o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ESO
|

Sekretny sygnał ręką. Każdy powinien go znać

11
Podziel się

W związku z pandemią koronawirusa osoby doświadczające przemocy domowej znalazły się w niezwykle trudnej sytuacji. Dlatego Kanadyjska Fundacja Kobiet opracowała prosty sygnał migowy oznaczający wołanie o pomoc.

Sekretny sygnał ręką. Każdy powinien go znać
Kanadyjska Fundacja Kobiet opracowała prosty sygnał migowy oznaczający wołanie o pomoc. (YouTube)
bDZVAxit

Pandemia koronawirusa i związana z nią izolacja spowodowały w wielu krajach, również w Polsce, wzrost zgłaszanych przypadków przemocy domowej. Ofiary przemocy bardzo często pozostają pod ścisłą kontrolą ze strony swoich oprawców. Ciężko jest w takiej sytuacji wezwać pomoc. Pojawiło się jednak nowe rozwiązanie, o którym każdy za nas powinien wiedzieć!

Prosty sygnał może uratować życie

Kanadyjska fundacja kobiet "Canadian Women's Foundation" opracowała "Signal for help" - migowy znak, który oznacza wołanie o pomoc. Wystarczy pokazać otwartą dłoń ze zgiętym kciukiem, po czym zacisnąć pięść, zamykając w niej kciuk.

bDZVAxiv

Prosty sygnał ręką ofiara może wykonać podczas rozmowy wideo (tak jak jest to pokazane w filmie poniżej) lub machając do kogoś przez okno. Można pokazać go także np. kurierowi, który właśnie dostarczył paczkę.

bDZVAxiB

Jak się zachować, gdy ktoś pokaże nam ten znak?

Gdy zobaczymy, że ktoś pokazuje do nas znak wołania o pomoc, nie należy reagować gwałtownie i pokazywać, że coś się dzieje, szczególnie gdy w towarzystwie są inne osoby, a być może także potencjalny oprawca.

Zawiadom odpowiednie organy

Kiedy zobaczysz sygnał wołania o pomoc podczas wideochatu, kontynuuj rozmowę, jakby nic się nie stało. Po zakończeniu skontaktuj się z policją pod numerem alarmowym 112, informując, kto prosi o pomoc.

bDZVAxiC

Możesz także zadzwonić na Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" pod numer 800-12-00-02 (czynny przez całą dobę) lub codziennie w godz. 12.00 - 18.00 pod numer 22 668-70-00. Uzyskasz tam wsparcie, pomoc psychologiczną oraz informacje o możliwościach uzyskania pomocy najbliżej miejsca zamieszkania.

Zobacz także: Oszustwo na koronawirusa. Policja ostrzega
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZVAxiW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
stefan
2 miesiące temu
tak ja pokazuje KOWIDOWI srodkowy palec
wsed
2 miesiące temu
Sekretny sygnał, który powinni znać wszyscy ???
hmm??
2 miesiące temu
A co jeśli jeden palec jest sztywny i się nie zgina?
bDZVAxiX
i wiadomo o c...
2 miesiące temu
Nie lepiej po prostu puszczać oczko?
ak001
2 miesiące temu
A ja widziałem ostatnio sekretny gest wykonywany jako pozdrowienie obecnie rządzących. Co prawda nie wiem czy tak dokładnie go powtórzę, ale pamiętam, że pokazywało się otwartą dłoń, potem zamykało się kciuk i palec wskazujący, a potem powoli jednocześnie palce serdeczny i mały... jakoś tak to było...
Kamil
2 miesiące temu
Umarłem jak przeczytałem nagłówek... ręce opadają
Joanna
2 miesiące temu
już sama obrączka wystarczy, nie trzeba dodatkowych znaków...
wsg
2 miesiące temu
jak ona tak mocno wygieła tego kciuka?
poiu
2 miesiące temu
Na pewno "oprawcy" nie dowiedzą się o tym "tajnym" znaku i na pewno nie będą wiedzieli o co chodzi. Nie wspomnę od nastolatkach machających w ten sposób gdzie się da, no bo będzie beka ! Pomysł słaby wręcz naiwny jak na tak poważny problem.
inny a ponoć...
2 miesiące temu
zdjĘcie i rysunek są inne ......
Nie rozumiem
2 miesiące temu
Nie prościej zadzwonić na policję?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić