Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Rezolucja w sprawie Polski i wyroku TK przyjęta. Miażdżąca przewaga głosów

1074

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce. "Za" głosowało aż 502 europosłów. Była to ich odpowiedź na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który uznał wyższość prawa krajowego nad unijnym. Jednocześnie PE wezwał do zablokowania wypłat unijnych środków.

Rezolucja w sprawie Polski i wyroku TK przyjęta. Miażdżąca przewaga głosów
Parlament Europejski; Unia Europejska (Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, Diliff)

Trybunał Konstytucyjny 7 października ogłosił, że prawo krajowe jest nadrzędne nad unijnym. Jednocześnie uznano, że wszystkie zapisy traktatu, które zakwestionował premier Mateusz Morawiecki, są niezgodne z konstytucją. Wywołało to poruszenie w Parlamencie Europejskim.

Doprowadziło to do debaty w PE, która odbyła się we wtorek. Premier Morawiecki zapewnił wtedy, że Polska chce pozostać częścią Unii Europejskiej. To nie przekonało jednak parlamentarzystów.

Ogłoszono rezolucję dotyczącą praworządności w Polsce. Przygotowało ją pięć frakcji: Europejska Partia Ludowa, Socjaliści i Demokraci, Zieloni, Odnowić Europę, a także Lewica. Parlamentarzyści nazwali decyzję Trybunału "zamachem na wspólnotę wolności".

Rezolucja ws. Polski przyjęta. Uznanie dla protestujących

W czwartek rezolucja została przyjęta. "Za" opowiedziało się aż 502 europosłów, przeciw było 153, natomiast 16 wstrzymało się od głosu. Parlamentarzyści z Brukseli wyrazili podziw wobec osób, które wyszły na ulice i uczestniczyły w masowych protestach po ogłoszeniu decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

Parlament Europejski może na Polskę nałożyć kary. Rozporządzenie przyjęte w grudniu ubiegłego roku umożliwia bowiem zawieszenie wypłat z budżetu UE na rzecz państw, w których praworządność jest zagrożona.

Zobacz także: Kontrowersyjny projekt. Polityk PiS: warto nad nim popracować
Autor: KOZ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić