aktualizacja 

Lekarka załamuje ręce. Polacy zaczęli jeść te grzyby. A to trucizna

361

W sieci nie brakuje przykładów głupoty, a tym razem w internetowej przestrzeni pojawiła się bardzo niebezpieczna moda, która polega na jedzeniu... trujących grzybów. Muchomor czerwony przez niektórych został nazwany "magicznym grzybem", który posiada niezwykłe właściwości i jest rzekomo jadalny. O tym, jakie jest to niebezpieczne, przypomina lekarka.

Lekarka załamuje ręce. Polacy zaczęli jeść te grzyby. A to trucizna
Jedzenie trujących grzybów może być tragiczne w skutkach (Instagram, lek. Ewa Stawiarska)

Niebezpieczna moda

Lek. Ewa Stawiarska, znana w sieci jako doktor_od_7_boleści, na swoim profilu porusza tematy związane ze zdrowiem. Jej ostatni post, w którym porusza problem zjadania trujących grzybów, stał się bardzo popularny. Przestrzega w nim o tym, jak bardzo niebezpieczna jest kolejna celebrycka moda, która polega na zbieraniu, suszeniu, a następnie jedzeniu muchomora czerwonego. W tym kontekście przypomniała o kilku ważnych faktach związanych z zatruciami grzybami.

Dlaczego nie jemy trujących grzybów?

Choć uczy się tego dzieci już w przedszkolu, coraz więcej osób zdaje się zapominać o tym, że trujące grzyby pomija się w lesie nie bez powodu. Jak czytamy w poście Ewy Stawiarskiej "Głównymi toksynami obecnymi w muchomorze czerwonym, i często z nim mylonym muchomorem plamistym są: kwas ibotenowy (panetryna, agaryna), muscymol, muskazon i muskardyna. Grzyby te zawierają także cały wachlarz substancji aktywnych, między innymi kwas stizolobowy i stizolobinowy oraz kwasy aminodikarboksyetolotiopropoanowe". 

Wymienione substancje są bardzo niebezpieczne dla organizmu człowieka. Działają na niego wielokierunkowo, dlatego obraz zatrucia może być niejednorodny. Jakie są objawy zatrucia? To m.in.:

  • zaburzenia percepcji słuchowej i wzrokowej,
  • zaburzenia orientacji w miejscu i czasie,
  • zmęczenie,
  • zawroty głowy,
  • pobudzenie psychoruchowe,
  • euforia,
  • lęk,
  • omamy wzrokowe i słuchowe

Jeśli dojdzie do ciężkiego zatrucia, można zaobserwować u osoby zatrutej drgawki toniczno-kloniczne, a także epizody paranoidalne, które mogą trwać nawet kilka dni. 

Najbardziej trującym grzybem jest muchomor zielonawy (sromotnikowy). 50 g tego grzyba może być dawką śmiertelną dla człowieka. Prowadzi to do szybkiej niewydolności wątroby i innych narządów, a w konsekwencji do śmierci. Jeżeli jest się świadkiem zatrucia, informację co dalej zrobić można uzyskać pod numerami telefonów: Ośrodków Informacji Toksykologicznej.

Trwa ładowanie wpisu:instagram
Autor: OSK
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić