Wybory parlamentarne 2023. Gdzie głosują osoby bezdomne?

8

Wybory parlamentarne 2023. Czy osoby bezdomne będą mogły wziąć udział w głosowaniu 15 października? Sprawdź, co na ten temat mówią przepisy.

Wybory parlamentarne 2023. Gdzie głosują osoby bezdomne?
Wybory parlamentarne 2023. Gdzie głosują osoby bezdomne? (Adobe Stock, Maciej Matlak)

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października 2023 r.

W niedzielę o 7 rano zostaną otwarte lokale wyborcze, które będą przyjmować do godziny 21. Wyborcy zwykle głosują w swoim okręgu wyborczym, ale może się zdarzyć, że tego dnia będą się znajdować poza miejscem zamieszkania. W celu zmiany miejsca głosowania trzeba było złożyć odpowiedni wniosek - przez internet lub w urzędzie.

A jak to wygląda w kwestii osób bezdomnych? Jak podkreślała Rzeczpospolita, po ostatnich wyborach samorządowych w 2018 roku wiele osób w kryzysie bezdomności wniosło skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich, że przepisy uniemożliwiły im wpisanie się do rejestru wyborców i tym samym zagłosowanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emilia Dankwa szczerze o "Pandora Gate": "To jest niedopuszczalne"

Ówczesny rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar wystąpił o informację nt. działań w celu pełnego zagwarantowania praw wyborczych osób nigdzie niezamieszkałych.

Jak sytuacja wygląda obecnie? Otóż utworzono Centralny Rejestr Wyborców. W Rejestrze tym znajdą się dane osób uprawnionych do głosowania w RP, ale też osób pozbawionych praw publicznych, praw wyborczych oraz ubezwłasnowolnione całkowicie.

Co jeśli nie ma nas w nowym Rejestrze? Według portalu prawo.pl, wyborca może wnieść do właściwego miejscowo wójta (burmistrza, prezydenta miasta) skargę, iż nie został ujęty w Rejestrze albo nie ujęto go w żadnym obwodzie głosowania albo wskazany obwód głosowania jest nieprawidłowy.

Reklamację wnosi się ustnie do protokołu lub na piśmie albo elektronicznie. Organ ma 3 dni od dnia wniesienia na jej rozpatrzenie i wydanie decyzji.

Podsumowując. Wyborcy stale zamieszkali na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały, w tym wyborcy nigdzie niezamieszkali lub bezdomni przebywający stale na obszarze gminy, wpisywani są do rejestru wyborców, jeżeli złożą w tej sprawie w urzędzie gminy pisemny wniosek.

Głosowanie poza granicą Polski

Często zdarza się, że w trakcie wyborów dana osoba przebywa poza granicami kraju. Czy możliwe jest głosowanie poza miejscem zamieszkania w takim przypadku, w obcym kraju? Okazuje się, że tak. Jeśli chcesz to zrobić w obwodzie głosowania utworzonym za granicą, złóż online wniosek o dopisanie do spisu wyborców prowadzonego przez konsula.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić