aktualizacja 

Tragedia w winiarni w Bordeaux we Francji. Klienci walczą o życie

89

Jedna osoba nie żyje, a 12 kolejnych trafiło do szpitala na oddział intensywnej terapii. Wszyscy jedli sardynki serwowane w winiarni w Bordeaux we Francji. Regionalny urząd ds. zdrowia (ARS) nie wyklucza, że w najbliższych dniach wykryte zostaną kolejne przypadki.

Tragedia w winiarni w Bordeaux we Francji. Klienci walczą o życie
Kilkanaście osób zatruło się jadem kiełbasianym. (Pixabay)

Osoby zatrute gościły między 4 a 10 września w winiarni Tchin w Bordeaux. Regionalny urząd ds. zdrowia (ARS) przekazał, że 12 osób trafiło do szpitala. Większość z nich nadal przebywa na intensywnej terapii lub jest w stanie krytycznym.

Zatrucie jadem kiełbasianym

32-letnia obywatelka Grecji zmarła. Jej mąż także trafił do szpitala z objawami zatrucia. Pozostaje pod opieką lekarzy.

Wszystkie osoby zakażone miały objawy typowe dla zatrucia jadem kiełbasianym. Wystąpił silny ból brzucha, wymioty, biegunka, suchość w ustach, trudności w przełykaniu i mówieniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Opowiedziała, co jedzą w Albanii. "Dość kontrowersyjne"

Wszyscy hospitalizowani jedli sardynki przechowywane w słoikach. Właściciel restauracji sam przyznał, że część sardynek musiał wyrzucić ze względu na silny zapach po otwarciu. Te, które wydawały mu się dobre do spożycia, zostawił dla gości — przekazuje "Sud-Ouest".

Władze wydały apel do osób z całego kraju. Każdy, kto spożył ryby niewiadomego pochodzenia powinien zgłosić się do lekarza w celu kontroli. Niewykluczone, że pojawią się kolejne przypadki. ARS przekazało, że wśród zakażonych są goście z USA, Irlandii, Kanady, Niemiec i Hiszpanii.

Jad kiełbasiany to toksyna wytwarzana przez bezwzględnie beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. Zatrucie jadem kiełbasianym nazywane jest botulizmem. Może doprowadzić nawet do śmierci człowieka.

Zatrucie następuje na skutek spożycia nieświeżych wędlin, konserw mięsnych, rybnych czy nawet jarzynowych. Zatrucia toksyną botulinową są bardzo poważne i mogą prowadzić do niewydolności oddechowej, a w konsekwencji do śmierć.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić