Wylej na trawnik. Żółte placki przestaną straszyć

4

Każdy właściciel przydomowego ogrodu stara się, aby jego trawnik wyglądał jak najlepiej. Nie jest to jednak proste w momencie, gdy na zielonym dywanie pojawiają się mało estetyczne, żółte lub wypalone placki. Skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Wylej na trawnik. Żółte placki przestaną straszyć
Skąd się biorą żółte placki na trawniku? (Adobe Stock)

Trawnik potrafi stanowić prawdziwą ozdobę naszego ogrodu. Aby zielona murawa cieszyła nasze oczy, bardzo ważna jest jej prawidłowa pielęgnacja. Niewłaściwe podlewanie oraz nawożenie, a także obecność pewnych szkodników, mogą szybko zniszczyć przydomowe trawniki. Na co uważać i co zrobić, aby o nie zadbać?

Łaty na trawniku? O tym musisz pamiętać

Żółte odbarwienie lub też "wypalone" dziury na trawniku nie pojawiają się przypadkiem. Pierwszą przyczyną ich powstawania jest zbyt skąpe podlewanie murawy. Problem ten pojawia się zwłaszcza latem, gdy rośliny są narażone na wysokie temperatury. Kolejną przeszkodą dla trawnika jest zbyt rzadkie nawożenie, a także częstotliwość jego koszenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zasady prawidłowego podlewania trawnika. Będzie piękną wizytówką ogrodu

Plamistość trawnika to również objaw działania pewnych szkodników. Żółte placki mogą być sygnałem obecności grzybów Colletotrichum graminicola oraz Micro-dochium bolleyi. Jeżeli na naszym zielonym dywanie pojawiły się suche plamy, bardzo możliwe, że w ogrodzie zalęgły się pędraki. Na całe szczęście na szkodniki jest pewna niezawodna metoda.

Być może rośnie w twoim ogrodzie. To tajna broń na pędraki

Aby uchronić trawnik przed pędrakami, potrzebujemy silnego nawozu. Odżywkę do walki ze szkodnikami możemy znaleźć... we własnym ogrodzie. Okazuje się, że skutecznym sposobem do walki z pędrakami jest wrotycz. Do przygotowania mikstury potrzebujemy jedynie wywaru z kwiatostanów, liści oraz łodyg tej rośliny.

Aby przygotować odżywkę do walki z pędrakami, zalewamy 100 gramów suszonego wrotyczu litrem wody. Następnie gotujemy wywar przez pół godziny, aby uwolniły się olejki eteryczne oraz garbniki. Po tym czasie odcedzamy wywar. Płyn umieszczamy w szczelnym słoiku.

Kiedy chcemy odżywić trawnik, wystarczy, że rozcieńczymy wywar z wodą, najlepiej w proporcji 1:6. Powstały płyn przelewamy do butelki ze spryskiwaczem, a następnie opryskujemy rośliny, które zostały zaatakowane przez pędraki. W tym trawnik.

Autor: ZS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić