aktualizacja 

Żerował na kierowcach ciężarówek. Swoje łupy ukrywał w lesie

58

Na przydrożnych parkingach często możemy zobaczyć całe grupy ciężarówek. Zwykle ich kierowcy nocują w co najmniej kilka, jak nie kilkanaście pojazdów - żeby czuć się bezpieczniej. Bywa jednak, że muszą zrobić przerwę w odległym miejscu, żeby nie przekroczyć dopuszczalnego czasu pracy. Taka sytuacja stała się okazją dla złodzieja z powiatu gostyńskiego.

Żerował na kierowcach ciężarówek. Swoje łupy ukrywał w lesie
Skradzioną benzynę złodziej ukrył w lesie (Pixabay, policja)

Upatrzył sobie jeden parking

Po raz pierwszy do kradzieży z parkingu w Piaskach doszło w połowie grudnia 2023. Na miejscu stały wówczas tylko dwie ciężarówki. Była już noc, a kierowcy odpoczywali po pracy. Na parking zakradł się wówczas 29-letni obcokrajowiec, który postanowił skorzystać z okazji i zaczął spuszczać z zaparkowanych ciężarówek paliwo. Z dwóch tirów wypompował w sumie 1000 litrów. To jednak nie był koniec.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wjechał autem na środek ronda. Kamery wszystko nagrały

9 stycznia 29-latek ponownie pojawił się na tym samym parkingu, gdzie stała wówczas jedna ciężarówka. Spuścił z niej 250 litrów paliwa.

Łupy ukrył w lesie

Sprawa trafiła do policji. Mundurowym udało się ustalić tożsamość 29-latka. Złodziejem okazał się mieszkaniec powiatu krotoszyńskiego.

Podejrzany wskazał policjantom 30-litrowe plastikowe kanistry z kradzionym paliwem, które zostawił w lesie. Kryminalni odzyskali część łupu. Pokrzywdzeni oszacowali straty na łączną kwotę ponad 7500 złotych. Podejrzany usłyszał trzy zarzuty kradzieży. Przyznał się do winy i wyraził chęć dobrowolnego poddania się karze - informuje lokalna policja.

Mężczyźnie grozi nawet do 5 lat więzienia.

Śpią, bo muszą

Niektórzy złośliwie mogą zauważyć, że kierowcy nie zostaliby okradzeni, gdyby nie nocowali w tak odosobnionym miejscu. To jednak nie jest takie proste. Zachowanie kierowców ciężarówek jest na bieżąco monitorowane przez tachograf, który rejestruje nie tylko prędkość, ale także czas jazdy czy też innej pracy wykonywanej przez kierowcę.

Przyjmuje się, że kierowca zawodowy w ciągu jednego dnia może prowadzić pojazd maksymalnie przez 9 godzin, ale w tym czasie musi się udać na 45 minutowy odpoczynek, który dolicza się do jego czasu pracy. Mało tego - po tych 9 godz. 45 min. ma obowiązek udać się na odpoczynek nocny, który siłą rzeczy trwa tyle czasu, ile pozostało w ciągu doby.

Dwa razy w tygodniu kierowca może prowadzić nie przez 9 a przez 10 godzin. Jednak dodatkowa godzina musi zostać poprzedzona 45 minutową pauzą.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić