upadku, że są porównywalne z próbkami skał przywożonych z misji kosmicznych.

Prawie wszystkie meteoryty docierają do nas z asteroid, pozostałości budulcowych Układu Słonecznego, które mogą nam powiedzieć, w jaki sposób powstały planety takie jak Ziemia. Meteoryty są znacznie starsze niż jakakolwiek skała z Ziemi. Zwykle podróżują przez wiele tysięcy lat w kosmosie, zanim zostaną schwytane przez atmosferę - powiedział dla BBC Ashley King, stypendysta przyszłych liderów badań i innowacji w Wielkiej Brytanii na wydziale nauk o Ziemi w Muzeum.

Kula ognia była widziana przez tysiące świadków w Wielkiej Brytanii i Europie Północnej, którzy nieznane zjawisko nazwali "wielkim fajerwerkiem". Została ona uchwycona przez domowe i uliczne monitoringi. Pomogło to naukowcom w szybkim zlokalizowaniu miejsca, gdzie mógł spaść meteoryt.

Zobacz także: Sensacyjne odkrycie w kosmosie. Ślady życia na asteroidzie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(29)
klocek
rok temu
Równie dobrze może to być zwęglony, podczas wejścia w atmosferę klocek kosmonauty
Dziki
rok temu
Widziałem ten meteor z Koszalina. Z mojej perspektywy leciał nad Bałtykiem
Donald Mlot
rok temu
To chłopaki z PO ZROBILI SKOK NA KASĘ UNIJNA I UCIEKAJĄ GDZIE PIEPRZ ROŚNIE.ŻEBY TULKO ZDĄŻYLI BO NIE PRZEŻYJĄ DO WIOSNY.
hol
rok temu
"Naukowa sensacja. To, co spadło w lutym z nieba, nie było zwykłą "kulą ognia"" - a jaka to jest ta "zwykła" kula ognia?
Kos Mitt
rok temu
Pan Twardowski miał twardy stolec, ot co a tu...sensacja. Gorzej jak sraczki dostanie.
Irman
rok temu
Jak moga byc starsze ..skoro Wszystko z JEDNEGO...wybuchu powstalo..czyli jednoczesnie? Ci " Naukofcy " , logiki nie mieli wykladanej, na profesorskich Kursach.
Darek
rok temu
Ta u mnie dużo tego to to meteoryt 😱.. czytam książkę ATLANTYDA Iluzja i autor piszę e=mc2 ma założone wartości. A ATLANTYDA nie używała czasu i jak tu liczyć 😜. Autor Imanuel Alex Nowicki podaje odpowiedź
…µə
rok temu
albo odpadki ze stacji kosmicznej, albo można to sprzedać za ciężkie pieniądze.
chwytliwa
rok temu
podróżują przez wiele tysięcy lat w kosmosie, zanim zostaną schwytane przez atmosferę
chwytliwa
rok temu
podróżują przez wiele tysięcy lat w kosmosie, zanim zostaną schwytane przez atmosferę
Sru tu tu tu!
rok temu
,,Zwykle podróżują przez wiele tysięcy lat w kosmosie" a co wcześniej robiły, bo co to jest te tysiące lat w porównaniu do wieku Ziemi? Wiele tysiący lat temu na Ziemi byli już ludzie :-D
zpt.
rok temu
amerykański uczony Wiliams obliczył , że gdyby wszystkie meteoryty z naszej galaktyki połączyć w jeden - to byłby on wielki
pzt.
rok temu
to jeszcze naukowcy nie wiedzą jak powstały planety naszego układu??
Łezka
rok temu
A jak wygląda " zwykła kula ognia" spadajaca z nieba? Oj, niedouki. Zmieńcie zajęcie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić