Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
OSK
|
aktualizacja

Lekarka załamuje ręce. Polacy zaczęli jeść te grzyby. A to trucizna

218
Podziel się:

W sieci nie brakuje przykładów głupoty, a tym razem w internetowej przestrzeni pojawiła się bardzo niebezpieczna moda, która polega na jedzeniu... trujących grzybów. Muchomor czerwony przez niektórych został nazwany "magicznym grzybem", który posiada niezwykłe właściwości i jest rzekomo jadalny. O tym, jakie jest to niebezpieczne, przypomina lekarka.

Lekarka załamuje ręce. Polacy zaczęli jeść te grzyby. A to trucizna
Jedzenie trujących grzybów może być tragiczne w skutkach (Instagram, lek. Ewa Stawiarska)

Niebezpieczna moda

Lek. Ewa Stawiarska, znana w sieci jako doktor_od_7_boleści, na swoim profilu porusza tematy związane ze zdrowiem. Jej ostatni post, w którym porusza problem zjadania trujących grzybów, stał się bardzo popularny. Przestrzega w nim o tym, jak bardzo niebezpieczna jest kolejna celebrycka moda, która polega na zbieraniu, suszeniu, a następnie jedzeniu muchomora czerwonego. W tym kontekście przypomniała o kilku ważnych faktach związanych z zatruciami grzybami.

Dlaczego nie jemy trujących grzybów?

Choć uczy się tego dzieci już w przedszkolu, coraz więcej osób zdaje się zapominać o tym, że trujące grzyby pomija się w lesie nie bez powodu. Jak czytamy w poście Ewy Stawiarskiej "Głównymi toksynami obecnymi w muchomorze czerwonym, i często z nim mylonym muchomorem plamistym są: kwas ibotenowy (panetryna, agaryna), muscymol, muskazon i muskardyna. Grzyby te zawierają także cały wachlarz substancji aktywnych, między innymi kwas stizolobowy i stizolobinowy oraz kwasy aminodikarboksyetolotiopropoanowe". 

Wymienione substancje są bardzo niebezpieczne dla organizmu człowieka. Działają na niego wielokierunkowo, dlatego obraz zatrucia może być niejednorodny. Jakie są objawy zatrucia? To m.in.:

  • zaburzenia percepcji słuchowej i wzrokowej,
  • zaburzenia orientacji w miejscu i czasie,
  • zmęczenie,
  • zawroty głowy,
  • pobudzenie psychoruchowe,
  • euforia,
  • lęk,
  • omamy wzrokowe i słuchowe

Jeśli dojdzie do ciężkiego zatrucia, można zaobserwować u osoby zatrutej drgawki toniczno-kloniczne, a także epizody paranoidalne, które mogą trwać nawet kilka dni. 

Najbardziej trującym grzybem jest muchomor zielonawy (sromotnikowy). 50 g tego grzyba może być dawką śmiertelną dla człowieka. Prowadzi to do szybkiej niewydolności wątroby i innych narządów, a w konsekwencji do śmierci. Jeżeli jest się świadkiem zatrucia, informację co dalej zrobić można uzyskać pod numerami telefonów: Ośrodków Informacji Toksykologicznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(218)
Yut
miesiąc temu
8 litrów wody i kg soi też zabije jak zjesz. Wszystko jest trucizna i nic nią nie jest
Umberto
miesiąc temu
A upicie alkoholem to nie zatrucie?
🤣🤣🤣
miesiąc temu
Po kowid show dziękujemy już ekspertom i lekarzom. Daliście już popis. Porą zbierać manatki.
fdfdfdfd
2 miesiące temu
Objawy zatrucia: zaburzenia percepcji słuchowej i wzrokowej, zaburzenia orientacji w miejscu i czasie, zmęczenie, zawroty głowy, pobudzenie psychoruchowe, euforia, lęk, omamy wzrokowe i słuchowe... Przecież amatorzy tego grzyba chcą mieć te "objawy zatrucia". Osobiście: nie używam - ale i nie oceniam :) Ale gdyby poczytać strony lekarskie, to marihuana i inne podobne też dają "objawy zatrucia"....
ffff
2 miesiące temu
jak pojedzą to będa zdrowi i nie będzie kasy??? Moje zwierzątko miało nowotwór. Big farma wycieła guza ale jak się pogorszyło to skomentowała przecież to nowotwór złośliwy i rozłożyła ręce. Ja uratowałam moje zwierzątko. Między innymi była stosowana maść z muchomora czerwonego ale w poczekalni była osoba, której parę miesięcy temu uśpili kota z nowotworem i przyszłam do nich z kolejnym zwierzęciem oraz był jeszcze jeden kot, któremu nie dawano wiele szans na przeżycie.
Daro71
2 miesiące temu
Czy naprawdę...mało jest pięknych grzybów jadalnych i pysznym w swoim smaku...???
Tomas
2 miesiące temu
Pani doktor sponsoruje big farmę więc wszystko co zdrowe kwestionuje najlepsze są pigułki tabletki ale na zdjęciu zdrowo nie wyglonda
Wojtek
2 miesiące temu
Wracamy do średniowiecza
......
2 miesiące temu
Co kto lubi, na własną odpowiedzialność. Gorzej jakby taka osoba komuś innemu podała takiego muchomora bez jego wiedzy, a jak ktoś je sam, świadomie, to jego wybór. Nie tylko grzybami się ludzie trują i to na własne życzenie.
qwerty
2 miesiące temu
Pani doktor trzyma się faktów, choć przesadza. Muchomor czerwony może być groźny, ale nie jest bardzo trujący. Nie ma chyba żadnego doniesienia o zatruciu śmiertelnym. Powalił mnie pewien twitterowy pielęgniarz (aż pielęgniarz, jak sam twierdzi), który napisał, że zjedzenie dużej ilości muchomora czerwonego rozwali wątrobę. Nie rozwali, bo żadna z substancji obecnych w muchomorze czerwonym nie działa toksycznie na wątrobę. Można mieć bardzo zły odlot, w skrajnym przypadku zapaść w śpiączkę (to raczej w przypadku muchomora plamistego), ale wątroba pozostanie cała - wszystkie objawy są ze strony układu nerwowego.
Maria
2 miesiące temu
wszystkie grzyby są jadalne ale niektóre tylko raz
jaa
2 miesiące temu
Dorośli ludzie, a niektórzy jedzą coś co może naprawdę zaszkodzić. Trudno to zrozumieć...
Paracelsus
2 miesiące temu
Pamiętajmy ze z jadu węży i pszczół robi się leki. Wszystko zależy od dawki. Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja jest trucizną (łac. Omnia sunt venena, nihil est sine veneno. Sola dosis facit venenum).
cynik
2 miesiące temu
Dlaczego? Nie lepiej stawiać na jakość, a nie na ilość? Lepiej mniej ludzi, ale rozsądnych.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić