Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Sekretny sygnał ręką. Każdy powinien go znać

11
Podziel się:

W związku z pandemią koronawirusa osoby doświadczające przemocy domowej znalazły się w niezwykle trudnej sytuacji. Dlatego Kanadyjska Fundacja Kobiet opracowała prosty sygnał migowy oznaczający wołanie o pomoc.

Sekretny sygnał ręką. Każdy powinien go znać
Kanadyjska Fundacja Kobiet opracowała prosty sygnał migowy oznaczający wołanie o pomoc. (YouTube)

Pandemia koronawirusa i związana z nią izolacja spowodowały w wielu krajach, również w Polsce, wzrost zgłaszanych przypadków przemocy domowej. Ofiary przemocy bardzo często pozostają pod ścisłą kontrolą ze strony swoich oprawców. Ciężko jest w takiej sytuacji wezwać pomoc. Pojawiło się jednak nowe rozwiązanie, o którym każdy za nas powinien wiedzieć!

Prosty sygnał może uratować życie

Kanadyjska fundacja kobiet "Canadian Women's Foundation" opracowała "Signal for help" - migowy znak, który oznacza wołanie o pomoc. Wystarczy pokazać otwartą dłoń ze zgiętym kciukiem, po czym zacisnąć pięść, zamykając w niej kciuk.

Prosty sygnał ręką ofiara może wykonać podczas rozmowy wideo (tak jak jest to pokazane w filmie poniżej) lub machając do kogoś przez okno. Można pokazać go także np. kurierowi, który właśnie dostarczył paczkę.

Jak się zachować, gdy ktoś pokaże nam ten znak?

Gdy zobaczymy, że ktoś pokazuje do nas znak wołania o pomoc, nie należy reagować gwałtownie i pokazywać, że coś się dzieje, szczególnie gdy w towarzystwie są inne osoby, a być może także potencjalny oprawca.

Zawiadom odpowiednie organy

Kiedy zobaczysz sygnał wołania o pomoc podczas wideochatu, kontynuuj rozmowę, jakby nic się nie stało. Po zakończeniu skontaktuj się z policją pod numerem alarmowym 112, informując, kto prosi o pomoc.

Możesz także zadzwonić na Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" pod numer 800-12-00-02 (czynny przez całą dobę) lub codziennie w godz. 12.00 - 18.00 pod numer 22 668-70-00. Uzyskasz tam wsparcie, pomoc psychologiczną oraz informacje o możliwościach uzyskania pomocy najbliżej miejsca zamieszkania.

Zobacz także: Oszustwo na koronawirusa. Policja ostrzega
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
stefan
rok temu
tak ja pokazuje KOWIDOWI srodkowy palec
wsed
rok temu
Sekretny sygnał, który powinni znać wszyscy ???
hmm??
rok temu
A co jeśli jeden palec jest sztywny i się nie zgina?
i wiadomo o c...
rok temu
Nie lepiej po prostu puszczać oczko?
ak001
rok temu
A ja widziałem ostatnio sekretny gest wykonywany jako pozdrowienie obecnie rządzących. Co prawda nie wiem czy tak dokładnie go powtórzę, ale pamiętam, że pokazywało się otwartą dłoń, potem zamykało się kciuk i palec wskazujący, a potem powoli jednocześnie palce serdeczny i mały... jakoś tak to było...
Kamil
rok temu
Umarłem jak przeczytałem nagłówek... ręce opadają
Joanna
rok temu
już sama obrączka wystarczy, nie trzeba dodatkowych znaków...
wsg
rok temu
jak ona tak mocno wygieła tego kciuka?
poiu
rok temu
Na pewno "oprawcy" nie dowiedzą się o tym "tajnym" znaku i na pewno nie będą wiedzieli o co chodzi. Nie wspomnę od nastolatkach machających w ten sposób gdzie się da, no bo będzie beka ! Pomysł słaby wręcz naiwny jak na tak poważny problem.
inny a ponoć...
rok temu
zdjĘcie i rysunek są inne ......
Nie rozumiem
rok temu
Nie prościej zadzwonić na policję?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić