Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

"Dramatyczne akty". Abp Jędraszewski podał liczbę odejść z Kościoła

274
Podziel się:

W Polsce rośnie liczba apostazji, czyli oficjalnych wystąpień z Kościoła. Arcybiskup Marek Jędraszewski podał oficjalne dane na ten temat z Archidiecezji Krakowskiej. Okazuje się, że w ubiegłym roku z Kościoła wystąpiło tam ponad 400 osób.

"Dramatyczne akty". Abp Jędraszewski podał liczbę odejść z Kościoła
Abp Marek Jędraszewski skomentował rosnącą liczbę apostazji w Archidiecezji Krakowskiej (Getty Images)

Kapłani z Archidiecezji Krakowskiej zjechali się do Kalwarii Zebrzydowskiej na tradycyjną modlitwę pokutną. Podczas mszy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podzielił się danymi na temat apostazji. Jak twierdzi, wcześniej w skali roku składano średnio 40-50 aktów apostazji.

Liczba apostazji od jakiegoś czasu jednak systematycznie rośnie. W 2019 roku takich aktów było 123, zaś w 2020 – 445. Metropolita zwrócił się do kapłanów, aby walczyli o swoich wiernych.

Abp Jędraszewski zaapelował o modlitwę za tych wszystkich, "którzy nie rozumieją Kościoła i nie umieją go kochać". Dodał także, że należy wstawiać się także za tymi, którzy próbują z Kościołem walczyć i którzy się oddalają, podejmując takie dramatyczne akty.

Proszę was, róbcie wszystko, aby ten dramatyczny akt odejścia był jednocześnie pierwszym dniem powrotu, bo Kościół jest miłującą matką, bo Kościół to jest także jak ten ojciec czekający na powrót marnotrawnego syna, gotów wybiec na spotkanie – powiedział podczas homilii abp Jędraszewski.

Coraz więcej aktów apostazji. "Dokonują ich głównie osoby młode z dużych miast"

W związku z nasilającymi się doniesieniami o wzroście liczby apostazji w Polsce, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego postanowił zbadać ile dokładnie osób zdecydowało się na taki krok. Prace nad raportem wciąż trwają. Wiadomo już jednak, że w niektórych diecezjach ubiegły rok był rekordowy.

Według oficjalnych informacji 10 lat temu w całej Polsce złożonych zostało 459 wniosków o apostazję. W latach 2006-2009 z uczestnictwa w życiu Kościoła zrezygnowało 1057 osób, a w roku 2020 tylko w archidiecezji poznańskiej odnotowano 370 takich aktów. Na początku 2021 roku przeprowadzono badanie pilotażowe wśród 210 osób, które wystąpiły z Kościoła.

Wyniki wskazują, że zasadniczo są to głównie osoby z dużych miast i stosunkowo młode. Najważniejszą formalną przyczyną wystąpień z Kościoła nie jest brak wiary, lecz negatywne postrzeganie instytucji Kościoła – wyjaśnił na początku marca dyrektor instytutu ks. Wojciech Sadłoń.

Rośnie liczba apostazji w Polsce. Może dokonać jej osoba pełnoletnia

Apostazja to całkowite odrzucenie wiary i opuszczenie Kościoła. Może to zrobić tylko osoba dorosła, która ukończyła 18 lat. Musi posiadać także pełną zdolność do czynności prawnych.

Osoba, która dokona aktu apostazji, traci prawo do sprawowania i przyjmowania sakramentów. Nie może wziąć ślubu kościelnego. Po śmierci traci także prawo do pogrzebu w obrządku katolickim.

Obejrzyj także: Apostazja. Ksiądz mówi wprost: moda, by być przeciwko Kościołowi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(274)
Wierzący
rok temu
Aż się sam sobie dziwię, ale po wysłuchaniu kilku przepełnionych nienawiścią nauk tego pana, nie wierzę w ani jedno jego słowo. Ani jedno.
Gruba
rok temu
Sami księża sobie taki los zgotowali nadal niech ukrywają zło a za 5 lat nie będzie już nawet papieża. Watykan wszedł już do masońskiego rządu światowego czyli nowej utopii kapitalizmu inkluzywnego.
KRAKUS
rok temu
400 na 1563000 wiernych - to tyle co kropelka wody w jeziorze.
ala
2 lata temu
Niech podają prawdziwą liczbę osób , uczestniczących we mszach .I wszystko będzie jasne.
el-ka
2 lata temu
400 osób,to i tak mała liczba. A ilu nie chodzi do kościoła. Co niektórzy podtrzymują tylko tradycje. Świeca pokarmy w koszyczku,ubierają choinki.Ale to tylko tradycja i nie ma nic wspólnego z wiara.
el-ka
2 lata temu
Jedraszewski zniknij. Zamknij się w celi klasztornej.Tam twoje miejsce, a nie w pałacu. Ludzie dadzą sobie radę bez Ciebie.
el-ka
2 lata temu
Panie Jedraszewski,lepiej zamilcz,bo nic wartościowego nie masz do przekazania.Watykan cię ukarał,a Ty dalej głos podnosisz.
Lubkam
2 lata temu
No straszne i niesaamowite. Nie mamy ważniejszych spraw niż ciągle pisanie o apostazji? Niech każdy wierzy w co chce i tyle. Po co tyle o tym pisać.
Tadeusz
2 lata temu
Podsumowując w skrócie. Stare pokolenia za jakiś czas znikną na dobre i kres Kościoła nadejdzie.
OREST
2 lata temu
BISKUP NAJPIERW WYZYWA I UBLIZA LUDZIA,,, A PAN JEZUS WSKAZUJĄC NA LUDZI PO WIEDZIAŁ - - WY JESTEŚCIE KOSCIOLEM--NO I BISKUP NAKAZUJE TERAZ KOCHAĆ KOŚCIÓŁ A SAM KOŚCIÓŁ ZWYZYWAL ALE JEZUS UCZY KOCHAĆ BOGA A NIE KOŚCIÓŁ
Wala
2 lata temu
BĘDZIE WIĘCEJ KATOLIKÓW TYLKO WTEDY JAK PRZY NABORZE NA UCZELNIE STOSUJE DR. KOŚCIOŁA W TORUNIU,,, ZA ŚWIADCZENIE OD PROBOSZCZA,,,
Pola
2 lata temu
Odchodzą, bo wiedzą, że jesteście satanistyczną masońską firmą.
tina102
2 lata temu
Nie trzeba było molestować dzieci i to ukrywać, w dobie pandemii wysłać tych nierobów do szpitali bo tam brakuje rąk do pracy.😒😒😒
tina102
2 lata temu
Kościół w Polsce to mamona.😁😁😁
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić