Definicja słowa "kobieta". Burza we Włoszech

22

Włoski internetowy słownik Treccani znalazł się pod ostrzałem. Chodzi o znajdującą się w nim definicję słowa "kobieta". Część osób uważa, że w słowniku nie powinny znajdować się wulgarne synonimy obrażające kobiety.

Definicja słowa "kobieta". Burza we Włoszech
We Włoszech wybuchła afera wokół słowa "kobieta". (Getty Images)

Pod apelem do twórców słownika podpisało się bisko 100 znanych włoskich osobistości. W liście podkreślono, że synonimy takie jak "puttana" (wulgarne określenie prostytutki) nie powinny pojawiać się obok definicji "kobiety". Ma wpływać to na negatywne postrzeganie kobiet w społeczeństwie.

Prowadzi to do umacniania w społeczeństwie mizoginistycznych stereotypów, uprzedmiotawiania kobiet i przedstawiania ich jako gorszych – można przeczytać w liście skierowanym do twórców słownika.

Wulgarne synonimy słowa "kobieta". Apelują o zmianę definicji

Wśród sygnatariuszy listu są działaczka LGBT Imma Battaglia, polityk Laura Boldrini i wicedyrektorka Banku Włoch Alessandra Perrazzelli. Apel powstał z inicjatywy Marii Beatrice Giovanardi, która stała za wcześniejszą kampanią wymierzoną w Oxford English Dictionary (OED), domagając się usunięcia z brytyjskiego słownika określeń takich jak "bint" (ang. babsztyl) oraz "bird" (ang. laska). Po wielu naciskach angielski słownik zaktualizował swoją definicję.

Zdaniem autorki listu synonimy "kobiety" obecne w słowniku Treccani są dużo gorsze niż te, które znajdowały się w OED. Giovanardi podkreśla, że obok definicji znajduje się blisko 30 synonimów określających kobiety lekkich obyczajów. Tymczasem obok słowa "mężczyzna" pojawiać się mają synonimy pozytywne, takie jak chociażby "biznesmen".

Język kształtuje rzeczywistość i wpływa na sposób postrzegania i traktowania kobiet (…) Słowniki, zbiory synonimów i antonimów oraz encyklopedie to edukacyjne narzędzia odniesienia. Do słownika Treccani.it sięga się w szkołach, bibliotekach i we wszystkich domach. To nie położy kresu codziennemu seksizmowi, ale może przyczynić się do prawidłowego postrzegania kobiet oraz ich roli w dzisiejszym społeczeństwie – podkreśliła autorka apelu.

Słownik oskarżony o seksizm. Autorzy bronią swojego stanowiska

Autorzy słownika Treccani jeszcze nie ustosunkowali się do apelu. We wcześniejszych wypowiedziach bronili jednak swojego podejścia. W listopadzie na blogu słownika opublikowano wpis, w którym podkreślono, że słowa zawarte w słowniku "nie były wybierane na podstawie jakiegokolwiek klucza moralnego".

Jeśli społeczeństwo wyraża coś negatywnego za pomocą słów, to słownik nie może tego nie udokumentować – podkreślono.

Obejrzyj także: Bosacka straszy kolejną książką: "To będzie słownik zakupów spożywczych"

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić