oprac. Arkadiusz Jastrzębski| 
aktualizacja 

Zamknięte kąpieliska nad Bałtykiem. Zły stan wody Zatoki Gdańskiej

24

Ze względu na zły stan jakości wód zdecydowano o zamknięciu kąpielisk w Gdańsku. Nie można wchodzić do wody przy plażach w Jelitkowie i Brzeźnie. Sanepid i administracja morska sprawdzają, czym zanieczyszczona jest woda.

Nie wiadomo jeszcze, czy kąpieliska nadal będą zamknięte w niedzielę
Nie wiadomo jeszcze, czy kąpieliska nadal będą zamknięte w niedzielę (PAP, Roman Jocher)

Turyści i mieszkańcy nie powinni wchodzić do Zatoki Gdańskiej na kąpieliskach Molo Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno i Klipper Jelitkowo.

- Nie mamy potwierdzenia, że to zanieczyszczenie parafiną - mówi reporterom "Dziennika Bałtyckiego" Łukasz Iwański, kierownik Kąpielisk Morskich w Gdańsku.

Nie wiadomo jeszcze, czy kąpieliska nadal będą zamknięte w niedzielę. Tymczasem otwarte są kąpieliska w Gdyni i w Sopocie. Trójmiejskie media podają, że w Sopocie bryły parafiny szybko usunięto.

Zamknięcie kąpielisk jest problemem dla organizatorów weekendowego Triathlonu w kurorcie.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Nielegalne czyszczenie zbiorników

Woda w Zatoce Gdańskiej zanieczyszczona jest prawdopodobnie parafiną, którą morze wyrzuciło w poprzedni weekend na plażach w pobliżu Słowińskiego Parku Narodowego.

Wszystko wskazuje na to, że szare i białe bryły to parafina, która tworzy się po wypuszczeniu różnych substancji ze statków. Jest to zakazane, ale armatorzy świadomie łamią przepisy ze względu na oszczędności przy oczyszczaniu zbiorników.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Potrzebna zmiana przepisów

Statki opróżniają zbiorniki na morzu, a parafina tworząc bryły wypływa na ląd. Problem regularnie powraca, sanepid jest zmuszony zamykać atrakcyjne dla turystów plaże, a nikt nie ponosi za to odpowiedzialności.

Anna Gliniecka-Woś z Urzędu Morskiego w Słupsku powiedziała Wirtualnej Polsce, że ponieważ do podobnych zdarzeń na obszarze Morza Bałtyckiego i Północnego dochodziło już wcześniej, rozpoczęto prace nad zmianą przepisów, aby łatwiej ścigać winnych zanieczyszczeń.

- Obecnie sprawa jest rozpatrywana przez grupę ekspercką podkomitetu przy Międzynarodowej Organizacji Morskiej - poinformowła nas przedstawicielka Urzędu Morskiego w Słupsku.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: W białych skarpetach i z piwem w ręku. "Janusze i Grażyny" podbijają nadbałtyckie miejscowości
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić