Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

"Baba nie żyje". Po nowej wycince w parku narodowym zawrzało

383
Podziel się

Te drzewa od lat były wpisane w krajobraz Wigierskiego Parku Narodowego. Kto odpowiada za ich wycinkę? Nikt nie upewnił się, czy drzewa faktycznie są chore.

"Baba nie żyje". Po nowej wycince w parku narodowym zawrzało
Powalony ponad 100-letni jesion. (Facebook)
bETOoLWt

Wycięto wiekowe jesiony przy budynku Muzeum Wigier w Starym Folwarku. Nie wszystkim spodobała się ta decyzja. Rozgoryczeni mieszkańcy okolic zaczęli domagać się wyjaśnień, dlaczego podjęto decyzję o usunięciu drzew. Zdaniem wielu nie wyglądały one na chore. Inni wytykają, że nie zrobiono potrzebnych badań, by wykluczyć choroby drzew.

Decyzję wyjaśnił Tomasz Huszcza, dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego. W odpowiedzi dla "Gazety Wyborczej" podkreślił, że przede wszystkim chodziło o bezpieczeństwo. Spadające gałęzie mogły zrobić niemałą krzywdę. Jego zdaniem jesiony zaczęły umierać z powodu grzyba, który często atakuje te drzewa.

bETOoLWv
W Europie od lat 90. XX wieku obserwuje się chorobę zamierania jesionów, którą powoduje grzyb Hymenoscyphus fraxineus i która ostatecznie kończy się śmiercią drzew. Podstawowe objawy tej choroby to zamieranie wierzchołków, zamieranie całych gałęzi, zamieranie szczytów gałęzi. Takie objawy wykazywały właśnie wycięte jesiony. Objawy te pojawiły się około 10 lat temu, a ostatnio przybrały na sile. Kilka lat temu spadający konar uszkodził samochód stojący pod jednym z jesionów. Po tym zdarzeniu WPN dwukrotnie usuwał konary - tłumaczy Tomasz Huszcza dla "Gazety Wyborczej".

Dodaje też, że ciągłe podcinanie suchych gałęzi nie zdałoby egzaminu. Drzewa nie miałyby szans na przeżycie. Dlatego całkowite obumarcie drzewa byłoby tylko kwestią czasu. Wycięto w sumie 5 jesionów w wieku 86, 80, 75, 75 i 73 lata. Choć nie przeprowadzono specjalistycznych badań, na podstawie tempa obumierania drzew podjęto decyzję o ich wycince.

bETOoLWB

Nie wszyscy jednak wierzą w te tłumaczenia. W sieci dyskusja na ten temat wrze. Jedni uważają, że powinno się wykonać badania, inni, że drzewom w ogóle nic nie mogło dolegać. Pojawiają się też głosy na temat okresu wycinki. W wyniku usunięcia drzew dom straciło wiele ptaków.

Zobacz także: Upały i burze. Ekspert przypomina o zasadach bezpieczeństwa
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETOoLWW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(383)
Ania
5 miesięcy temu
Nie znam okolicy ale pewnie komuś bogatemu spodobał się teren i powstanie " atrakcja" np market, hotel, park rozrywki......
Damian
5 miesięcy temu
Macie swojego starego pierdziel co buty ma każdego innego lub spodni mokre.Polska nigdy nie była tak zadluzona.SZYSZKO WRÓĆ DAJ NAM PLAŻĘ
Morfeusz
5 miesięcy temu
Poprostu ktoś na tej wycince zarobił kasę Taka jest prawda !!!
bETOoLWX
Ddd
5 miesięcy temu
Grzyba to on ma pójdę na stolarkę do rodziny
Ozzo
5 miesięcy temu
U nas wycięto spory kawał lasu, dużo sosny, ale przy okazji kilka potężnych zdrowych dębów, około 350 letnich! Pamiętam wycieczki ze szkoły i mierzenie ich obwodu! Obecną władza nie zna litości dla lasów!
emerytka
5 miesięcy temu
polacy chyba na lekcji biologi chodzili na wagary i nie wiedza jak to sie dzieje ze mamy tlen ktory jest nam potrzebny do oddychania.niestety mysla tylko o sobie a nie mysla o swoich dzieciach,wnukach.dzisiejszy polak=egoista
emerytka
5 miesięcy temu
pis-owcy po sobie pozostawia w polsce pustynie.liczy sie kasa
obserwator
5 miesięcy temu
Pewnie on albo ktoś z jego rodziny się buduje i potrzebowali drewna na wykończenie. Sprawdzić co się stało z tym wyciętym drewnem.
Zniesmaczona
5 miesięcy temu
Przeraża mnie jak w ostatnich latach w Polsce beztrosko usuwa się potężne wiekowe drzewa. Ludzie opamiętajmy się, to są nasze zielone płuca. Czym będziemy oddychać, co nam będzie oczyszczać atmosferę? Przykre, ale sami sobie gotujemy piekło.
8787
5 miesięcy temu
Nie drzewa chore , ale wiele kubików zdrowego drewna w łapy cwaniaków
1.9sdi
5 miesięcy temu
Te z wyborczej to myślą że parki i lasy są już ich
Kewin
5 miesięcy temu
ale to nie było w parku narodowym tylko w wiosce Stary Folwark
Gdańszczanin
5 miesięcy temu
Póki rządzi pis-sekta będą cieli na potęgę, na Kaszubach wiekowe buki wycięte bo trzeba kasy na obietnice wyborcze.
bETOoLWP
roben
5 miesięcy temu
spytajcie dzieciola czy drzewo zdrowe czy chore bo u tych fachowcow to wszystkie chore i do wycinki taki mamy autorytet
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić