Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Mężczyzna w ciąży? Ten naukowiec przekonuje, że to możliwe

8

Niepłodność powoli staje się problemem cywilizacyjnym współczesnego świata. Nic więc dziwnego, że naukowcy prześcigają się w metodach na jego rozwiązanie. Wśród z nich znalazł się prof. Katsuhiko Hayashi z Uniwersytetu w Osace, który udowodnił, że... jest w stanie stworzyć komórkę jajową z męskich komórek skóry.

Mężczyzna w ciąży? Ten naukowiec przekonuje, że to możliwe
Badania naukowca pokazują, że komórki skóry samców mogą zostać przekształcone w komórki jajowe (Pixabay)

Spokojnie, to tylko ćwiczenia

Profesor Katsuhiko Hayashi z Uniwersytetu w Osace zaprezentował wyniki swoich badań na jednej z dużych konferencji naukowych. Jak przekonuje, stworzył komórkę jajową myszy z komórek skóry samca myszy. Doszło do tego poprzez przekształcenie męskich chromosomów płciowych XY w żeńskie chromosomy XX. I chociaż to dopiero początkowy etap badań, to niebawem szerszy artykuł na ich temat pojawi się w naukowym czasopiśmie Nature.

Technologia, jaką opracował prof. Hayashi, polega na pobraniu komórki skóry samca myszy i przekształceniu jej w komórkę macierzystą. To komórka, która ma zdolność przekształcania się w inne typy komórek. Wystarczy z komórki skóry usunąć chromosom Y, zduplikować chromosom X i połączyć tę komórkę z oryginalnym chromosomem X. Podczas takiego procesu można zaprogramować komórkę macierzystą w taki sposób, aby stała się komórką jajową.

W opisany powyżej sposób naukowcom udało się już doprowadzić do narodzin siedmiu myszy, które do tej pory rozwijają się w prawidłowy sposób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "To nie jest kraj do rodzenia dzieci"

Naukowca metoda, a rzeczywistość

Katsuhiko Hayashi jest znanym i szanowanym ekspertem i dlatego jego prezentację podczas londyńskiego szczytu poświęconego edycji ludzkich genów, zorganizowanego w Crick Institute, przyjęto z entuzjazmem. Jednak sam jej autor przyznaje, że pobrane i przekształcone komórki były jak na razie niskiej jakości i nie można jeszcze mówić o tym, aby technika była bezpieczna dla ludzi.

Według naukowca badanie wszystkich problemów technologicznych a także zapewnienie bezpieczeństwa w całej procedurze zajmie jeszcze przynajmniej 10 lat. Inni badacze zauważają, że metoda Hayashiego może być dla wielu zbyt kontrowersyjna.

Zrobienie tego na ludziach jest trudniejsze niż u myszy. Wciąż nie rozumiemy wystarczająco wyjątkowej biologii ludzkiej gametogenezy (powstawania komórek rozrodczych), aby odtworzyć prowokacyjną pracę Hayashiego na myszach - mówił w rozmowie z BBC News prof. George Daley z Harvard Medical School.

Niewątpliwie dla niektórych środowisk prowokacyjne jest to, że metoda opracowana przez prof. Hayashiego, daje szansę na biologiczne potomstwo męskim parom jednopłciowym. Z drugiej strony można ją wykorzystać do leczenia zespołu Turnera. Jest to występująca wyłącznie u kobiet choroba genetyczna, która charakteryzuje się brakiem jednego chromosomu X lub jego części.

Autor: EWS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Agencja Bloomberga ujawnia. Oto żądanie Putina
Poszedł na spacer do lasu. Takiego widoku się nie spodziewał
Nowe informacje o stanie zdrowia papieża Franciszka. Spotka się z królem Karolem?
Paulina nie żyje. Dwoje dzieci straciło mamę. Poruszający apel bliskich
Pilny apel Legii Warszawa ws. bezpieczeństwa. "Podejmiemy kroki prawne"
Ile osób pójdzie do nieba? Tajemnica liczby 144000. Ksiądz wyjaśnia
Sceny na S19. Ludzie łapią się za głowy
Rozsyp pod magnolią. Wiosną obsypie się kwiatami
Pokazał czołówkę z dostawcą jedzenia. Gruzin od razu przeprosił
Budowa zamku w Stobnicy. Zapadła kluczowa decyzja
Utknęli na ISS. W końcu NASA przekazała im dobre wieści
Usłyszała, że jest za młoda na raka. Brytyjce zostały 3 miesiące życia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić