Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Beata Bialik
|

Rewolucyjna zmiana w Kościele. "Należy wspierać takie związki"

206
Podziel się:

Flandryjscy biskupi, wbrew stanowisku Watykanu, jako pierwsi stworzyli specjalne błogosławieństwo dla par jednopłciowych w Kościele katolickim. - To dowód zmiany w myśleniu biskupów - komentuje w rozmowie z portalem o2.pl Uschi Pawlik z Fundacji Wiara i Tęcza.

Rewolucyjna zmiana w Kościele. "Należy wspierać takie związki"
Papież Franciszek jeszcze nie odniósł się do pomysłu belgijskich biskupów (PAP, Stefano Spaziani)

Formalny dokument, który w ostatni wtorek zawisł na oficjalnej stronie Konferencji Episkopatu Belgii, zawiera dwie modlitwy błogosławiące pary tej samej płci w języku flamandzkim i ma strukturę liturgii. Jego publikacja oznacza, że tamtejsi biskupi, na czele z kardynałem Jozefem De Keselem uznają osoby tej samej płci, żyjące w trwałych związkach, opartych na wierności za zasługujące na aprobatę i wsparcie KK.

Biskupi belgijscy nie wykluczają osób LGBTQ ze wspólnoty

Kardynał Jose de Kesel i współpracujący z nim biskupi podkreślili, że związek homoseksualny nie jest małżeństwem religijnym, ale może być "źródłem pokoju i wspólnego szczęścia" dla osób w nim pozostającym. Podkreślili także, że zadaniem współczesnego duszpasterstwa jest "integracja osób homoseksualnych ze wspólnotą wiary", a biskupi nie chcą nikogo z tej wspólnoty wykluczać.

W liturgii nie pada słowo "ślub", a sami twórcy nazywają dokument "Modlitwą o wierność i miłość". I choć formalnie dokument ma zastosowanie jedynie na terenie diecezji gdzie został wydany, eksperci mówią o precedensie.

Błogosławieństwa dla osób tej samej płci, jako inicjatywa oddolna, istnieją od dawna w wielu miejscach Kościoła Rzymskokatolickiego, na całym świecie. Nowatorskie natomiast jest to, że po raz pierwszy zostało to jasno powiedziane z poziomu hierarchów trzymających władzę w Kościele - mówi w rozmowie z o2.pl Uschi Pawlik z Fundacji Wiara i Tęcza, ekumenicznej organizacji zrzeszającej wierzące osoby LGBT+.

Uschi Pawlik podkreśla, że dokument w praktyce pozwala na użycie narzędzi już wcześniej obecnych w Kościele katolickim. - Mówił o tym papież Franciszek, jednak jego przekaz był dosyć niejednoznaczny - tłumaczy. - Tutaj też nikt nie powiedział "to jest sakrament", ale z dokumentu jasno wynika, że należy wspierać takie związki, a nie nakazywać ich rozbicie. I właśnie to jest rewolucyjne, że to nie jest głos jednego księdza, ale ludzi, którzy w kościele mają władzę. A jednocześnie nie podważa otwarcie stanowiska Watykanu i jego stosunku do instytucji małżeństwa - dodaje przedstawicielka Fundacji Wiara i Tęcza.

Zobacz także: O kurator znów głośno. "To mnie przeraża'
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(206)
grzegorz
6 godz. temu
A. Nie wbrew papirzanowi tylko za jego cichym błogosławieństwem. B. Franek i ci księża to heretycy
Ana
22 godz. temu
Grzechu śmiertelnego nie wolno akceptować! To jest obrzydliwość.
...
2 dni temu
Te pary raczej trzeba egzorcyzmować i się za nich modlić, a jak to nie pomorze to pościć o chlebie i wodzie
???
2 dni temu
Błogosławcie tym, którzy was przeklinają, módlcie się za tych, którzy wam wyrządzają zło?
kłamcy i kłam...
2 dni temu
Oni już tam nie widzą, w co wierzą, a w co nie wierzą :D Biblia jest dla nich tak aktualna, jak gazeta, jaką wydawano w innych czasach, a wiadomości nie są w niej aktualne. Ma ta wiara tyle wspólnego z tym, co głosił Chrystus i Apostołowie, co brudna świnia z czystością.
Explicite
2 dni temu
Pani Beato Bialik , pewna żaba też chciała wziąć udział w przełajowej gonitwie końskiej .... bo potrafiła skakać a i nie miała problemu prześcignąć i żółwia i ślimaka. A co na to Watykan ? Może należało zaczekać na stanowisko Papieża zanim wysiliłaś się na napisanie prowokacyjnego zgniłka. Dostałaś w łapę od Biedronia ?
pawel-
2 dni temu
no i teraz będzie im łatwiej związać koniec z końcem - 1 list do Koryntian 6;9
kkat jak najd...
2 dni temu
Ci czarni w sukienkach zawsze będą kombinowali aby kasa nadal płynęła - co na to buk?
Stasek
2 dni temu
ci biskupi już dawno nie należą do KK.
jacekkk
2 dni temu
Święcenia biskupie nie impregnują na głupotę, jak widać.
Kas
2 dni temu
Flandria nie ma w takim razie kościoła katolickiego takie postępowanie powoduje automatyczną ekskomunikę
gość
2 dni temu
Nic już wam to już nie pomoże, "La comedia finita!". :)
hery
2 dni temu
swiat sie konczy !
nie wiesz
2 dni temu
W domu wszyscy zdrowi ?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić