o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
APS
|

Jak podlewać storczyki? Tego triku nie znacie, a efekt gwarantowany

38
Podziel się

Storczyki to zdecydowanie ulubione rośliny Polaków ostatnich lat. Swoją popularność zawdzięczają pięknym kwiatom oraz tym, że ich pielęgnacja nie jest wymagająca. Jednak przy nieodpowiedniej opiece tracą swoje walory. Co zrobić, aby temu zaradzić? Ważną sprawą jest odpowiednie nawodnienie rośliny.

Jak podlewać storczyki? Tego triku nie znacie, a efekt gwarantowany
Jak podlewać storczyki? (Getty Images)
bDTSKeoR

Uprawa storczyków nie jest trudna, ale trzeba spełnić kilka warunków, aby tym kwiatom dobrze się żyło w naszym mieszkaniu. Odpowiednie umiejscowienie orchidei to połowa sukcesu, kolejna część to podlewanie. Ważna jest częstotliwość.

Storczyki trzeba regularnie zraszać

Dostarczanie wody storczykom powinno się odbywać poprzez zraszanie i podlewanie. Dobrze jest codziennie spryskać roślinę przez około 10 minut wodą z kranu.

bDTSKeoT

Po drugie, raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie namaczamy całą bryłę korzeniową w przezroczystej doniczce w wodzie przez około kwadrans. Inne gatunki, np. wandy, można pozostawić w wodzie nawet na kilka godzin. Oprócz namaczania czy zraszania warto robić roślinom prysznic, aby zmyć kurz z liści i korzeni. Niektórzy uważają, że najlepszą wodą do nawadniania storczyków jest deszczówka. Może być również woda z kranu. Zanim jej użyjemy, warto, aby chwilę odstała.

Warto pamiętać, że niektóre gatunki storczyków wolą się przesuszyć niż zbytnio nawodnić. Poza tym pomieszczenia, w których przebywają powinny być wietrzone.

Tego triku nie znacie, a efekt gwarantowany

Jednak największym zaskoczeniem jest informacja, że storczyki lubią ciepłą wodę. Najlepiej podlewać taką o temp. 30-40 st. C. Według wielu florystów, to właśnie ciepła, a nie zimna woda, odpowiada za dobrą kondycję rośliny.

bDTSKeoZ

Odpowiednie nasłonecznienie

Pielęgnacja storczyków to też odpowiednie światło. Większość storczyków wymaga stosunkowo dużo światła, ale nie bezpośredniego. Zbyt ciemne liście świadczą o niedostatecznym nasłonecznieniu rośliny, podczas gdy liście zabarwione lekko na czerwono wskazują na zbyt dużą dawkę światła – warto o tym pamiętać i obserwować roślinę.

Zobacz także: Demograficzny problem w Polsce. Jak rząd chce to zmienieć?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTSKepu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(38)
gość
2 miesiące temu
Mam około stu doniczek różnych rodzajów storczyków i gdybym miała je wszystkie spryskiwać codziennie 10 min. czy moczyć bryłę korzeniową w wodzie zajęłoby to cały dzień. Podlewam swoje storczyki odstałą wodą raz w tygodniu. Po przekwitnieniu ścinam łodyżki u nasady. Kwitną pięknie, rozmnażają się również. Sporo z tych doniczek które mam pochodzi właśnie z rozmnożenia. Tak więc z pielęgnacją nie trzeba przesadzać a jedynie zachować systematyczność i nie zalewać( korzenie nie mogą stać w wodzie)
basiuba
2 miesiące temu
Wodolejstwo, autor winien się "spryskać około 10 minut" przed pisaniem, ale szkoda wody. Trudno sobie wyobrazić basen wody niezbędny do codziennego spryskiwania wszystkich storczyków. A wody mamy mało i coraz droższa, więc ją trzeba oszczędzać i dobrze nią gospodarować
Lol
2 miesiące temu
Pędów się nie obcina, często z tych pędów wyrastają pędy boczne, a jeśli tak się nie stanie, roślina sama je zasuszy, wyczerpując zgromadzone tam substancje.
bDTSKepv
Wqw
2 miesiące temu
JA też podłewam storczyki raz w tygodniu i sa piękne
sas
2 miesiące temu
spryskać 10 minut wodą z kranu.... jaką szkołę trzeba skończyć żeby to wymyślić? Lubelski university dla katotalibów czy szkółka niedzielna papcia rydzyka?
Najnowsze komentarze (38)
Storczyk
2 miesiące temu
Nich każdy robi jak uważa a uważa jak robi i będzie ok.
Monika1301198...
2 miesiące temu
A jak padł storczyk i chcąc reanimacji dokonać to co trzeba zrobić
Storczykomank...
2 miesiące temu
Wystarczy zraszać co jakiś czas po co 10 minut? lub postawić do miski z wodą na jakiś czas aż nasiąknie i jak obleci woda to roślina tropikalna rośnie na drzewach jak pada deszcz to pada obficie a one rosną w powietrzu woda oblatuje i tak rosną a jak gniją i coś się z nimi dzieje to znaczy że chodowca coś zrobił nie tak czyli chodzi o to żeby kupować że sprawdzonego źrodła nie koniecznie z e sklepu który masowo je sprzedaje mniedzy czasie może się nim też nie zajmuje i niszczeje
Alicja
2 miesiące temu
Od lat mam przepiękne storczyki. Nie stosuję zasad podawanych w internecie. Mam swoją metodę. Raz w tygodniu wlewam około pół szklanki wody do każdego storczyka i tak zostawiam (do nstępnego podlania wypija wszystko). Jak stosowałam te mądre instrukcje pielęgnowania storczyków, to po każdym przekwitnięciu storczyk dostawał wszystkie liście żółte i obumierał, a teraz cieszę się nimi.
Marek
2 miesiące temu
Ja uprawiam storczyki już ponad dekadę ...raz na trzy tygodnie zalewam je wodą na ok sześć godzin To mi się sprawdza i nie myślę zmieniać metod ...i kwitną cudownie Jestem z nich dumny
Buuu
2 miesiące temu
Pierwsze słyszę zeby storczyka zraszać! Nie lubi mokrych liści! Za często tez nie nawadniamy!!
Mancia
2 miesiące temu
Też podlewam 1 w tygodniu odstaną wodą i mi slicznie kwitną.Nie wymyslajcie dodatkowych prac .
szczerze
2 miesiące temu
Po chlorowanej wodzie z kranu popyt na storczyki powinien wzrosnąć, widocznie znudziło się wyczekiwanie na klientów więc taki zamówiony artykuł w kobiecie.
bDTSKepn
nick
2 miesiące temu
jeśli ktoś ma akwarium z rybami bardzo dobrze jest podlewać nie za często właśnie wodą z akwarium szczególnie kiedy trzeba zlać część wody to zamiast do wc lepiej w butelkę i do podlewania jest dobrze przefiltrowana i zawiera azotyny których orchidea potrzebuję będą dobrze kwitnąć i w żadnym razie nie podlewać kranówką
kal
2 miesiące temu
autor powinien sobie spryskać przez 10 min głowę
Dina
2 miesiące temu
Moje storczyki stoją w wodzie cały czas i nie przeszkadza im to bo pięknie kwitną.
Iga
2 miesiące temu
Woda do podlewania o temp. 30-40 stopni? Kto pisze takie bzdury?
Wrrrr
2 miesiące temu
Kto daje takie durne rady, wstydzili byście się
Natalia30
2 miesiące temu
Ja podlewam kwiaty jak Mi się przypomni czasem nawet co 3 tygodnie. I szczerze mówiąc każdy się dziwi że u mnie kwiaty tak się ładnie trzymają i rosną a storczyk to w szczególności pięknie kwitnie 😊
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić