Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|

Słowo "Murzyn". Rada Języka Polskiego zabrała głos

119
Podziel się:

Według Rady Języka Polskiego słowo "murzyn" jest nieodpowiednie i powinno się go unikać w miejscach publicznych oraz w mediach.

Słowo "Murzyn". Rada Języka Polskiego zabrała głos
Słowo murzyn nie powinno być używane. (pixabay.com)

Słowo "murzyn" od dawna budzi wiele kontrowersji. Według znacznej grupy ludzi, a także samych czarnoskórych jest zwyczajnie obraźliwe. Jeszcze w sierpniu 2020 Rada Języka Polskiego, złożona z niemal 40 specjalistów, orzekła, że tego słowa powinno się unikać.

Dziś słowo "Murzyn" jest nie tylko obarczone złymi skojarzeniami, jest już archaiczne – taką opinię jeszcze w ubiegłym roku przyjęła Rada Języka Polskiego.

"Murzyn" powinien zniknąć ze słownika

Jeden z członków rady, prof. Marek Łaziński, stwierdził, że znaczenie słowa "murzyn" zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat. Tym samym nie powinno być używane tak często jak np. w latach 70. i 80., kiedy funkcjonowało jako określenie neutralne.

Zobacz także: Emmett Till. Śmierć, która zmieniła Amerykę
Ponieważ trudno jest zmienić przyzwyczajenia mówiących, ograniczam swoją rekomendację do komunikacji publicznej: mediów, administracji, szkoły" – powiedział Łaziński.

Należy jednak pamiętać, że słowo nie jest oficjalnie uznawane za obraźliwe. Także językoznawcy są podzieleni w tym temacie. Rada Języka Polskiego wydała specjalne oświadczenie, doprecyzowujące swoje wcześniejsze stanowisko.

Rada nie ma kompetencji, by zakazywać używania jakiegokolwiek słowa lub wyrażenia, ani też, by nakazywać posługiwanie się jakimkolwiek wyrazem [...] pojawiające się w mediach stwierdzenie, iż rada zdecydowała, że słowo »Murzyn« jest obraźliwe, nie ma podstaw – napisano.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(119)
Mirek
rok temu
Bzdury kompletne przyjeżdża obcokrajowiec i uczy nas języka i jakie słowo jest obraźliwe no kompletne jaj.... Zamiast głupio dyskutować i szukać dziury w całym a tym bardziej próbować zabraniać słowa murzyn, trzeba tłumaczyć obcokrajowcom do skutku, że to słowo nie jest obraźliwe i że nie będą uczyli nas języka ojczystego. Dla mnie sprawa jest jasna jesteś u nas gościem więc się dostosuj albo do widzenia. Najbardziej to mnie śmieszą argumenty, że słowo murzyn niby jest obraźliwe bo Polscy używają je złym w kontekście jak np. "Sto lat za murzynami". Wiecie dlaczego tam jest słowo murzyn dlatego, że mamy słowo określające człowieka o czarnym kolorze skóry. Gdyby takiego słowa nie było to zapewne mówilibyśmy "100 lat za czarnymi" itd. Czekam zresztą jak murzyni czy tam czarni każą mówić na siebie biały. Naprawdę śmieszni są ci ludzie. Także wszystkim radzę używać słowa murzyn w nieobraźliwym kontekście i się nie przejmować. Słowa czarny też można użyć do obrażania np. czarny bambusie itd. I wtedy pewnie czarnego będą chcieli zabronić.
piksla51
rok temu
Afrykanin Bambo w Afryce mieszka, dość ciemną skórę ma nasz koleżka.[... lecz mama kocha swojego synka, bo dobry chłopak z tego Afrykanina]. To jakby bez sensu.
Jozek
2 lata temu
Skąd się wzięło w mowie polskiej słowo Murzyn.Szanowna Rado Języka Polskiego.Szanowni Profesorowie macie tytuły,a nie potraficie tego wyjaśnić.Ja bez tytułu wyjaśniam co następuje:otóż nasi przodkowie na kogoś pobrudzonego mówili,umurzony,czyli brudny,czarny.Oni nie mieli pojęcią,że gdzieś tam jest Afryka i żyją tam ludzie o ciemnej karnacji.Kiedy więc pojawili się owi ludzie w Europie,to nie zastanawiając się nazwali ich umorzonymi, stąd rzeczownik Murzyn.Umurzony,czarny,ale nie brudny.Kominiarz jest umurzony,czarny. Jako ciekawostkę podaję,że w powiecie inowrocławskim jest miejscowość Murzynowo.Skąd ta nazwa?
zsunaj
2 lata temu
Ja chyba inaczej rozumiem.... wolność słowa... przecież murzyn to normalne słowo a synonimów jest też ileśtam... To co? synonimy słowa murzyn takie jak czarnuch, smoluch, brudas, negr, można wymawiać? czy nie?? WOLNOŚĆ SŁOWA to WOLNOŚĆ... WYPOWIEDZI.... WSZĘDZIE I TAK JAK SIĘ CHCE. Co innego odpowiedzialność za wypowiedź!!!! Wypada powiedzieć czy nie? Oto jest pytanie....
Szponen
2 lata temu
Będą usuwać teraz tą bajkę "Murzynek Bambo"
Zynek
2 lata temu
Proszę używać słowa"rzyn " lub samego ,,zyn " i będzie ok.Widzialem rzyna na ulicy,lub zyn był w sklepie..
Yata
2 lata temu
A moj synek mówi,,muzynek carny,,
żalosne
2 lata temu
Murzyn to bardzo odpowiednie i właściwe słowo !!! Najmniej kompetencji mają członkowie rady językowej, którzy urodzili się po 1980/90 r. Mają sprane polityczną poprawnością myślenie !
GajowyMarucha
2 lata temu
Proponuję w zastępstwie ' Afronadwiślanoodrzanin '
GajowyMarucha
2 lata temu
Proponuję w zastępstwie 'Afronadwiślanoodrzanin '
klulbeboli
2 lata temu
patrzac dajej niemozna urzywac słów : europejczyk , azjata , mieszkaniec uni itd. no p.. (cos chyba wam na głowy spadło)
piszta
2 lata temu
czarny -obrazliwy to biały jaki
NS..
2 lata temu
Murzyn- wyborca
Ester
2 lata temu
Szkoda czasu na komentowanie takich bzdur
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić