Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Paulina Antoniak
Paulina Antoniak | 

Wyrzucasz zgrabione liście? To duży błąd

11

Wyrzucasz zgrabione w ogrodzie liście? Jeśli tak, popełniasz błąd. Mogą się one bowiem przydać do produkcji kompostu, który wzbogaci glebę ogrodową w potrzebne składniki odżywcze, dzięki czemu zasadzone na niej rośliny będą lepiej rosły i nie będziesz potrzebować sztucznych środków chemicznych.

Wyrzucasz zgrabione liście? To duży błąd
Lepiej nie wyrzucać zgrabionych liści (Pixabay)

Jeśli zależy nam na ochronie środowiska i chcemy mieć piękne rośliny w ogrodzie, warto zastanowić się nad naturalnymi sposobami, by użyźnić glebę. Mogą nam w tym pomóc liście opadłe w ogrodzie, dzięki którym stworzymy naturalny kompostownik.

Ze względu na swój organiczny skład liście doskonale nadają się na ściółkę. Sprawdzają się nawet lepiej niż zrębki drzewne. Zatem po ich zgrabieniu, nie warto wyrzucać ich do kosza. Lepiej wyłożyć je wokół roślin i tym samym użyźnić glebę. Pamiętajmy jednak, aby zostawić przestrzenie na dopływ powietrza.

Przygotowany przez nas kompost wzbogaci glebę w próchnicę, która sprawia, że ta staje się przewiewna i pulchna. Jest nie tylko bogatym źródłem materii organicznej, ale też najtańszym i naturalnym materiałem do użyźniania gleby. Ponadto ogranicza zagrożenie nadmiernego nawożenia czy zatrucia środowiska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nie wyrzucaj skórek po owocach i warzywach

Jak przygotować kompostownik?

Kompostownik powinniśmy umieścić w miejscu zacienionym, aby zbyt szybko nie wysychał. Pierwszą warstwę możemy podsypać ziemią ogrodową. Pamiętajmy o podlewaniu go, jednak nie przesadźmy z wodą, aby nie zaczął gnić.

Już po około pięciu lub sześciu miesiącach możemy uzyskać produkt gotowy do wykorzystania w naszych ogrodach. Dojrzały kompost poznajemy po ciemnobrunatnej barwie i jednolitej strukturze oraz zapachu świeżej ziemi.

Podsumowując. Zastosowanie kompostu wpływa na poprawę warunków glebowych, ogranicza konieczność transportu odpadów i potrzebę nawożenia mineralnego. W obliczu tylu korzyści, warto rozważyć jego wytworzenie i stosowanie.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić