aktualizacja 

Sypiasz nago? Przestaniesz, gdy to przeczytasz

20

Zasypiając nago czujemy się szczęśliwsi, nasza skóra lepiej oddycha, wpływa to na nasz pożycie z partnerem....i na tym lista zalet spania się kończy. A i kwestia oddychania przez skórę jest tutaj dyskusyjna. Powody, dla których nie powinniśmy spać nago, mogą zaskakiwać.

Sypiasz nago? Przestaniesz, gdy to przeczytasz
Eksperci przekonują, że spanie nago to nie jest dobry pomysł (Pexels, Vladimir Gladkov)

Po pierwsze: gazy

Wstydliwe, ale prawdziwe. Jak wyjaśnił dr Anthony Youn, człowiek w ciągu doby oddaje gazy przeciętnie od 15 do 25 razy. Bywa, że także w czasie snu.

Badanie naukowe udowodniło, że za każdym razem, gdy puszczamy gazy, dosłownie rozpylamy niewielką ilość fekaliów - tłumaczył Youn.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wasze zdrowie - odc. 2. Jak smog wpływa na organizm?

A to ma oznaczać, że jeśli śpimy nago to "rozpylenie" trafia na naszą pościel. Ryzykowne jest również spanie w rajstopach czy pończochach bo, jak tłumaczy ekspert, one wychwytują takie cząsteczki.

Po drugie: roztocza

Z kolei dr Karl, który również zabrał głos w temacie spania nago, zamieścił na TikToku filmik, w którym tłumaczy funkcjonowanie martwych komórek. Przeciętnie wytwarzamy dziennie półtora grama martwych komórek, a te są dosłownym magnesem dla roztoczy. Do tego dochodzi pot, który sprawia, że zanieczyszczenia dosłownie przyklejają się do naszego ciała.

Jeśli się mocno pocisz i nie bierzesz prysznica przed pójściem do łóżka a także nie nosisz piżamy, to powinieneś prać pościel nawet dwa razy w tygodniu - tłumaczy ekspert.
Trwa ładowanie wpisu:tiktok

Nieco lepiej sytuacja wygląda u tych, którzy biorą prysznic przed snem i noszą piżamę - te osoby mogą prać pościel co kilka tygodni. Jednak powinny mieć na uwadze częstsze zmienianie piżamy.

Bez względu na wszystko, warto dbać o czystość miejsca, w którym śpimy, a także tego, w czym śpimy. Czysta pościel zachęca do drzemki, ale jeśli znajduje się na łóżku w pokoju pokrytym kurzem - nie tylko nie wypoczniemy, ale możemy też nabawić się różnego rodzaju chorób, począwszy od chorób układu oddechowego po różnego rodzaju alergie skórne. Także w czasie upałów spanie nago nie jest wskazane, bo wówczas pocimy się i nie ma materiału, który pomógłby nam odprowadzić wilgoć z powierzchni naszego ciała. Dlatego przydatny jest, chociażby lekki t-shirt czy koszulka nocna.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić