Angelika Karpińska| 

Zagadka rozwiązana. Odkryli, co wydarzyło się 430 tys. lat temu

14

Naukowcy znaleźli dowody na to, że 430 tys. lat temu nad Antarktydą doszło do eksplozji meteorytu. Jego cząstki znaleziono w lodzie na szczycie góry Walnumfjellet.

Zagadka rozwiązana. Odkryli, co wydarzyło się 430 tys. lat temu
430 tys. lat temu doszło do eksplozji meteorytu (Pixabay)

W czasopiśmie naukowym "Science Advances" opisano odkrycia naukowców z University of Kent w Wielkiej Brytanii. Przebadali oni 17 fragmentów skał znalezionych w lodzie na szczycie Walnumfjellet w górach Sør Rondane we wschodniej części Antarktydy. Największa ze znalezionych cząstek miała średnicę ok. pół milimetra.

Skład chemiczny i wysoka zawartość niklu sugerowały, że cząsteczki pochodzą z kosmosu. Badania wykazały, że są to pozostałości po meteorycie, który eksplodował nad Antarktydą ok. 430 tys. lat temu.

Naukowcy ustalili, że meteoryt miał od 100 do 150 metrów szerokości. Wybuchł w powietrzu i nie doprowadził do powstania krateru uderzeniowego.

Eksplozja meteorytu mogła zabić miliony

Było to jednak bardzo silne zjawisko, które mogło mieć niszczycielską moc. Wybuch meteorytu miał większą siłę od tego z 1908 r., gdy został zniszczony syberyjski las. Matthias van Ginneken z University of Kent stwierdził, że gdyby do eksplozji doszło nad gęsto zaludnionym obszarem, "spowodowałaby miliony ofiar i poważne szkody na dystansach do setek kilometrów".

Zobacz także: Burza polarna na Jowiszu. Planeta była niczym ogromna latarnia ultrafioletowa

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić