TPN zamknął wszystkie szlaki. Turyści za nic mają ostrzeżenia i zakazy

14

W Tatrach panują skrajnie trudne i niebezpieczne warunki. Po raz pierwszy w historii Tatrzańskiego Parku Narodowego z powodu wysokiego zagrożenia lawinowego zamknięto wszystkie szlaki do odwołania. Niestety mimo zakazów i ostrzeżeń część turystów wchodzi na szlaki, narażając życie.

TPN zamknął wszystkie szlaki. Turyści za nic mają ostrzeżenia i zakazy
Zdjęcie ilustracyjne. Szkolenia lawinowe. (Facebook, GOPR)

Na wniosek Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z powodu bardzo trudnej sytuacji pogodowej oraz wysokiego zagrożenia lawinowego - 4 stopień cały obszar Tatr Polskich został zamknięty do odwołania. Jak podaje TPN, wszystkie szlaki są zasypane grubą warstwą śniegu, występują głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne nawet przy małym obciążeniu dodatkowym na wielu stromych stokach.

Portal Podhale24 podaje, że mimo zakazów turyści wchodzą na szlaki. "Większość z nich stanowią narciarze skitourowi. Wystarczy zaledwie kilka minut spędzonych w Kuźnicach, aby zobaczyć dziesiątki osób z przypiętymi nartami jak maszerują w stronę Doliny Gąsienicowej, Goryczkowej lub do Doliny Kondratowej" - informuje lokalny portal.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tyle stracił przez Orlen. Prezydent miasta chce działań prokuratury

Nieodpowiedzialnym zachowaniem turyści narażają nie tylko swoje życie, ale także ratowników, którzy w razie potrzeby ruszą na pomoc.

Nawet pojedyncza osoba wchodząca w dolinę oddziałuje na wszystkie okoliczne zbocza. Może ona wywołać lawinę, która zejdzie do samego dna doliny, a nawet zatrzyma się na przeciwstoku - ostrzega Tomasz Zając z TPN w rozmowie z portalem Podhale24.

Turyści często także nie czytają lub ignorują ostrzeżenia o warunkach panujących w Tatrach.

W poniedziałek po południu po otrzymaniu niezbędnych zaleceń od TOPR, przedstawiciele TPN mają podać komunikat dotyczący ewentualnego otwarcia niektórych szlaków.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić