Słowo "Murzyn". Rada Języka Polskiego zabrała głos

164

Według Rady Języka Polskiego słowo "murzyn" jest nieodpowiednie i powinno się go unikać w miejscach publicznych oraz w mediach.

Słowo "Murzyn". Rada Języka Polskiego zabrała głos
Słowo murzyn nie powinno być używane. (pixabay.com)

Słowo "murzyn" od dawna budzi wiele kontrowersji. Według znacznej grupy ludzi, a także samych czarnoskórych jest zwyczajnie obraźliwe. Jeszcze w sierpniu 2020 Rada Języka Polskiego, złożona z niemal 40 specjalistów, orzekła, że tego słowa powinno się unikać.

Dziś słowo "Murzyn" jest nie tylko obarczone złymi skojarzeniami, jest już archaiczne – taką opinię jeszcze w ubiegłym roku przyjęła Rada Języka Polskiego.

"Murzyn" powinien zniknąć ze słownika

Jeden z członków rady, prof. Marek Łaziński, stwierdził, że znaczenie słowa "murzyn" zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat. Tym samym nie powinno być używane tak często jak np. w latach 70. i 80., kiedy funkcjonowało jako określenie neutralne.

Zobacz także: Emmett Till. Śmierć, która zmieniła Amerykę
Ponieważ trudno jest zmienić przyzwyczajenia mówiących, ograniczam swoją rekomendację do komunikacji publicznej: mediów, administracji, szkoły" – powiedział Łaziński.

Należy jednak pamiętać, że słowo nie jest oficjalnie uznawane za obraźliwe. Także językoznawcy są podzieleni w tym temacie. Rada Języka Polskiego wydała specjalne oświadczenie, doprecyzowujące swoje wcześniejsze stanowisko.

Rada nie ma kompetencji, by zakazywać używania jakiegokolwiek słowa lub wyrażenia, ani też, by nakazywać posługiwanie się jakimkolwiek wyrazem [...] pojawiające się w mediach stwierdzenie, iż rada zdecydowała, że słowo »Murzyn« jest obraźliwe, nie ma podstaw – napisano.
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić