Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 

Uwielbiany rosyjski aktor gorzko: To kraj bez przyszłości

Kolejny człowiek kultury odwraca się od Władimira Putina i jego reżimu. Anatolij Bielij to aktor teatralny, który postanowił opuścić Rosję i kontynuować swoją karierę w Izraelu. W opublikowanym nagraniu wyjaśnia, dlaczego musiał opuścić swoją ojczyznę.

Uwielbiany rosyjski aktor gorzko: To kraj bez przyszłości
Rosyjski aktor uciekł z Rosji. Teraz będzie w Izraelu (PAP, Twitter)

Anatolij Bielij wskazuje, że nie mógł zgodzić się na milczenie. W przeciwieństwie do swoich kolegów i koleżanek nie chce on siedzieć cicho w sprawie wojny z Ukrainą czy tego, co dzieje się w Rosji.

Po prostu milczeć. Siedzieć cicho, przysłuchiwać się, nie wychylać. Takie zasady przyświecają 90 proc. moich kolegów i koleżanek. Nic się nie dzieje, wszystko jest super. Ja tak nie mogę, musiałem wyjść ze swojej strefy komfortu - mówi aktor na opublikowanym w sieci nagraniu.

Aktor nie chce też, aby ktokolwiek wiązał go z propagandą i innymi osobami, które popierają Władimira Putina.

Mam zamiar się odciąć. Nie chce mieć z tymi osobami nic wspólnego. To zamknięty rozdział mojego życia, który nigdy już nie wróci. Trudno - wyznaje Anatolij Bielij.

Na koniec artysta dodaje, że emigracja jest dla niego zbawieniem i uwolnieniem od tego, co spotykało go w Rosji. Wcześniej był bardzo cenionym w ojczyźnie artystą, w 2006 roku został uhonorowany tytułem Zasłużony Artysta Federacji Rosyjskiej.

Zabrałem rodzinę z tego więzienia, uwolniłem się spod wpływu reżimu. Teraz mogę normalnie mówić. Nikt nie będzie groził mi konsekwencjami. Rosja to kraj bez przyszłości - kończy artysta.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Artyści przeciwko Putinowi. Jest specjalna lista

Anatolij Bielij może trafić na specjalną listę, którą sporządziły władze reżimu Władimira Putina. W marcu niezależny portal Agentstwo wskazał, że powstał spis artystów (aktorów, muzyków), którzy nie będą mogli występować w Rosji.

Artyści rosyjscy nie mogą mówić o wojnie czy tworzyć satyrycznych pieśni na temat reżimu Putina. Warto pamiętać, że Kreml nazywa wojnę "wojskową operacją specjalną" i taką retorykę narzuca również społeczeństwu — w tym właśnie wszystkim ludziom kultury.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić