Zmiana w podatkach. To musisz wiedzieć

0

To ma być spore ułatwienie dla podatników. Docelowo zmniejszy się także liczba konfliktów ze skarbówką. Rządowy projekt nowelizacji części ustaw podatkowych m.in. o PIT, CIT, VAT został przyjęty przez Sejm. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Zmiana w podatkach. To musisz wiedzieć
(Getty Images)

Nowe przepisy podatkowe

Jak poinformował portal money.pl, nowe przepisy dostosują regulacje do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2015 r. oraz zmniejszą liczbę rocznych obliczeń podatku (PIT-40A) sporządzanych przez organy rentowe dla podatników, u których z obliczenia organu podatkowego wynika nadpłata podatku. Z kolei w przypadku dokonania przez podatników płatności na rachunki niezamieszczone w wykazie podatników VAT nie będzie konieczności stosowania przepisów dotyczących zwiększenia przychodów lub wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów.

Co jeszcze zmieni się w podatkach? Na przykład będzie możliwość przepisów dotyczących odpowiedzialności solidarnej w przypadku dokonania przez podatników płatności na rachunki niezamieszczone w wykazie podatników VAT. Co ważne, przesunięto tez termin split payment (z 1 kwietnia na 1 lipca 2020 roku).

Posłowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy podkreślali, że Poczta Polska będzie miała za dużo informacji o obywatelach. Ministerstwo Finansów zapewniło jednak, że nie będzie miała ona dostępu do tajnych danych skarbowych.

Szybszy kontakt z podatnikiem

Według informacji, jakie podał portal money.pl, odpowiednie pismo do podatnika trafiać będzie na pocztę przez szyfrowany serwer i automatycznie kopertowane. Pliki z danymi zawierającymi tajemnice skarbowe będą usuwane z serwera.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić