o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MDO
|

Wrocławscy naukowcy uratują planetę?! Mają rewolucyjny pomysł

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
9
Podziel się

Projekt doktora Piotra Biniarza z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu może okazać się zbawieniem dla naszej planety. Jest szansa na to, że uda się pokonać lawinę plastikowych śmieci.

Wrocławscy naukowcy uratują planetę?! Mają rewolucyjny pomysł
Laboratorium - zdjęcie ilustracyjne (pixabay)
bEKzzaad

Tony plastiku są potwornym problemem dla ekosystemu. Systematycznie go zatruwają. Niestety, w naturalnych warunkach plastik rozkłada się bardzo wolno - od stu do tysiąca lat!

Wrocławska "Gazeta Wyborcza" donosi, że pomysł na walkę z plastikiem ma zespół doktora Piotra Biniarza z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Grupa naukowców na projekt dotyczący biotechnologicznego rozkładu mikroplastików zdobyła ponad 1,1 mln zł dofinansowania.

bEKzzaaf

"GW" podaje, że naukowcy zamierzają poszukać mikroorganizmów, które zdołają rozłożyć takie plastiki, jak nylon, polistyren, poliuretan oraz polipropylen.

Rozłożone w ten sposób plastiki znikną, bo pożywią się nimi mikroorganizmy, które potrafią zjadać tak małe cząstki - mówi dr Biniarz, cytowany przez "Gazetę Wyborczą".

Wrocławianie chcą pomóc planecie

Zazwyczaj mikroorganizmy naturalnie rozkładające plastiki są mało wydajne. Właśnie dlatego w kolejnym etapie prac wrocławski zespół chce sklonować produkowane przez nie enzymy do szybko rosnących drożdżaków.

bEKzzaal
Będą one w stanie zarówno wydajnie produkować enzymy, jak i rosnąć bezpośrednio na odpadach lub ściekach komunalnych, usuwając z nich mikroplastiki - podaje "GW", dodając, że ten projekt ma potrwać do 2024 roku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKzzaaG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
eee tam
4 tyg. temu
średnio "rewolucyjny" ten pomysł, skoro słyszałam o nim już kilka lat temu, za to potencjalnie niebezpieczny, żeby nie było jak z rdzą w metalu...
J23
4 tyg. temu
"Niestety, w naturalnych warunkach plastik rozkłada się bardzo wolno - od stu do tysiąca lat!" - to jakim cudem mamy mikroplastyk nawet na antarktydzie???
PCV
4 tyg. temu
CHIŃCZYCY "WYNALEŹLI" WIRUSA KTÓRY ZEŻARŁ GRYPĘ I NIC SIĘ NIE ZMIENIŁO
bEKzzaaH
xyz
4 tyg. temu
...z lini produkcyjnej zjechal pierwszy polski elektryczny samochod...
Roki 2
4 tyg. temu
drożdżaki zrobią swoje zżerając cały plastik i co wtedy? Co będą żarły? trawę!?
Obserwator
4 tyg. temu
Ha ha ha ha no to pomysl na nobla. Wystarczy plastikowe odpady segregowac a nie wyrzucac i przetwarzac. A jeslu nie to stop plastikowe rzeczy i szklo. Szklo da sie przetworzyc ponownie. Torebki papierowe i taki to wynalazek
Www
4 tyg. temu
Taaaaa, rok bez prądu i Ziemia sama się naprawi.😀😀😀
adu
4 tyg. temu
Szkoda, że jak na razie, brak jakichkolwiek wyników pracy, a wszystko pozstaje w sferze pobożnych życzeń.
Sabat
4 tyg. temu
Brawo wreszcie pozytywna wiadomość bez tego bulgotu covidowego.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić