Ważna zmiana od 21 września. Wielu kierowców nie ma o tym pojęcia

259

21 września zaktualizowano wcześniejszą definicję skrzyżowania w Prawie o ruchu drogowym. Od tego dnia skrzyżowaniami są przejazdy między jezdniami tej samej drogi i formalnie, wyprzedzanie w takich miejscach jest niedozwolone. Wielu kierowców nie ma o tym pojęcia i nieświadomie łamie przepisy ruchu drogowego.

Ważna zmiana od 21 września. Wielu kierowców nie ma o tym pojęcia
Stosowanie do treści definicji skrzyżowanie obecnie definiowane jest również jako połączenie jezdni na jednej drodze. (Google Maps)

Nowa definicja skrzyżowania od 21 września

Zgodnie z nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym doszło do zaktualizowania definicji skrzyżowania. Nowa wersja definicji brzmi "skrzyżowanie — część drogi będąca połączeniem dróg albo jezdni jednej drogi w jednym poziomie, z wyjątkiem połączenia drogi o nawierzchni twardej z drogą o nawierzchni gruntowej lub z drogą wewnętrzną".

Stosowanie do treści definicji skrzyżowanie obecnie definiowane jest również jako połączenie jezdni na jednej drodze. Co to oznacza w praktyce? Przykładowo skrzyżowaniem obecnie nazwiemy zjazd z drogi ekspresowej. Osoba, która będzie jechać szybciej dwoma pasami niż kierowca zjeżdżający z drogi szybkiego ruchu, popełni wykroczenie, bo zgodnie z definicją, wyprzedza na skrzyżowaniu.

To samo dotyczyć będzie połączeń między dwoma jezdniami. Osoba, która jedzie szybciej jednym pasem w takim miejscu, również będzie uważana za osobę, która wyprzedza na skrzyżowaniu. 

Skrzyżowanie a dozwolona prędkość

Warto również wiedzieć, że skrzyżowania w Polsce odwołują ograniczenia prędkości. Wobec tego w miejscach, które od 21 września zostały nazwane skrzyżowaniami, kierowcy mają tam podniesioną prędkość wyższą niż 50 km na godz. w obszarze zabudowanym. Niemniej jednak zaraz po przejechaniu skrzyżowania, które łączy dwie jezdnie tej samej drogi, podniesienie to zostaje zniesione. 

Zobacz także: Rozbił samochód na latarni. Pokaz głupoty amerykańskiego kierowcy
Autor: WEG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić