Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|
aktualizacja

Tylko jeden kandydat na księdza. Jest coraz gorzej

624
Podziel się:

Nabór do Seminarium Hosianum w Olsztynie przyciągnął tylko jednego kandydata na księdza. Teraz czeka go przygotowawczy rok propedeutyczny, a potem kolejnych sześć lat nauki. Przypadek ze stolicy województwa warmińsko-mazurskiego pokazuje, że Kościół w Polsce coraz poważniej boryka się z malejącą liczbą powołań.

Tylko jeden kandydat na księdza. Jest coraz gorzej
Tylko jeden kandydat na księdza. Jest coraz gorzej (Pixabay, Quidec Pacheco)

Obecnie w Polsce obserwujemy nie tylko odejście części wiernych od kościoła. Brakuje też kandydatów na księży, czego dowodem jest tegoroczny nabór do Seminarium Hosianum w Olsztynie. Jak poinformowała tamtejsza "Gazeta Wyborcza", w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego pojawił się tylko jeden kandydat na duchownego.

Tylko jeden kandydat na księdza. Jest coraz gorzej

Aby zostać księdzem, należy odbyć tzw. rok propedeutyczny, po ukończeniu którego kandydat na duchownego rozpoczyna "normalny" cykl nauki. Ten drugi etap trwa sześć lat.

Wstępny rok w seminarium ma sprawić, że kandydat na księdza zapozna się z charakterem posługi, czekającymi na niego obowiązkami. Ma też skłonić do refleksji, czy aby na pewno dana osoba chce obrać taką drogę życiową.

Chociaż we wrześniu zakończy się kolejny nabór na przyszłych księży, to rektor w rozmowie z olsztyńską "Gazetą Wyborczą" nie pozostawia złudzeń. - Mam nadzieję, że będzie więcej chętnych, ale już teraz widać, że chętnych będzie mniej niż w ubiegłym roku - powiedział ks. Hubert Tryk.

Natomiast dr Piotr Kot w rozmowie z KAI stwierdził, że należałoby mówić o "kryzysie powołanych", a nie powołań. Przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych zauważył, że coraz częściej kandydaci na księży sami rezygnują z obecności w seminarium.

- Czasami oceniają siebie za niegodnych lub niezdolnych do takiego życia. Za tym mogą się kryć trudne historie w przeszłości: brak odpowiednich wzorców w domu rodzinnym, wczesne uzależnienia, problemy osobowościowe, a także zaburzenia tożsamości - powiedział dr Kot w rozmowie z TAI.

Dr Kot zasugerował też, że wpływ na decyzję młodych może mieć fakt, że wokół nich jest "utrwalany negatywny obraz Kościoła i kapłaństwa". Ponadto młodsze pokolenie nastawione jest na robienie kariery i samorealizację. - Żyjąc taką logiką, trudno o podjęcie decyzji o poświęceniu własnego życia dla innych - ocenił przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych.

"Wyborcza" przytacza też inne niepokojące statystyki z Olsztyna. Ostatnio na roku propedeutycznym w Hosianum było sześciu kandydatów na księży. Na pozostanie w seminarium zdecydowała się tylko połowa z nich. Trzech chętnych zrezygnowało po ledwie kilku miesiącach. Czy pozostała trójka dotrwa do święceń kapłańskich? Tego nie wiadomo.

Zobacz także: W Polsce zimą zabraknie węgla? "Nie zrobiono w tej sprawie nic"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(624)
darek
2 dni temu
kto płaci za utrzymanie tych "uczelni"?
Dfg
miesiąc temu
Ta, co pisała do gazety wyborczej zrobiła to nie tylko ze względu na tego ks. A.D ale myślała też o tym, żeby pogrążyć Kościół. I udało się jej. Ofiara losu, I nikt głupi nie jest. Żeby powstała korespondencja, ktoś inny był zainteresowany. Podobno miał jej pomagać w unieważnieniu małżeństwa. Żeby doszło do relacji, potrzeba dwojga. Nikt głupi nie jest.
Xxxx
2 miesiące temu
Ksiądz A.D. nie trafił na mnie. Szkoda. Ja bym go rozumu nauczyła bez gazety wyborczej. To tyle
Usuwają komen...
2 miesiące temu
Czy wiecie, że oni kasują komentarze przejawiające jakąś prawdę, a zostawiają tylko takie, które uchodzą w wierzących i Kościół, lub z pozoru neutralne. Żałosne
Modlitwa
2 miesiące temu
Drodzy księża modlę za was. Wierzę, że modlitwa waszych wiernych może przemienić wasze postępowanie, jeśli jest ono niegodne bycia kapłanem.
90%tohipokryc...
2 miesiące temu
Ja bym prosił o wypowiedź księdza, kleryka lub byłego kandydata...bo te 600 komentarzy to w 99% szmelc omówienia, nienawiść, głupota, bzdury, wymyślone legendy przez plotkarzy szukających sensacji i hipokryzja...bo jak na chrzest czy ślub to każdy sie pcha...jak zachoruje np. na raka to nagle o Bogu sobie przypomina ... Jak mu wojna zapuka na dom bomba spadnie lub jak mu karabin do lba przystawia to nagle Boziu ratuj mnie...hipokryzja lenistwo glupota byle sie usprawiedliwiac i ziac ogniem na wiare ktora jest wpozo bo do niczego nie zmusza...nikt łba nie utnie, nie ukamienuje nikt na tace dawac nie zmusza...taka prawda AMEN!
Agitacja prze...
2 miesiące temu
Byli księża i klerycy tu piszący skoro odeszliście, to dajcie sobie już spokój z wypisywaniem tych głupot i agitowaniem przeciwko Kościołowi.
Wierzący w kr...
2 miesiące temu
W tym roku będzie kryzys powołań,miasto Białystok w żałobie. Jakby nie mogła tego papieżowi wysłać, tam by pod dywan nie zamietli. Dała gazecie wyborczej i wspólnie załatwili kryzys wierzących i całego Kościoła!!!
....
2 miesiące temu
Nikt w to nie pójdzie z powodu licznych afer, no chyba że ktoś jest skandalistą z natury. Prze idź ten skandalistą, ateista ksiądz A.D. spowodował, że młodzi chłopcy się wystraszyli...
Obreznany
2 miesiące temu
W XXI wieku to relikt systemu feudalnego.I bardzo dobrze, że nie ma powołań skoro te, które są niszczy się potem w Kosciele. Mobbing przełożonych wobec kleryków, albo później proboszczów wysługujących się wikariuszami jest na porządku dziennym.Nikt przy zdrowych zmysłach w to nie pójdzie, chyba że wychował się w odciętej od cywilizacji wiosce.
Bzdury za bzd...
2 miesiące temu
Panie, ile tu masonów? Tragedia... No nic, doczekacie się tego, czego się nie spodziewacie. I bezkarni nie pozostaniecie.
Obcy
2 miesiące temu
Jak będzie po tamtej stronie żadna wiara wam nie pomoże ani kościół powodzenia a nie filmiki z internetu czy inne bzdury jak ktoś widzi duchy zmarłych to jest inna wiedzą powodzenia pseldo katolicy!!!!!
Obcy
2 miesiące temu
Czego zabili templariuszy bo mieli duże majątki złoto brylanty srebro czeba mieć trochę wiedzy unas jest młody ksiądz i co tydzień zbiera kasę bo im jest mało to żadna wiara tylko kasa a młodzi dupę na nich wystawili brawo.
Obcy
2 miesiące temu
Jakich apostołów steki bzdur biblia była napisana 2-3wiekiem i każdy dodał swoje bzdury wtedy była ciemnota i co kościół powiedział to się słuchali zabijali dla kościoła kradli złoto IT.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić