Zostawiła podłączony do ładowania telefon pod poduszką. 17-latka nie żyje

130

17-letnia dziewczyna zmarła we śnie w wyniku potężnego porażenia prądem. Nastolatka wieczorem podłączyła swój telefon do ładowania i włożyła go pod poduszkę, zapominając o wyłączeniu latarki. Bliscy znaleźli jej ciało w łóżku nad ranem.

Zostawiła podłączony do ładowania telefon pod poduszką. 17-latka nie żyje
17-latka zmarła we śnie. Zdj. ilustracyjne (Getty Images, Win Nondakowit / EyeEm)

Do zdarzenia doszło w nocy z 26 na 27 lipca w prowincji Kratie w Kambodży. Według wstępnych ustaleń tamtejszych służb 17-letnia Khorn Srey Pov położyła się spać z telefonem komórkowym schowanym pod poduszką.

Zostawiła telefon pod poduszką. Nie żyje

Telefon był podłączony do ładowarki. Przed snem dziewczyna najwyraźniej korzystała ze smartfona, gdyż prawdopodobnie przypadkiem zostawiła włączoną latarkę w urządzeniu. Ciało nastolatki znaleziono nad ranem w łóżku.

Zwłoki zostały zabezpieczone i przewiezione na sekcję. Biegli sądowi ustalili, że do śmierci Pov doszło w wyniku porażenia prądem. Wiadomo, że przed snem 17-latka wzięła prysznic, choć nie ma pewności, czy miało to związek ze zdarzeniem.

Niewykluczone jednak, że do podłączonego do prądu urządzenia dostała się woda np. z mokrych włosów dziewczyny, co mogło spowodować zwarcie. Policja wszczęła dochodzenie w tej sprawie.

Spanie z telefonem pod poduszką. Czy to bezpieczne?

Incydent wywołał ostrą debatę w internecie na temat bezpieczeństwa ładowarek do telefonów. Wielu internautów wskazuje, że producenci elektroniki powinni lepiej uświadamiać konsumentów, jak obchodzić się z elektrycznymi urządzeniami.

Eksperci twierdzą natomiast, że prawdopodobieństwo porażenia prądem przez ładowarkę jest niewielkie. Ryzyko wzrasta, jeśli ładowarka jest słabej jakości, ponieważ takie urządzenia są podatne na przegrzanie.

Wiele mówi się o tym, że spanie z telefonem pod poduszką nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli podłączymy go do ładowarki. Ładująca się bateria przykryta dodatkowo grubą warstwą materiału jest odcięta od dopływu powietrza, bardzo szybko się nagrzewa i stwarza nawet ryzyko wybuchu lub pożaru.

Telefon często zostawiamy na noc blisko głowy, by mieć go blisko w razie pilnego połączenia, czy w celu szybkiego wyłączenia budzika nad ranem. Bezpieczniej jednak odłożyć go na szafkę nocną czy chociażby na podłogę, by zminimalizować ryzyko groźnych incydentów.

Zobacz także: Czy warto kupić ładowarkę-powerbank Anker PowerCore III Fusion?
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić