Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
WEG
|

Ważna zmiana od 21 września. Wielu kierowców nie ma o tym pojęcia

135
Podziel się:

21 września zaktualizowano wcześniejszą definicję skrzyżowania w Prawie o ruchu drogowym. Od tego dnia skrzyżowaniami są przejazdy między jezdniami tej samej drogi i formalnie, wyprzedzanie w takich miejscach jest niedozwolone. Wielu kierowców nie ma o tym pojęcia i nieświadomie łamie przepisy ruchu drogowego.

Ważna zmiana od 21 września. Wielu kierowców nie ma o tym pojęcia
Stosowanie do treści definicji skrzyżowanie obecnie definiowane jest również jako połączenie jezdni na jednej drodze. (Google Maps)

Nowa definicja skrzyżowania od 21 września

Zgodnie z nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym doszło do zaktualizowania definicji skrzyżowania. Nowa wersja definicji brzmi "skrzyżowanie — część drogi będąca połączeniem dróg albo jezdni jednej drogi w jednym poziomie, z wyjątkiem połączenia drogi o nawierzchni twardej z drogą o nawierzchni gruntowej lub z drogą wewnętrzną".

Stosowanie do treści definicji skrzyżowanie obecnie definiowane jest również jako połączenie jezdni na jednej drodze. Co to oznacza w praktyce? Przykładowo skrzyżowaniem obecnie nazwiemy zjazd z drogi ekspresowej. Osoba, która będzie jechać szybciej dwoma pasami niż kierowca zjeżdżający z drogi szybkiego ruchu, popełni wykroczenie, bo zgodnie z definicją, wyprzedza na skrzyżowaniu.

To samo dotyczyć będzie połączeń między dwoma jezdniami. Osoba, która jedzie szybciej jednym pasem w takim miejscu, również będzie uważana za osobę, która wyprzedza na skrzyżowaniu. 

Skrzyżowanie a dozwolona prędkość

Warto również wiedzieć, że skrzyżowania w Polsce odwołują ograniczenia prędkości. Wobec tego w miejscach, które od 21 września zostały nazwane skrzyżowaniami, kierowcy mają tam podniesioną prędkość wyższą niż 50 km na godz. w obszarze zabudowanym. Niemniej jednak zaraz po przejechaniu skrzyżowania, które łączy dwie jezdnie tej samej drogi, podniesienie to zostaje zniesione. 

Zobacz także: Rozbił samochód na latarni. Pokaz głupoty amerykańskiego kierowcy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(135)
Witek
6 dni temu
Tam nie ma przejścia dla pieszych a kierowca na łączniku włącza się do ruchu. To jest bzdura ! Nie przyjmować mandatów.
Kuba
6 dni temu
Według nowego kodeksu jeśli jest korek na drodze dwupasmowej, na której jest zakaz wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych, to ciężarówka jadąca prawnym pasem nie może ruszyć gdy lewy pas stoi. Jest źle zdefiniowany manewr wyprzedzania
Wiola
6 dni temu
Dobrze że mam zalecenia dużo spacerować to przynajmniej mam pewność że nikogo nie wyprzedzę
Tomi
7 dni temu
Jeden wielki bełkot.
Płaszczak
1 tyg. temu
Natomiast od 1.10. na 2 pasmowej jezdni obowiazuje ruch 2 kierunkowy kierunek dowolny w zaleznosci od wolnego pasa
Kaszub
1 tyg. temu
Mandaty trzeba podnieść do 5tys zł za takie przestępstwo i 40pkt karnych Wtedy nie będzie korków
Kasia
2 tyg. temu
Czyli według nowych zasad jeśli jest korek na pasie zjeżdżającym i samochodu jadą 20km/h to wszyscy na drodze ekspresowej muszą też jechać 20 km/h? Bzdura!!!
Techman
2 tyg. temu
Na pewno wiem że na PiS i polska 2050 nie zagłosuje bo lepiej z nimi nie będzie śledząc ich wypowiedzi i to co PiS zrobił każdy rząd sprzedaje ten kraj przykre ale kiedyś stracą dom i ojczyznę bo w gwarancję nie ma co wierzyć mamy przykład z historii mamy też z ukrainy
Żałosne
2 tyg. temu
Bzdury poganiają bzdury ,szok proste przepisy i wszystko w temacie .
Wal di 67
2 tyg. temu
Dużo przepisów prawa o ruchu drogowym nowelizowane są na wniosek policji niby pod przykrywką dbałości o nasze bezpieczeństwo, a w rzeczywistości to kolejny rodzaj nabijanie portfela państwu. Prosty przykład pieszy na przejściu ma zawsze pierpierwszeństwo i teraz już nie musi patrzeć na drogę tylko wyłazi z telefonem ,słuchawkami i tym podobnymi urządzeniami i nieraz widzi to policja i kompletnie brak reakcji. Przyczyną może zbyt niskie mandaty dla pieszego a policjant nie będzie biegał za pieszym za 100 zł
Endi
2 tyg. temu
Czyli obowiązuje reguła prawej ręki jeżeli nie ma znakow 🤯
Brak slow
2 tyg. temu
Jak auta jada kolo siebie to nikt nikogo nie wyprzedza! Wyprzedzania zaczyna sie od wlaczenia kierunkowskazu, nastepnie jest zmiana pasa. Tyle w temacie
Darson
2 tyg. temu
Przecież ludzie sami chcieli zaostrzenia przepisów i podniesienia mandatów.Dali temu wyraz w badaniach socjologicznych a teraz mają pretensje.Mają czego chcieli.Ludzie padli ofiarą własnej głupoty i obłudy a partia PIS im w tym pomaga.Gratuluję społeczeństwu i pozdrawiam.
Maks
2 tyg. temu
Niepopularne przepisy i ustawy wprowadza się pod KONIEC kadencji. Czyżby PIS już się z nami żegnał? Gdyby komuś przyszło do głowy wrzucić kartę wyborczą na PIS niech ma w głowie słowa karać, karać i jeszcze raz karać.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić