Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
DSM
|

Wszedł do pałacu Dziada. Długo nikt nie ważył się tam zapuszczać

9
Podziel się

Pod Warszawą marnieje wspaniała niegdyś willa. W latach 90. budował ją znany biznesmen, potem posiadłość przejęła mafia. Długo pozostawała pusta, ale niesplądrowana dzięki niesławnemu właścicielowi. Youtuber Żądny Przygód poznał jej tajemnice. Nagranie ma ponad 660 tys. wyświetleń.

Wszedł do pałacu Dziada. Długo nikt nie ważył się tam zapuszczać
Youtuber zapuścił się do willi Henryka "Dziada" Niewiadomskiego (YouTube, Żądny Przygód)
bFdOadYR

Jeszcze zanim wszedł do środka willi, youtuber obejrzał działkę, na której stoi "Pałac Dziada". Chodzi o podwarszawską posiadłość, której ostatnim właścicielem był znany gangster Henryk Niewiadomski ps. "Dziad". Na uwagę zasługuje wspaniała fontanna, a raczej otoczona białą balustradą konstrukcja, która miała być fontanną, ale nie została nigdy dokończona. W tej chwili jest niestety zdewastowana i służy jedynie jako śmietnik.

Co ciekawe, willa nie jest jedynym budynkiem mieszkalnym na działce. Obok niej wybudowano mniejszy dom. Jego przeznaczenie nie jest jasne, być może miał być to domek dla gości lub pracowników właściciela posesji. W środku youtuber znalazł zniszczone, lecz w pełni umeblowane: salon, kuchnię i łazienkę.

bFdOadYT

Podłoga usłana jest różnego rodzaju śmieciami, wśród których można znaleźć rosyjskie gazety i książki. To prawdopodobnie pozostałości po ostatnim legalnym lokatorze, Rosjaninie, który wynajmował dom od Dziada, jednak nie płacił czynszu i został eksmitowany. Walające się po podłodze kołdry sugerują, że od tego czasu sporadycznie nocują w tym budynku jedynie bezdomni.

Co ciekawe, jeszcze niedawno tabliczka przed willą informowała ciekawskich, że całą posiadłość można kupić za 350 tys. dolarów. Jednak teraz informacja wraz z numerem do pośrednika zniknęła.

Sama willa Dziada jest wielkim budynkiem. W labiryncie pokojów można się dosłownie zgubić. O tym, jak luksusowym miała być miejscem, świadczy m.in. wielki kominek znajdujący się w jednym z pierwszych pokojów a także dwie werandy.

bFdOadYZ

Żądny Przygód zwrócił uwagę na wiele pomieszczeń wyłożonych kafelkami. Po co właścicielowi było potrzebnych tyle łazienek? Przez lata ludzie spekulowali, że willa miała docelowo pełnić funkcję np. domu publicznego. Nie jest to jednak prawda.

Na początku lat 90. Tadeusz Maćkowiak, biznesmen, wtedy jeden z najbogatszych Polaków, postanowił stworzyć pole golfowe. W tym celu kupił 20-hektarową działkę, na której miało powstać wspomniane pole golfowe, a w pobliżu drugą mniejszą, o powierzchni 0,5 ha.

To właśnie na mniejszej działce zaczął budować to, co znamy dzisiaj jako willę Dziada. Pałac miał być zapleczem do pola golfowego, prawdopodobnie pełniłby funkcję pokojów gościnnych dla graczy. Dlatego każdy pokój potrzebował oddzielnej łazienki.

bFdOadZa

Maćkowiak przeliczył się jednak i nie starczało mu pieniędzy na dokończenie budowy willi. Zgłosił się więc do lombardu gangstera Henryka Niewiadomskiego ps. "Dziad". Pieniądze otrzymał, jednak budowy i tak nie skończył. Nie miał też jak uregulować długu, jednak ponieważ panowie lubili się i darzyli wzajemnym szacunkiem, ustalili, że Maćkowiak spłaci pożyczkę, oddając Niewiadomskiemu willę.

Zresztą później [Dziad] wielokrotnie chwalił się, że ten budynek zdobył legalnie, za długi - opowiadał Żądny Przygód.

Gangsterowi nigdy nie dane było jednak dokończyć budowy. Niewiadomski zmarł w zakładzie karnym w Radomiu w 2007 r., niedługo przed planowanym końcem kary. Grał w ping-ponga, kiedy nagle dostał wylewu krwi do mózgu. Miał wtedy 59 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdOadZu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
Anka
2 dni temu
w filmie Mackiewicz a artykule Mackowiak !
Antek
4 dni temu
Ale głupoty piszecie byłem tam żaden pałac dom jak dom z lat 90
asdasasda
4 dni temu
BIZNES DLA NIEMCA - Fabryka samochodów. BIZNES DLA POLAKA - LOMBARD !!! i to jest maks. nic więcej. czyli komus ukraść i wstawić za szybkę niby że to moje nowe i sprzedać. niemiec produkuje, polak kradnie i sprzedaje a policja udaje ze nic nie wie.
bFdOadZv
Mmm
4 dni temu
Kolejny artykuł wybielający przestępcę. Wynika z niego że panowie dogadali się polubownie i biznesmen oddał przestępcy za długi swoją posiadłość. Czy nie było tak że musiał mu oddać bo nie miał innego wyjścia, został zmuszony? Co to za jakaś tendencja do gloryfikacji gangsterów?
taaakto
4 dni temu
te mafijne wytwory solidaruchow i ich mocodawcow z zachodu a POLACY tulali sie pom swiecie by zarobic na chleb kto ich wreszcie rozliczy
Aaa
4 dni temu
Polecam książkę "świat według dziada"
pokolenie JP2
4 dni temu
Powinien dostać zarzuty za naruszenie miru domowego, czy jest to to ścigane z urzędu czy na wniosek osoby uprawnionej?
janie
4 dni temu
Odważny jest.
Maj
4 dni temu
Może jakieś konkretne zdjęcie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić