Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
JKM
|

Definicja słowa "kobieta". Burza we Włoszech

16
Podziel się

Włoski internetowy słownik Treccani znalazł się pod ostrzałem. Chodzi o znajdującą się w nim definicję słowa "kobieta". Część osób uważa, że w słowniku nie powinny znajdować się wulgarne synonimy obrażające kobiety.

Definicja słowa "kobieta". Burza we Włoszech
We Włoszech wybuchła afera wokół słowa "kobieta". (Getty Images)
bEEGLCRN

Pod apelem do twórców słownika podpisało się bisko 100 znanych włoskich osobistości. W liście podkreślono, że synonimy takie jak "puttana" (wulgarne określenie prostytutki) nie powinny pojawiać się obok definicji "kobiety". Ma wpływać to na negatywne postrzeganie kobiet w społeczeństwie.

Prowadzi to do umacniania w społeczeństwie mizoginistycznych stereotypów, uprzedmiotawiania kobiet i przedstawiania ich jako gorszych – można przeczytać w liście skierowanym do twórców słownika.
bEEGLCRP

Wulgarne synonimy słowa "kobieta". Apelują o zmianę definicji

Wśród sygnatariuszy listu są działaczka LGBT Imma Battaglia, polityk Laura Boldrini i wicedyrektorka Banku Włoch Alessandra Perrazzelli. Apel powstał z inicjatywy Marii Beatrice Giovanardi, która stała za wcześniejszą kampanią wymierzoną w Oxford English Dictionary (OED), domagając się usunięcia z brytyjskiego słownika określeń takich jak "bint" (ang. babsztyl) oraz "bird" (ang. laska). Po wielu naciskach angielski słownik zaktualizował swoją definicję.

Zdaniem autorki listu synonimy "kobiety" obecne w słowniku Treccani są dużo gorsze niż te, które znajdowały się w OED. Giovanardi podkreśla, że obok definicji znajduje się blisko 30 synonimów określających kobiety lekkich obyczajów. Tymczasem obok słowa "mężczyzna" pojawiać się mają synonimy pozytywne, takie jak chociażby "biznesmen".

Język kształtuje rzeczywistość i wpływa na sposób postrzegania i traktowania kobiet (…) Słowniki, zbiory synonimów i antonimów oraz encyklopedie to edukacyjne narzędzia odniesienia. Do słownika Treccani.it sięga się w szkołach, bibliotekach i we wszystkich domach. To nie położy kresu codziennemu seksizmowi, ale może przyczynić się do prawidłowego postrzegania kobiet oraz ich roli w dzisiejszym społeczeństwie – podkreśliła autorka apelu.
bEEGLCRV

Słownik oskarżony o seksizm. Autorzy bronią swojego stanowiska

Autorzy słownika Treccani jeszcze nie ustosunkowali się do apelu. We wcześniejszych wypowiedziach bronili jednak swojego podejścia. W listopadzie na blogu słownika opublikowano wpis, w którym podkreślono, że słowa zawarte w słowniku "nie były wybierane na podstawie jakiegokolwiek klucza moralnego".

Jeśli społeczeństwo wyraża coś negatywnego za pomocą słów, to słownik nie może tego nie udokumentować – podkreślono.
bEEGLCRW

Obejrzyj także: Bosacka straszy kolejną książką: "To będzie słownik zakupów spożywczych"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEGLCSq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(16)
narr
7 miesięcy temu
lewacka cenzura w eurokołchozie jest coraz mocniejsza,lubią zakłamywać prawdę jak małe dzieci,że jak się o czymś nie mówi to nie istnieje. A prawda jest taka -"Jeśli społeczeństwo wyraża coś negatywnego za pomocą słów, to słownik nie może tego nie udokumentować – podkreślono" zgadzam się z autorami słownika
andre55
7 miesięcy temu
a kto uprawia najstarszy zawod swiata? chyba ona
szwagier
7 miesięcy temu
styl leżącej kłody te panie opanowały do perfekcji
bEEGLCSr
ewa
7 miesięcy temu
Jak powiesz prostytutce, że jest "putana" to zaraz się obrazi i wyśle na ciebie gacha z pokoju obok. Takie właśnie mają przeświadczenie w tym zawodzie. Sprzedawania się za kasę kiedy chłop i dziecko w domu siedzi, ale jak chłop by na boku coś zamoczył to by o rozwód z jego winy wnosiła hahahahahahaha
Kalibabka
7 miesięcy temu
Lachony szaleją
Spitfire
7 miesięcy temu
Co oni w ogóle myśleli zanim napisali ten słownik?
Kinia
7 miesięcy temu
Za to "ogier" brzmi dumnie. "Ogier" to nie to co "prostytutka". Tylko dlatego, że ma co innego między nogami. Dla ścisłości - nie pochwalam ani jednego, ani drugiego, ale staram się nie oceniać.
prawda
7 miesięcy temu
Skandal.
jaaa
7 miesięcy temu
Słuszne oburzenie.
Halina 65
7 miesięcy temu
Próba zakłamania prawdy.
Polki
7 miesięcy temu
Brawo Włoszki.
gkks
7 miesięcy temu
A to nie prawda?
bajabongo
7 miesięcy temu
zaklinanie rzeczywistości to jakiś objaw choroby.
bEEGLCSj
Hahahahahahah...
7 miesięcy temu
Ale beka
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić