Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Życie Polaka wisi na włosku. "To hucpa"

61
Podziel się

Trwa walka o życie Polaka, którego angielscy lekarze chcą odłączyć od aparatury podtrzymującej życie. Nie chce się na to zgodzić jego rodzina w Polsce. Mężczyzna, jak informuje strona brytyjska, ma ciężkie uszkodzenia mózgu. MSZ planuje nadanie mu statusu dyplomatycznego.

Życie Polaka wisi na włosku. "To hucpa"
Polak z Wielkiej Brytanii w szpitalu. (YouTube)
bEUxckJN

Chodzi o mężczyznę - media podają tylko jego inicjały: R. S., bo rodzina nie wyraziła zgody na udostępnienie personaliów - który od lat mieszka na Wyspach Brytyjskich. Na początku listopada ubiegłego roku doznał zatrzymania akcji serca. W efekcie ciężkiemu uszkodzeniu uległ także jego mózg. Polak jest w śpiączce, jego czynności życiowe są sztucznie podtrzymywane.

Brytyjscy lekarze wnioskują o odłączenie

Jak opisuje radio RMF FM, szpital w Plymouth, gdzie obecnie przebywa chory, wystąpił do brytyjskich władz o odłączenie R. S. od aparatury. Nie chce się na to zgodzić rodzina, która poprosiła o pomoc polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. MSZ działania podjął.

Zobacz także: Brexit. Co z pracą i studiami? "Będzie dużo trudniej"
bEUxckJP

MSZ działa

Podjęliśmy cały szereg działań prawnych, włącznie z wnioskami do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - mówi o2 wiceszef MSZ, Szymon Szynkowski vel Sęk.
bEUxckJV

Faktycznie, na stronie MSZ można znaleźć kalendarium działań w tej sprawie. Są tam wnioski do ETPC o ponowne włączenie sztucznego odżywiania i nawadniania nieprzytomnego Polaka. Wniosek został odrzucony. MSZ zwróciło się też do Trybunału o zobowiązanie Wielkiej Brytanii do wyrażenia zgody na transport pacjenta do Polski lub zbadanie go przez innych specjalistów, wyznaczonych przez rodzinę.

Z tego powodu, polskie władze wpadły na pomysł niestandardowy: nadania R. S. statusu dyplomatycznego.

Wiceminister: opcja wysoce niestandardowa

Szukamy działań niestandardowych, badamy wszystkie dostępne opcje - mówi w rozmowie z o2 min. Szynkowski.

Dodaje, że kwestia nadania Polakowi statusu dyplomatycznego "choć wysoce niestandardowa, jest w tej chwili również procedowana". RMF podaje zaś, że wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zapowiedział, iż na Polaka czeka już helikopter, którym mógłby wrócić do kraju.

bEUxckJW

Dyplomaci: to hucpa

Byli dyplomaci mówią, że działania w tej sprawie MSZ i MS są - łagodnie rzecz biorąc - odległe od właściwych.

To hucpa. Przecież żeby mieć status dyplomatyczny, do danego kraju trzeba w ogóle wjechać, dysponując paszportem dyplomatycznym. Tym bardziej, że jego żona, jak słyszę, zgadza się na odłączenie - mówi o2 były dyplomata, zastrzegając anonimowość.
bEUxckJX

Podobnego zdania jest jeden z byłych polskich ambasadorów, który wprost nazywa działania resortu "absurdalną hucpą". Nie chce komentować sprawy otwarcie, ponieważ problem jest natury konsularno-prawnej, a nie stricte dyplomatycznej.

Schnepf: Umycie rąk

Ostrożnie - choć krytycznie - komentuje sprawę były ambasador RP w Waszyngtonie, Ryszard Schnepf.

Konsul, ambasador, dyplomata powinien przez cały okres urzędowania budować kontakty. Takie, których można użyć w sytuacji właśnie takiej, jak ta. Aby można było uruchomić osobiste, mniej formalne kanały - mówi o2 były przedstawiciel RP w USA.
bEUxckJY

Dodaje, że nie zawsze wykorzystuje się takie środki, czasem nawet nigdy, ale trzeba je mieć, by w sytuacji kryzysowej uruchomić wszystkie dostępne, praktyczne narzędzia do rozwiązania problemu.

Pisanie wniosków, dokumentów, notatek do MSZ – w mojej ocenie jest biurokratyczną formą odepchnięcia problemu, umyciem rąk – "patrzcie, zrobiłem wszystko, co mogłem, napisałem wniosek”. Najpierw jednak dyplomata powinien wykorzystać całą, dostępną mu drogę niesformalizowaną - podkreśla były ambasador.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUxckKq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(61)
Boo
11 miesięcy temu
Po co ratować człowieka skoro nie jest nawet rośliną, cierpi a sztuczne podtrzymywanie pogłębi cierpienie, dojdą odleżyny i masa dodatkowych powikłań, nawet nie ma szans aby nawiązał kontakt z kimkolwiek.....przykre ale prawdziwe.
van
11 miesięcy temu
Naprawdę jesteśmy tak bogatym krajem żeby marnować kasę na człowieka, który i tak wkrótce umrze? To może kupić sprzętu do szpitali, a nie zlecać to Owsiakowi? Sprzętu, którego brakuje przez co umierają dziesiątki ludzi, zdrowych ludzi, którzy mogliby normalnie żyć.
Polska
11 miesięcy temu
Pracował w Angli i płacił podatki tam a teraz leczyć do Polski kto to będzie płacić za to ????
bEUxckKr
Daniel
11 miesięcy temu
Co zrobili by Angole jeśli on by był czarny. Netflix nakręcił by ze trzy sezony jakie to rasistowskie, ale Polak to rasista , który skolonizalował Afrykę
Pzzz
11 miesięcy temu
Szkoda faceta, szkoda że nie jest psem, wtedy świat celebrejts nie pozwoliłby na głodzenie. Stanąć w obronie człowieka gdzie nowocześnie zabija się go na oczach świta to pase.
taka prawda
11 miesięcy temu
tej zonie spieszy sie aby szybko maz umarl ja do kazdego oddechu nie pozwolilabym aby zmarl niewiadomo czy nie slyszy i niecierpi z glodu ile bylo mylnych diagnoz a ludzie zyja
bim
11 miesięcy temu
może od razu go kanonizować
Bea
11 miesięcy temu
To okrutne. Czas leci, a on umiera z głodu tylko dlatego , że miał mniej szczęścia i nikt mu nie pomógł na czas gdy miał wylew. Ratujmy go mimo, że rokowania sa złe, wszystko się może odwrócić . Modlę się za tego Pana.
J.....
11 miesięcy temu
Tyle cierpienia w spojrzeniu... Naprawdę myślicie,że jest już martwy? Komuś zależy,żeby nie przeżył.
J.....
11 miesięcy temu
Tyle cierpienia w spojrzeniu.... Naprawdę myślicie,że już jest martwy? A może komuś zależy,żeby nie przeżył?
Jerry
11 miesięcy temu
Proszę nie przekręcać faktów, ten człowiek sam oddycha a oni chcą odłączyć go od podawania wody i pożywienia czyli odwodnic albo zagłodzić na śmierć
aza
11 miesięcy temu
Może tak władza ZAWALCZY o życie chorych dzieci w Polsce ? Może rodzice nie musieliby żebrać w internecie na leki lub operację !!!
Just
11 miesięcy temu
Dlaczego żona ma decydować o śmierci męza ona nie dala mu życia. To według mnie marny argument. I tu dochodzimy do podstaw naszego istnienia. Każdy kto wyrokuje niech przełoży tą sytuację na siebie. I zada sobie pytanie kto miałby zadecydować o twojej śmierci.
bEUxckKj
axel
11 miesięcy temu
Dla mnie dziwne jest upieranie się Angoli by koniecznie go zamęczyć. Powinni powiedzieć tak: my już nic nie możemy i nie chcemy robić i nic nie zrobimy, ale jak wy chcecie go ratować to sobie go weźcie... A tu mówią: nie, nie damy go, niech umrze u nas w męczarniach! Czyżby angielscy uczniowie "dr" Mengele?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić