CBOS zapytał Polki, czy chcą mieć dzieci. Porażające dane w sondażu

398

Coraz więcej Polek nie chce mieć dzieci. Dane płynące z badania CBOS "Postawy prokreacyjne kobiet" są wręcz przerażające. Można mieć obawy o to, że nastała moda na bezdzietność. Wygląda na to, że program 500 plus wcale nie stanowi wystarczającej zachęty do tego, by decydować się na macierzyństwo.

CBOS zapytał Polki, czy chcą mieć dzieci. Porażające dane w sondażu
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

Program 500 plus miał sprawić, że pary chętniej będą decydować się na dzieci. Choć początkowo było nieźle, to później rządowe wsparcie nie miało już na Polaków takiego wpływu, jak zakładano.

Początkowo program "Rodzina 500 Plus" przyczyniał się do wzrostu liczby urodzeń, kosztowało to jednak 1,4 mln zł na jedno urodzenie. W połowie 2019 r. nie wykazywał już wpływu na urodzenia - zaznaczono w artykule opublikowanym na stronie Czytelni Czasopism Polskiej Akademii Nauk cytowanym przez portal rp.pl.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, co sprawia, że Polki nie chcą mieć dzieci. Fakty są jednak takie, że najnowsze dane wynikające z badania CBOS powinny być ostrzeżeniem dla rządzących.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Boże, chroń Króla". Najważniejszy moment koronacji Karola III

Eksploracja pt. "Postawy prokreacyjne kobiet" wskazuje na to, że aż 68 proc. kobiet w Polsce w wieku 18-45 lat nie zamierza lub nie wie, czy urodzi dzieci. "Gazeta Wyborcza" donosi, że ankietowane to "reprezentatywna, ale zróżnicowana grupa, bo są w niej i kobiety bezdzietne, i te, które już mają jedno lub więcej dzieci".

Najbardziej alarmujące są odpowiedzi kobiet, które jeszcze nie mają dziecka. "Tylko 25 proc. odpowiada z pewnością: planuję potomstwo w ciągu najbliższych 3-4 lat. 34 proc. deklaruje: planuję w dalszej perspektywie, a aż 42 proc. odpowiada: nie planuję lub nie wiem, czy będę mieć dzieci" - zauważa "GW".

Alarmujący sondaż. Ekspertka komentuje

Za pośrednictwem "GW" niepokojące wyniku badania skomentowała prof. Anna Kurowska z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Nadal większość bezdzietnych kobiet zakłada, że jednak będzie mieć dzieci, ale to nie oznacza, że wyniki są optymistyczne. To samo pytanie CBOS zadał bezdzietnym kobietom w 2017 r. Wówczas potomstwa nie planowało 22 proc. To niemal dwukrotny wzrost, kolosalna zmiana w ciągu zaledwie kilku lat - zaznaczyła.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić