o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Wszedł do kościoła w czapce. Wywiązała się wielka awantura

645
Podziel się

24-letni Bartosz Horbowski podczas pasterki wszedł do kościoła w czapce. Był środek zimy. Nie spodobało się to innym wiernym, dlatego doszło do szarpaniny. Ksiądz, zamiast rozwiązać konflikt, również zaatakował mężczyznę, zrzucając czapkę na ziemię. Sprawa trafiła do sądu.

Wszedł do kościoła w czapce. Wywiązała się wielka awantura
Sanktuarium "Maria Śnieżna" w Bystrzycy Kłodzkiej (Wikimedia Commons, Jacek Halicki)
bECyAIrV

Konflikt księdza Andrzeja Adamiaka z mieszkańcem Kotliny Kłodzkiej sięga grudnia 2016 roku. 24-letni wówczas Bartosz Horbowski wziął udział w pasterce w sąsiedniej miejscowości Góra Igliczna. Wszedł do Sanktuarium "Marii Śnieżnej" w czapce, ponieważ w kościele było bardzo zimno. Sprawę nagłośniła "Gazeta Wyborcza".

Jak pisze "GW", w kościele chciał wyciszyć dźwięk w telefonie. Wtedy został zaatakowany najpierw słownie, a później fizycznie przez gospodynię księdza. Kobieta miała mu wyrwać telefon. Inni wierni zaczęli pomagać kobiecie. Mężczyzna został zaatakowany również przez organistę i ojca jednego z ministrantów.

bECyAIrX

Ksiądz zerwał czapkę

W pewnym momencie pojawił się proboszcz Andrzej Adamiak, który dzielił się z uczestnikami zakończonej pasterki opłatkiem. Kiedy ksiądz zobaczył na głowie mężczyzny czapkę, zerwał mu ją, a następnie rzucił na ziemię. Pan Bartosz zaczął zdarzenie nagrywać, co wyraźnie nie spodobało się duchownemu, dlatego rzucił się na niego z pięściami. W bójce wzięli udział również inni zgromadzeni w kościele wierni.

Tam się działy różne rzeczy. Widziałam uniesione ręce, pięści. To było dynamiczne zdarzenie. Nie wiem, co kto robił, kto się bronił, kto próbował rozdzielać. Nie wiem też, w jakim momencie zostały strącone na ziemię opłatki. Wiem tylko, że oskarżony był w tym tłumie ludzi i kilkukrotnie wypowiadał słowa: "Oddaj telefon" - mówiła jedna z urażonych parafianek, cytowana przez "GW".
bECyAIsd

"Wejście w czapce już było zachowaniem niewłaściwym"

W grudniu 2019 r. prokuratura wysłała do sądu akt oskarżenia przeciwko Bartoszowi Horbowskiemu. Okazało się, że sprawę zgłosili... uczestnicy tej bójki. Ich zdaniem, mężczyzna "obraził ich uczucia religijne". - Samo wejście z takim impetem do kościoła. Moim zdaniem wejście w czapce było już zachowaniem niewłaściwym - mówiła jedna z wiernych, która brała udział w wydarzeniu.

Z kolei inaczej o tym co się stało, opowiada jeden z trzech mężczyzn, który wówczas wszedł do sanktuarium w czapce i stał w niej podczas pasterki. Jak mówi, wchodząc w czapce, nie miał zamiaru obrażać niczyich uczuć religijnych. - Szliśmy na piechotę, było bardzo zimno – powiedział dziennikarzom "Wyborczej".

bECyAIse

"Stawali po stronie księdza"

Jak opowiada, ksiądz Andrzej Adamiak podszedł do nich, gdy stali w przedsionku i strącił ich koledze czapkę. Wyrwał Bartkowi telefon i przez to opłatki spadły na ziemię. - Ludzie, którzy nie widzieli zajścia, zaczęli stawać po stronie księdza i w jego obronie. Chcieli księdzu pomóc. A to oskarżony został pokrzywdzony – dodaje Mateusz.

Jak się okazuje, po trzech latach i dwóch umorzeniach w prokuraturze, do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie... pobicia księdza. W 2020 roku sprawa została w Sądzie Rejonowym w Kłodzku warunkowo umorzona na rok, a następnie umorzona przez Sąd Okręgowy w Świdnicy. Z wyrokiem nie zgadza się jednak prokuratura, która w sierpniu 2021 roku wniosła o jego kasację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECyAIsy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(645)
Mic
miesiąc temu
Polecam "Zrabowana wolność człowieka"dostępna w internecie wiele wyjaśnia na temat tej organizacji która wywraca świat do góry nogami mordowanie dzieci w Kanadzie znaleziono ponad 1000 szczątków na terenie parafii ludzi się tępi za byle co a samych panów nie rozlicza się za najciemniejsze zło to hipnoza manipulacja ludem który na widok udającego Boga w sutannie traci właściwe pojmowanie i postrzeganie świata miłości radości pokoju pozdrawiam życzę wolności od ciemności martwych organizacji
Ojciec
miesiąc temu
To nikt inny jak rycerze Chrystusa pod wodzą proboszcza, i jeszcze narodowi i patrioci
Winicjusz(5)
miesiąc temu
Jeszcze trochę, a księża będą marzyć, aby jakikolwiek klient raczył wejść do kościoła i na tacę rzucił - obojętnie, czy będzie miał na głowie czapkę, kapelusz lub beret, bo tacy to nie będzie wadzić...
bECyAIsz
W czech
miesiąc temu
chach jest taki kościół rzymsko katol. Który ma cały szklany dach i tam od jesieni do wiosny wszyscy wchodzą w czapkach , a przez cały rok można tam wchodzić z telefonami i robić zdjęcia.
Rafał
miesiąc temu
Temat zastępczy ...
Petern
miesiąc temu
Bartoszu Horbowski , teraz czas do meczetu w butach . W Warszawie jest kilka . Znowu o tobie napiszą w wyborczej . Będziesz jeszcze sławniejszy !
Obywatel
miesiąc temu
Polacy dawno zapomnieli jak być kulturalnymi ludźmi, czapkę powinno się zdejmować wchodząc do kaźdego budynku (oczywiście nie dotyczy to dworców kolejowych itp.). Natomiast zachowanie tzw.ludzi kościoła pokazuje, źe swoją katolicką wiarę mają wyłącznie na pokaz. A normalnie to zwykli bandyci.
skrecz
miesiąc temu
Prokuratura nie daje za wygraną. Tak ma być. A złodzieje dalej kradną, prokuratura bezsilna.
jan
miesiąc temu
Dopóty katolicy nie zaczną ostro reagować dopóki byle lewak będzie tam przychodził i robił co che, a to flagę tęczowa rozwiesi, a to w miniówce przyjdzie, w koszulce bez stanika. Nie działa moralnośc to zadziała strach, na własne życzenie.
STULPYSK
miesiąc temu
WYBORCZA PO FAKCIE CZASIE I PRAWDZIWIE
hannna
miesiąc temu
tak to niech wejdzie do synagogi bez kapelusza albo do meczetu w butach zobaczymy co mu zrobią ....a ZROBIĄ I TO JAK...
miko
miesiąc temu
kościół nie jest ringiem a ksiądz powinien szanować bliżniego i pokojowo rozwiązać ewentualnie problem
Religie?
miesiąc temu
Terapie psychiatryczne powinny być organizowane dla takich ludzi, co wierzą w niewidzialnych
bECyAIsr
Pekr-a
miesiąc temu
No i już przynajmniej jeden wierny ubył z ewidencji.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić