WHO ostrzegała. Lockdown tylko pogorszył sytuację

5

Badacze biją na alarm. Lockdown negatywnie wpływa na zdrowie. Doprowadza chociażby do pogorszenia wzroku. Problem zauważalny jest szczególnie u dzieci.

WHO ostrzegała. Lockdown tylko pogorszył sytuację
Lockdown źle wpływa na dzieci i nie tylko. (Getty Images)

Niepokojące wnioski płyną z amerykańsko-chińskiego badania, które opublikowało czasopismo "JAMA Ophthalmology". Eksperci spostrzegli, że zamknięcie szkół, nauczanie online, a przede wszystkim ograniczenie aktywności poza domem nasiliły rozwój krótkowzroczności u dzieci w wieku od szóstego do ósmego życia.

Niestety, pandemia mocno zmieniła nawyki dorosłych i dzieci. Zdecydowanie mniej czasu spędzają na świeżym powietrzu. Częściej natomiast siadają przed komputerami czy innymi urządzeniami elektronicznymi.

Wszystko wskazuje na to, że problem jest naprawdę poważny. Rozpowszechnianie krótkowzroczności w roku 2020 wyraźnie wzrosło. Było ono wyższe od najwyższych odsetków wykrywanych w latach 2015-19.

WHO alarmuje

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że do 2050 roku aż połowa światowej populacji może borykać się z krótkowzrocznością. To bez wątpienia spekulacje, które powinny dawać do myślenia.

Naukowcy chcą monitorować ten wątek. Twierdzą, że najbardziej podatne na rozwój krótkowzroczności są młodsze dzieci.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić