aktualizacja 

Malwa kwitnie bujnie przez całe lato. Kiedy ją sadzić i jak pielęgnować?

13

Malwa jest bardzo wdzięczną rośliną – przy odpowiedniej pielęgnacji kwitnie całe lato, pięknie zdobi ogród i kojarzy się z jednej strony z dawnymi czasami, z drugiej zaś z wakacjami na południu Europy. Kiedy sadzić malwę? Jak ją pielęgnować i co zrobić, żeby cieszyła oko jak najdłużej?

Malwa kwitnie bujnie przez całe lato. Kiedy ją sadzić i jak pielęgnować?
Malwa może kwitnąć przez całe lato (Adobe Stock)

Malwa jest rośliną z rodziny ślazowatych. Niegdyś cieszyła się ogromną popularnością i była nieodzownym elementem przydomowych ogródków. W czasach, gdy większość Polaków stawiała wyłącznie na trawę i krzewy, uległa zapomnieniu. Teraz przeżywa jednak prawdziwy renesans. Trudno się dziwić – gdy kwitnie, wygląda przepięknie.

Kiedy sadzić malwę? Jak podlewać malwę?

Malwa kwitnie w drugim roku od posadzenia. Nie wymaga obfitego nawadniania i może rosnąć w jednym miejscu nawet kilka lat. W pierwszym roku wypuszcza szorstkie, zielone liście, a w kolejnym pojawia się łodyga, z której wyrastają duże kwiaty (mogą osiągać nawet 10 cm średnicy). W Polsce najczęściej spotyka się kwiaty w kolorze różowym, a także czerwonym, żółtym oraz ciemnofioletowym.

Nasiona malwy można sadzić od maja do lipca na głębokości ok. 2 cm. Okres kwitnienia tej rośliny trwa od końca czerwca aż do października. W naturalnych warunkach wyrasta na glebach suchych i skalistych, dlatego nie lubi dużej wilgoci. Najlepiej posadzić ją w dobrze nasłonecznionym, ale osłoniętym od wiatru miejscu. Łodygi warto zabezpieczyć przed złamaniem drewnianymi palikami.

Gdy podlewamy malwę, nie moczmy liści. Wystarczy, że będziemy robić to wówczas, gdy zauważymy, że gleba jest sucha. Glebę dobrze nawozić przynajmniej raz w roku. Natomiast jeśli chcemy, by malwa wypuszczała kwiaty przez kolejne lata, istotne jest przycinanie łodygi – należy zrobić to wczesną jesienią.

Zastosowanie malwy w kuchni

Młode liście i kwiaty malwy są jadalne. Można dodawać je do sałatek lub jako ozdobę do mięs. Kwiaty czarnej malwy można też zasuszyć i przyrządzać z nich napar. Taką herbatkę warto pić wspomagająco przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Malwa nieprzypadkowo jest składnikiem kremów i szamponów. Z jej kwiatów można zrobić domowy tonik lub kompres na zmęczone oczy.

Zobacz także: Weselne torty i żywność na imprezach podczas upałów. Uwaga na ich transport i przechowywanie
Autor: KPL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić