Zobaczyła "babie uszy". Od razu chwyciła za telefon
Po Facebooku niesie się nagranie zarejestrowane przez panią Annę. Kobieta udokumentowała fragment grzybobrania. Przy okazji wyprawy do lasu natknęła się na piestrzenice kasztanowate, znane również jako "babie uszy".
Spore zainteresowanie wśród użytkowników Facebooka wywołał materiał, którym podzieliła się pani Anna. Na krótkim filmiku widać piestrzenice kasztanowate. Kobieta natknęła się na dwa trujące grzyby.
Gdy je zobaczyła, chwyciła za telefon i zaczęła nagrywać. Na jej materiał zareagowało kilku internautów.
"Piękne 😍💃🌲 może kiedyś spotkam w lesie", "Witam serdecznie, piękne jak zawsze Pani zdjęcia. Dziękuję za nie. Tak bardzo brakuje mi czasu, aby pobyć w lesie - zapach ziół czuję... Ciągnie mnie jak wilka do lasu. Niestety nie mam na nic czasu. Jak już mam, to padam. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrówka i wszystkiego co najlepsze", "Piestrzenica - trująca" - czytamy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jaki los czeka Hołownię? Migalski: To jest fatalny wynik
Nagranie zostało udostępnione nawet przez facebookowy profil serwisu nagrzyby.pl, za którego prowadzenie opowiada jeden z najsłynniejszych grzyboznawców w Polsce Wiesław Kamiński.
Piestrzenica kasztanowata jest silnie trującym grzybem
Piestrzenica kasztanowata (Gyromitra esculenta) to silnie trujący grzyb z rodziny krążkownicowatych (Discinaceae), występujący w Polsce głównie w lasach iglastych, szczególnie sosnowych, na piaszczystych glebach. Jest znana również pod nazwami ludowymi takimi jak "babie uszy" czy "murchla".
Wygląd i cechy charakterystyczne
- Główka: Ma nieregularny, mózgowaty kształt, o barwie od żółtobrązowej do ciemnobrązowej, czasem z odcieniem fioletu. Jej średnica wynosi od 3 do 12 cm.
- Trzon: Krótki, nieregularny, biały lub białawocielisty, z czasem nabierający fioletowoczerwonego odcienia. U młodych okazów jest pełny, u starszych pusty w środku.
- Miąższ: Białawy, kruchy, o przyjemnym zapachu przypominającym niedojrzałe orzechy.
Piestrzenica kasztanowata zawiera gyromitrynę - silną toksynę, która może powodować uszkodzenia wątroby, nerek i układu nerwowego. Objawy zatrucia pojawiają się zwykle po 6-24 godzinach od spożycia i obejmują osłabienie, wymioty, bóle głowy i brzucha. Gyromitryna jest również rakotwórcza.
Czytaj także: Grzyby w maju? Leśnicy pokazują pierwsze okazy