Wróć na
Dagmara Smykla
|
aktualizacja

Wymieranie gatunków przyspiesza. Najbliższe lata będą kluczowe

75
Podziel się

Ziemia jest w fazie szóstego masowego wymierania gatunków. Niestety ten proces stale przyspiesza. W porównaniu do zeszłego stulecia nawet stokrotnie - uważają naukowcy.

Wymieranie gatunków przyspiesza
Wymieranie gatunków przyspiesza (Pixabay)
bCIUZcBN

Masowe wymieranie gatunków na Ziemi przyspiesza. Naukowcy uważają, że w pierwszych dekadach XXI wieku może zniknąć tyle gatunków, ile przez całe poprzednie stulecie. Grupa badaczy opublikowała swoje spostrzeżenia w czasopiśmie naukowym "PNAS".

Wciąż nie osiągnęliśmy szczytu tego ponurego procesu. Wymieranie każdego kolejnego gatunku powoduje efekt domina. Zagraża całym ekosystemom i innym gatunkom, w tym także człowiekowi.

To, co zrobimy, aby uporać się z obecnym kryzysem wymierania w ciągu najbliższych dwóch dziesięcioleci, określi los milionów gatunków - uważa Gerardo Ceballos z National Autonomous University of Mexico.

bCIUZcBP

W ostatnim stuleciu wymieranie gatunków przyspieszyło 100-krotnie

Pięć lat temu Ceballos przeprowadził badanie, które pokazało drastyczne rozbieżności między naturalnym procesem zanikania gatunków a wymieraniem, które obserwujemy współcześnie. Średni wskaźnik wynosił kiedyś wymarcie dwóch ssaków na 10 tys. gatunków co 100 lat.

Naukowcy uważają, że nie jest za późno na spowolnienie procesu wymierania. Doprowadzić do tego mogą: wprowadzenie na całym świecie surowego zakazu handlu dzikimi zwierzętami, zmniejszenie wylesiania planety i uznanie za krytycznie zagrożone wszystkich gatunków poniżej 5 tys. osobników.

bCIUZcBV

Działania ludzkości prowadzące do eksterminacji innych gatunków podcinają gałąź, na której wszyscy siedzimy. Różnorodność gatunkowa jest nam niezbędna do przetrwania - podkreśla biolog Paul Ehrlich z Uniwersytetu Stanforda w rozmowie z redakcją portalu Science Alert.

Zobacz też: Wymieranie owadów. Naukowcy biją na alarm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCIUZcBW

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCIUZcCq
KOMENTARZE
(75)
Homo
miesiąc temu
Tak człowiek uczynił sobie Ziemię poddaną, że ją zniszczył.
Sun Tzu
miesiąc temu
Wymieraniem czy wybijaniem, bo to jest różnica. Wycinanie lasów, wypalanie zarośli,osuszanie moczarów,industrializacja, mordowanie zwierząt, trzebienie gatunków morskich - wszystko dla zysku. Tak wygląda wymieranie ?
Brawo my
miesiąc temu
Wszystko na ziemi odżyje , gdy zniknie ten najgorszy gatunek .
bCIUZcCr
Swojak
miesiąc temu
Masowe polowania i straszliwe niszczenie lasów ratunkową gospodarką albo nasz gatunek się obudzi albo wymrzemy wszyscy
janusz
miesiąc temu
ludzie dostali już za swoją glupotę koronawirusa jako ostrzezenie..planeta sie broni...ciekawe, czy jakies lekcje beda z tego wyciagniete...
Najnowsze komentarze (75)
Sara
miesiąc temu
ważne,że mamy coraz więcej zaasfaltowanych powierzchni,że mamy 5G,które jest o wiele bardziej energożerne niż poprzednie generacje.Swoją drogą,to normy promieniowania elrektromagnetycznego,do niedawna nie dopuszczały tego,co serwuje nam 5G.Teraz już dopuszczają bo zostały zmienione na potrzeby 5G właśnie... Czyli określona dawka promieniowania,do niedawna szkodliwa,nagle stała się nieszkodliwa.Ważne,że możemy latać,lata.c i latać tanio...
ili?
miesiąc temu
Skoro szóste to znaczy, że 5 było wcześniej. Czy za tamte też odpowiada człowiek? I zauważmy, że zwierzęta jednak przetrwały. Może to naturalny cykliczny proces, tylko niektórzy megalomani uważają, że to oni sprawili?
NIE DLA ZŁA
miesiąc temu
NISZCZYCIELE PRZYRODY TERAZ SĄ w PL U WŁADZY: PAN SZYSZKO I JEMU PODOBNI BISKUPI: CZYŃCIE SOBIE ZIEMIE PODDANĄ
PC1
miesiąc temu
Tak, ten zapis o czynieniu sobie Ziemii poddanej to jest trochę nieszczęscie, a przynajmniej jest zbyt jednostronnie rozumiany i lansowany. Gdybym ja czynił sobie Ziemię poddaną to chciałbym na niej widzieć pląsające delfiny, ptaszki, owady itp itd. To dla mnie jest mile widziane. Wiec mamy konflikt. Każdy człowiek ma prawo widzieć Ziemię poddaną inaczej. Myślę że np księża na religiach mogliby tak tłumaczyć ten zapis.
Juta
miesiąc temu
zamiast penetrować przestrzeń kosmiczną ludzkość powinna skupić się na ratowaniu naszej matki ziemi bo ona nas żywi.Skupmy się na ochronie powietrza,wody i ziemi to nasza przyszłość.
Przemo
miesiąc temu
Ale czemu chcecie walczyć z nieuniknionym przecież to jest 6 wymieranie tzn. , że było już takich 5 i jakoś sobie ziemia radziła bez ekologów i innych ściemniaczy. To jest po prostu nieuniknione i trzeba się z tym pogodzić
Janusz
miesiąc temu
Co mnie to obchodzi! Ja jestem Polakiem, należą mi się tanie wczasy za granicą, turbodiesel z miejscem parkingowym, tanie paliwo i co roku nowy smatrfon!
awaer
miesiąc temu
Paradoksalnie za milion lat ktoś nie będzie z tego cieszył , ze juz Nas nie będzie , tak jak z dinozaurami
bCIUZcCj
pior
miesiąc temu
To też apel do rządzących z PiS a szczególnie do ministerstwa dewastacji środowiska.
dfg
miesiąc temu
Tylko radykalne ograniczenie populacji człowieka może przywrócić równowagę biologiczną na ziemi. Potrzebna jest prawdziwa pandemia.Wszystko na ten temat.
Nicki
miesiąc temu
Gatunki beda wymierac a puste nisze beda zajmowane przez inne gatunki. To naturalny proces. Oczywscie ludzkosc rozrasta sie jak szarancza i niszczy naturalne srodowisko dla innych gatunkow przez co ten proces przyspiesza... Problemem jest populacja ludzi w krajach trzeciego swiata gdzie ludzie mnorza sie jak karaluchy!
normalny
miesiąc temu
ale przecież madki i milenialsy muszą latac samolotami po całym świecie by "poznawac inne kultury "
Dvxd
miesiąc temu
Czegos tu brakuje. Nie ma np w Polsce niedźwiedzi polarnych ani krokodyli. Czy to oznacza, brak takich zwierząt w Polsce świadczy o zagrożeniu dla ekosystemu w Europie? Nie ma tych, są inne. Świat idzie do przodu.
Pawlak
miesiąc temu
Spokojnie, spokojnie,proces wymierania gatunków sam sie zatrzyma jak czekający w kolejce Homo Sapiens zacznie znikać. Cały świat wtedy odżyje. Gatunki znikaja po kolei jak im człowiek serwuje ich los w sposób podobny jak występuja ruje u zwierząt. W styczniu słonie w lutym konie w marcu koty w kwietniu psy a w maju my. Wystarczy miesiące odczytac jako pewne okresy czasu i widac jak na dłoni jak z tym wymieraniem gatunków może być jak sie Homo nie opamięta.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić