Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga| 
aktualizacja 

Tragiczny wypadek w Kargowej. Do sieci trafiło nagranie

370

Trzy osoby zginęły w wypadku w Kargowej (woj. lubuskie). Ofiary przechodziły przez drogę poza przejściem dla pieszych, tuż po wyjściu z festynu. Do sieci trafiło nagranie, które rzuca nowe światło na to dramatyczne zdarzenie.

Tragiczny wypadek w Kargowej. Do sieci trafiło nagranie
Wypadek w Kargowej. (X)

Do tragedii doszło 1 czerwca w Kargowej, niedaleko Zielonej Góry. W tym dniu odbywał się festyn dla mieszkańców.

Po zmroku, trzy kobiety (córka, matka i babcia) w wieku 28, 46 i 72 lat przechodziły przez jezdnię do zaparkowanego samochodu. Gdy weszły na drogę, uderzył w nie 22-letni kierujący samochodem osobowym. Dwie kobiety zginęły na miejscu, trzecia osoba zmarła w szpitalu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WP dotarła do nagrań z placówki Dzieła Pomocy Dzieciom

Nagranie z wypadku w Kargowej

Na portalu "X" profil "Bandyci drogowi" udostępnił film z wypadku. Nagranie pochodzi z kamerki samochodu jadącego z naprzeciwka. Od razu w oczy rzuca się fakt słabej widoczności tego dnia. W pewnym momencie widać przechodzące osoby, które zostają uderzone przez auto.

Prokuratura postawiła 22-latkowi zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Na trzymiesięczny areszt nie zgodził się sąd. Mężczyźnie grozi 8 lat pozbawienia wolności.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Okoliczności wypadku w Kargowej. Przepisy są jasne

Według portalu brd24.pl, nagranie pozwala ustalić, w którym miejscu na jezdni doszło do uderzenia w osoby piesze.

W tym miejscu nie ma przejścia dla pieszych, ale nie jest to "niedozwolone miejsce" do przekraczania jezdni. Przypomnijmy: zgodnie z prawem pieszy może przekroczyć jezdnię, gdy do przejścia dla pieszych jest dalej niż 100 m. Mówi o tym art. 13 Prawo o ruchu drogowym - informuje portal.

Z przepisów wynika, że zakaz związany z przekraczaniem jezdni w obszarze zabudowanym poza przejściem dla pieszych obowiązuje w momencie, gdy mamy do czynienia z drogą dwujezdniową. W miejscu wypadku w Kargowej takiej drogi nie było.

Według brd24.pl. kluczowe będzie ustalenie prędkości, z jaką jechał 22-letni kierowca. Biegli będą musieli ustalić, czy miał szansę na zauważenie kobiet w panujących tego dnia warunkach. Portal informuje, że młodsze kobiety, miały prowadzić najstarszą za rękę. Taki stan rzeczy nakłada na kierowcę szczególny obowiązek - umożliwienia przejścia przez jezdnię nawet poza przejściem dla pieszych.

Portal zauważa również, że piesze przekraczając jezdnię poza przejściem, miały obowiązek oceny, czy nie stworzą zagrożenia w ruchu drogowym. Wtedy należy ustąpić pierwszeństwa pojazdom.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić