aktualizacja 

Wetrzyj w spód żelazka. Tafla będzie jak nowa

45

Żelazko po kilku użyciach może zacząć się przypalać. To jednak nie oznacza, że czas wymienić je na nowe. Wystarczy dokładnie wyczyścić sprzęt. Posłużą do tego tanie, sprawdzone produkty, które każdy z nas ma w domu.

Wetrzyj w spód żelazka. Tafla będzie jak nowa
Przypalone żelazko można wyczyścić domowymi sposobami (Adobe Stock)

Wystarczy chwila nieuwagi lub po prostu upływ czasu, żeby żelazko się przypaliło. Skutkiem jest nie tylko nieestetyczny wygląd sprzętu, ale także plamy, które zostawia na prasowanej odzieży czy większa awaria urządzenia. Zanim dojdzie do katastrofy, warto wyczyścić żelazko. Nie jest to trudne zadanie. Najlepiej działające na takie zabrudzenia środki czystości są niemal w każdym domu.

Sposoby na idealnie czyste żelazko

Zabrudzeń na spodzie żelazka pozbędziecie się za pomocą soli kuchennej. Wystarczy, że przygotujecie czystą, suchą, bawełnianą ścierkę i rozłożycie ją na desce do prasowania. Następnie posypcie ją solą kuchenną. Ustawcie żelazko na wysoką temperaturę i przeprasujcie ścierkę kilkukrotnie, aż nieestetyczne plamy nie znikną.

Z zabrudzeniami doskonale poradzi sobie również soda oczyszczona. Wykonajcie z niej pastę, dodając dwie łyżeczki proszku do niewielkiej ilości wody. Następnie rozprowadźcie ją na płycie żelazka i przetrzyjcie szmatką. Jeśli plamy są spore, użycie octu zamiast wody.

Kolejnym sposobem na walkę z zabrudzeniami jest pasta do zębów. Należy ją wetrzeć tam, gdzie znajdują się plamy po spaleniu, a następnie wytrzeć do sucha. Później podłączcie żelazko do prądu i napełnijcie zbiornik na wodę. Połóżcie żelazko na starym ręczniku i ustawcie je na tryb parowy. Po pięciu minutach powinno być czyste.

Prewencja to podstawa

Najlepsze efekty uzyskacie, jeśli będziecie regularnie zapobiegać zabrudzeniom na płycie żelazka. Aby to zrobić, rozpoczynajcie prasowanie ubrań od niskich temperatur. Wyższe przydadzą się przy grubszych tkaninach, takich jak bawełna. Za każdym razem, kiedy skończycie prasować, przeczyścicie spód sprzętu.

Zwróćcie również uwagę na kamień, który odkłada się w żelazku. Pozbędziecie się go, jeśli zaczniecie regularnie myć zbiornik na wodę, a dodając do niego niewielką ilość octu. Włączcie żelazko na najwyższą temperaturę i przez cztery minuty naciskajcie przycisk pary. Po upływie tego czasu wyłączcie sprzęt i wyczyśćcie wytrącający się kamień.

Zobacz także: Jak wyczyścić przypalone żelazko?
Autor: SPP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić