Oliwia Skindzier| 
aktualizacja 

Jak stosować kwasy? Kiedy aplikować?

0

Kwasy są najchętniej włączane do pielęgnacji jesienią i wczesną wiosną. Zabiegi z ich wykorzystaniem cieszą się niesłabnącą popularnością, jednak zanim zdecydujesz się na kwasy, warto poznać, co kryje się pod tym pojęciem i który kwas najlepiej odpowiada potrzebom twojej skóry. To dość inwazyjne zabiegi, dlatego warto przeprowadzać je pod okiem kosmetologa, a jeśli chcesz skusić się na któryś z produktów zawierających kwasy, koniecznie sprawdź, jakie są główne zasady stosowania tych substancji.

Jak stosować kwasy? Kiedy aplikować?
Jak stosować kwasy? Kiedy aplikować? (Getty Images, Anastasiia Krivenok)

Kwasy w pielęgnacji — kiedy stosować?

Kwasy to substancje, których nieumiejętne wykorzystanie może spowodować więcej szkody, niż pożytku. Są to substancje wykorzystywane najczęściej do przeprowadzenia peelingów chemicznych. Wykazują różne właściwości w zależności do konkretnego kwasu i użytego stężenia. Kwasy kosmetyczne to substancje z grupy hydroksykwasów, które zawierają w swojej strukturze grupę karboksylową oraz hydroksylową. Stosowane są przede wszystkim w okresie jesieni i wczesnej wiosny, gdy promieniowanie UV nie jest tak intensywne. 

Stosowane są przede wszystkim w celu złuszczenia naskórka, rozjaśnienia skóry i jej wygładzenia. Mogą mieć właściwości nawilżające, złuszczające, wygładzające, redukujące przebarwienia, przeciwbakteryjne, normalizujące czy pobudzające produkcję kolagenu. 

Jakie są wskazania do stosowania kwasów na twarz?

Po kwasy powinny sięgnąć te osoby, które mają określone problemy z cerą i chcą w ten sposób znaleźć sposób na wspomaganie walki z daną dolegliwością. Często na peelingi kwasowe decydują się osoby z tendencją do powstawania zmian trądzikowych lub te, które szukają rozwiązania na szarą i zmęczoną skórę. Dzięki złuszczeniu naskórka cera staje się rozjaśniona i promienna, co jednak ważne, trzeba uważać na promieniowanie słoneczne i używać filtru z wysoką ochroną UV

Przeciwskazania do stosowania kwasów

Istnieje jednak sporo przeciwwskazań do stosowania zabiegów z wykorzystaniem kwasów. Na stosowanie kwasów nie powinny się decydować osoby, u których przerwana jest ciągłość naskórka, dlatego mając świeże rany czy podrażnienia na skórze, nie można aplikować kwasów. Przeciwwskazaniem są także alergie skórne, skłonność do powstawania bliznowców, aktywna opryszczka, karmienie piersią czy choroby autoimmunologiczne takie jak kolagenozy, czy pęcherzyce.

Na zabieg nie powinny się decydować także osoby, które stosuje doustną terapię pochodnymi witaminy A. Dopiero po pół roku od zakończenia terapii można wybrać się na zabieg.

Jakie mamy rodzaje kwasów na twarz?

Podstawowy podział obejmuje kwasy alfa-hydroksylowe (AHA) oraz beta-hydroksylowe (BHA). Te pierwsze wykazują działanie złuszczające i rozjaśniające, a ich zadaniem jest pobudzenie produkcji kolagenu. Będą pomocne przy regulowaniu rogowacenia naskórka. 

Można spodziewać się spłycenia pierwszych zmarszczek i wyrównania kolorytu skóry, dzięki czemu cera jest ujednolicona. Do kwasów AHA należy kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy i szikimowy oraz kwasy owocowe (winowy, cytrynowy, jabłkowy). 

Kwas BHA polecany jest przede wszystkim posiadaczkom i posiadaczom skór tłustych, którzy borykają się z rozszerzonymi porami czy problemami trądzikowymi. Przykładem kwasu, który stosowany jest w kosmetykach oraz jako składnik samodzielnych zabiegów jest kwas salicylowy. 

Można wyróżnić również kwas lipohydroksylowy (LHA), który jest pochodną kwasu salicylowego, jednak o łagodniejszym działaniu. Do najnowszej generacji kwasów należy kwas polihydroksylowy (PHA), który sprawdzi się u posiadaczek i posiadaczy cer wrażliwych i naczynkowych

Inne rodzaje kwasów, których nie można zaliczyć do powyższych grup to kwas fitowy, kwas kojowy oraz kwas azelainowy.

Główne zasady stosowania kwasów

Istnieje kilka zasad stosowania kwasów, które warto poznać przed rozpoczęciem przygody z kwasami. Po pierwsze, aby kwas zadziałał prawidłowo, wymaga odpowiedniego pH produktu. Im niższe pH, tym produkt będzie bardziej złuszczający. 

Efekt zależy od stężenia substancji, dlatego im wyższe stężenie, tym mocniejsza moc działa kwasów. Warto na początku zaczynać od niewielkich stężeń na poziomie 1 lub 2 proc. Trzeba pamiętać także o tym, by w czasie stosowania kwasów nie stosować innych peelingów ani produktów złuszczających, ponieważ same kwasy mają za zadanie pobudzić skórę do procesów naprawczych, a jest to możliwe poprzez drażnienie jej. 

Oprócz unikania produktów mogących dodatkowo złuszczać naskórek, a przez to doprowadzić do nadmiernego przesuszenia i naruszenia bariery hydrolipidowej skóry, należy pamiętać także o tym, by dać skórze czas na regenerację. Nie wolno złuszczać skóry zbyt często i najlepiej kierować się metodą, zgodnie z którą zaczynamy od najniższego stężenia oraz powoli przyzwyczajamy skórę do kwasów. Najlepiej spróbować najpierw stosować produkt zawierający kwasy maksymalnie raz w tygodniu. 

Trzeba pamiętać także o tym, by stosować kosmetyki łagodzące i nawilżające, co wzmocni i zregeneruje skórę. Bardzo istotna jest również ochrona UV, którą powinno się stosować cały rok, jednak w czasie stosowania kwasów jest to niezwykle ważne. 

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić