oprac. Krystian Winogrodzki| 
aktualizacja 

"Tylko nie mów nikomu". Chcą pozbawić kardynała Honorowego Obywatelstwa po filmie Sekielskiego

94
Podziel się:

Kolejne echa filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu". Do Rady Miejskiej Wrocławia wpłynęła petycja ws. odebrania kard. Henrykowi Gulbinowiczowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta.

Do Rady Miejskiej Wrocławia trafiła petycja ws. odebrania kard. Henrykowi Gulbinowiczowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta
Do Rady Miejskiej Wrocławia trafiła petycja ws. odebrania kard. Henrykowi Gulbinowiczowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta (Agencja Gazeta, Mieczyslaw Michalak)

Wniosek to efekt publikacji filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu". Kardynał Henryk Gulbinowicz został w nim przedstawiony jako osoba kryjąca działania pedofilskie byłego wrocławskiego księdza Pawła K., skazanego na gwałt i molestowanie chłopców.

Dodatkowo w procesie w 2005 r. poręczył za duchownego-pedofila osiem dni po jego zatrzymaniu. Działania byłego metropolity Archidiecezji Wrocławskiej przedstawiono również w raporcie Fundacji "Nie lękajcie się".

Na platformie z petycjami obywatelskimi avaaz.org widnieje pismo skierowane do Przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia Jarosława Charłampowicza. Autorzy domagają się odebrania kardynałowi tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia.

Zobacz także: Zobacz także: Marianin w Licheniu molestował Saramonowicza. „Księża tworzyli tam siatkę pedofilską”

"Osoba, która nie współpracuje z organami ścigania i doprowadza do kolejnych zbrodni dokonywanych na niewinnych dzieciach nie zasługuje na tak zaszczytne wyróżnienie" - brzmi uzasadnienie autorów. Organizatorzy liczą na 2000 podpisów. Mają już ponad połowę.

"Pokażmy, że Wrocław stoi po stronie ofiar, a nie sprawców. Ofiar, które stały się nimi poprzez postawę kardynała Gulbinowicza, ofiar które mówią: 'On był silniejszy. (…) Śmiał się z mojej bezradności'. Tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia dla duchownego obraża ofiary i obraża nas mieszkańców tego miasta" - czytamy dalej w opisie petycji.

Film Tomasza i Marka Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele premierowo pokazała Telewizja WP. Emisje w piątek o godz. 23 i w niedzielę o 24.

Telewizja WP jest dostępna naziemnie na ósmym multipleksie (MUX8), na platformie NC+ (kanał: 73) oraz w kablówkach, m.in.: UPC (kanał 116/158), Vectra (128), Multimedia (38), Netia (30), Inea (28), Toya (25) i wielu innych.

Źródło: avaaz.org

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić