o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Dagmara Smykla
|

To on kazał zabić. Tajny raport USA ujrzał światło dzienne

96
Podziel się

Następca tronu Arabii Saudyjskiej zatwierdził zabójstwo Dżamala Chaszukdżiego. Tak twierdzą amerykańskie służby wywiadowcze. Muhammad ibn Salman już wcześniej zaprzeczał podobnym zarzutom.

To on kazał zabić. Tajny raport USA ujrzał światło dzienne
Mohammed bin Salman kazał zabić dziennikarza? (Getty Images)
bDZpBZmd

Raport amerykańskich służb wywiadowczych ujrzał światło dzienne. Według oficjalnego stanowiska Stanów Zjednoczonych następca tronu Arabii Saudyjskiej zatwierdził operację zakładającą porwanie lub zabicie Dżamala Chaszukdżiego.

Oceniamy, że następca tronu Arabii Saudyjskiej Muhammad ibn Salman zatwierdził w Stambule w Turcji operację mającą na celu schwytanie lub zabicie saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego - napisano w odtajnionym raporcie.

Saudyjska rodzina królewska jeszcze nie zareagowała na te wieści. Książę Muhammad ibn Salman kilkakrotnie podkreślał, że nie miał wiedzy na temat operacji, która zakończyła się śmiercią Chaszukdżiego. Saudyjski sąd w tej sprawie skazał pięciu agentów na karę śmierci, zamienioną później na karę 20 lat więzienia.

bDZpBZmf

Raport wymienia trzy przesłanki, które pozwalają sądzić, że książę zatwierdził zabójstwo saudyjskiego dziennikarza. Przede wszystkim Muhammad ibn Salman sprawuje kontrolę nad procesami decyzyjnymi w królestwie od 2017 roku.

Po drugie, jego doradca oraz członkowie ochrony byli bezpośrednio zaangażowani w operację. A po trzecie, według autorów raportu książę "popiera stosowanie brutalnych środków w celu uciszenia dysydentów za granicą".

"Celowa i zaplanowana egzekucja"

W 2019 roku ekspert ds. praw człowieka z ONZ Agnes Callamard oskarżyła saudyjskie państwo o "celową, zaplanowaną egzekucję" Chaszukdżiego, a wyrok saudyjskiego sądu w tej sprawie nazwała "antytezą sprawiedliwości".

bDZpBZml

Co teraz zrobią Amerykanie? Według źródeł cytowanych przez agencję Reutera administracja Bidena rozważa anulowanie umów zbrojeniowych z Arabią Saudyjską, które mogą skutkować łamaniem praw człowieka, a także ograniczenie w handlu bronią do sprzedaży Saudyjczykom "broni obronnej".

Chaszukdżi miał zostać zamordowany 2 października 2018 roku w Stambule. Przyjechał do konsulatu Arabii Saudyjskiej, żeby załatwić formalności związane ze swoim ślubem. To wtedy został zaatakowany.

bDZpBZmm

Nie znaleziono jego ciała, wg tureckich służb zostało rozczłonkowane i wywiezione z kraju lub rozpuszczone w kwasie. Chaszukdżi przez lata był blisko saudyjskich władz, lecz potem wypadł z łask i zaczął negatywnie wypowiadać się o członkach tamtejszej rodziny królewskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZpBZmG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(96)
Fantoom
2 miesiące temu
Ma się pieniądze,to i w Boga można się pobawić.
umu
2 miesiące temu
To jest właśnie kultura wschodu - czyli dzicz, która dostała spory przypływ gotówki z ropy naftowej i gazu. Gdyby nie "spali na ropie", to zapewne siedzieliby do dzisiaj w namiotach, doili wielbłądy i prowadzili wojenki plemienne za pomocą noży. Arabów cechuje agresywny i nomadyczny styl życia. Sam Mahomet , który jest wzorcem dla muzułmanów był mordercą, rabusiem-bandytą, pedofilem, popierał niewolnictwo, a do tego był sprawcą wielu agresywnych konfliktów wojennych na tle religijnym. W ich kulturze istnieje odmienna, niż w Europie warstwa etyczna. Europejczycy dają się często nabierać na muzułmańskie kłamstwa i nie mogą zrozumieć, że nie ma tzw. " łagodnego islamu".
aaa
2 miesiące temu
Do widzenia.
bDZpBZmH
morawat
3 miesiące temu
zatkał się, o co tu chodzi o współdziałanie w wyłudzeniu... zawszę się opłaca ale nie ze mną późnij nałogi zostają i dzieci
buli
3 miesiące temu
No i uj z tego. USsamany dalej będą sprzedawać broń i popierać reżim Saudów. Zgodnie z ich mottem nieważne że scoorwysyn,ważne że nasz.
eed
3 miesiące temu
kary śmierci zamienione na 20 lat. A jakie zapadły kary za rażenie paralizatorem skutego na podłodze w policyjnej łazience Igora Stachowiaka, który potem zmarł ?
buisness sp z...
3 miesiące temu
co to znowu problemy z łącznością... ile czasu nie możliwe max do poniedziałku i biorę się za was.. przyjdę z kolegami i się dogadamy. dzisiaj wyjdę z siebie
r4h1m
3 miesiące temu
Amerykanie na pewno nie anulują korzystnych kontraktów z ociekającymi krwawą ropą szejkami tylko dlatego, że łamane są jakieś 'prawa człowieka'. Za dużo by na tym stracili.
bb1
3 miesiące temu
I co mu zrobią?
E-OBYWATEL
3 miesiące temu
ZBRODNICZY NAJLEPSZY SOJUSZNIK USA
Assa
3 miesiące temu
Islamskie prawo
docentpruszcz
3 miesiące temu
a dlaczego USA, Europa cała, Ameryki nie nakładają SANKCJI????!!!! to się nazywa PROSTYTUCJA UMYSŁOWA świata "cywilizowanego"!!!
mk123
3 miesiące temu
No i gdzie te jakieś sankcje? Gdzie krzyk Wyborczej czy innych gazet? Gdzie domaganie się sankcji w telewizjach? Hipokryzja pismaków i politykierów sięga Everestu. Kto śmie pokazać choćby największe świństwa Usmanów? A jest ich wiele, znacznie więcej niż ruskich.
bDZpBZmz
Uczeń
3 miesiące temu
Araby Nie maja wyboru..jesli chodzi o nadprodukcję..Gdyz można pływać w oceanie ropy,ale jednym kiwnięciem palaca Rabbi może to być suchy Piach
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić