"Dramatyczne akty". Abp Jędraszewski podał liczbę odejść z Kościoła

463

W Polsce rośnie liczba apostazji, czyli oficjalnych wystąpień z Kościoła. Arcybiskup Marek Jędraszewski podał oficjalne dane na ten temat z Archidiecezji Krakowskiej. Okazuje się, że w ubiegłym roku z Kościoła wystąpiło tam ponad 400 osób.

"Dramatyczne akty". Abp Jędraszewski podał liczbę odejść z Kościoła
Abp Marek Jędraszewski skomentował rosnącą liczbę apostazji w Archidiecezji Krakowskiej (Getty Images)

Kapłani z Archidiecezji Krakowskiej zjechali się do Kalwarii Zebrzydowskiej na tradycyjną modlitwę pokutną. Podczas mszy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podzielił się danymi na temat apostazji. Jak twierdzi, wcześniej w skali roku składano średnio 40-50 aktów apostazji.

Liczba apostazji od jakiegoś czasu jednak systematycznie rośnie. W 2019 roku takich aktów było 123, zaś w 2020 – 445. Metropolita zwrócił się do kapłanów, aby walczyli o swoich wiernych.

Abp Jędraszewski zaapelował o modlitwę za tych wszystkich, "którzy nie rozumieją Kościoła i nie umieją go kochać". Dodał także, że należy wstawiać się także za tymi, którzy próbują z Kościołem walczyć i którzy się oddalają, podejmując takie dramatyczne akty.

Proszę was, róbcie wszystko, aby ten dramatyczny akt odejścia był jednocześnie pierwszym dniem powrotu, bo Kościół jest miłującą matką, bo Kościół to jest także jak ten ojciec czekający na powrót marnotrawnego syna, gotów wybiec na spotkanie – powiedział podczas homilii abp Jędraszewski.

Coraz więcej aktów apostazji. "Dokonują ich głównie osoby młode z dużych miast"

W związku z nasilającymi się doniesieniami o wzroście liczby apostazji w Polsce, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego postanowił zbadać ile dokładnie osób zdecydowało się na taki krok. Prace nad raportem wciąż trwają. Wiadomo już jednak, że w niektórych diecezjach ubiegły rok był rekordowy.

Według oficjalnych informacji 10 lat temu w całej Polsce złożonych zostało 459 wniosków o apostazję. W latach 2006-2009 z uczestnictwa w życiu Kościoła zrezygnowało 1057 osób, a w roku 2020 tylko w archidiecezji poznańskiej odnotowano 370 takich aktów. Na początku 2021 roku przeprowadzono badanie pilotażowe wśród 210 osób, które wystąpiły z Kościoła.

Wyniki wskazują, że zasadniczo są to głównie osoby z dużych miast i stosunkowo młode. Najważniejszą formalną przyczyną wystąpień z Kościoła nie jest brak wiary, lecz negatywne postrzeganie instytucji Kościoła – wyjaśnił na początku marca dyrektor instytutu ks. Wojciech Sadłoń.

Rośnie liczba apostazji w Polsce. Może dokonać jej osoba pełnoletnia

Apostazja to całkowite odrzucenie wiary i opuszczenie Kościoła. Może to zrobić tylko osoba dorosła, która ukończyła 18 lat. Musi posiadać także pełną zdolność do czynności prawnych.

Osoba, która dokona aktu apostazji, traci prawo do sprawowania i przyjmowania sakramentów. Nie może wziąć ślubu kościelnego. Po śmierci traci także prawo do pogrzebu w obrządku katolickim.

Obejrzyj także: Apostazja. Ksiądz mówi wprost: moda, by być przeciwko Kościołowi

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić