aktualizacja 

Piękna prostota - postaw na minimalizm

3

Wnętrza urządzone w stylu minimalistycznym cieszą się coraz większą popularnością także w Polsce. Coraz więcej osób ceni sobie prostotę i harmonię. Nawet w przypadku ograniczonego metrażu możliwe jest stworzenie wnętrza przytulnego, komfortowego i estetycznego. Pozwala na to właśnie minimalizm. Ten styl wnętrzarski charakteryzuje się prostą formą, brakiem zbędnych dodatków i stonowanymi kolorami. Wszystko to sprawia, że pomieszczenie wygląda czysto i schludnie, przez co bardzo chętnie się do niego wraca i z przyjemnością w nich przebywa.

Piękna prostota - postaw na minimalizm
(Materiały prasowe)

Minimalizm coraz chętniej wybieranym stylem podczas aranżacji wnętrz

Bogato zdobione wnętrza coraz bardziej wypierane są przez minimalizm. Ten nowoczesny styl wnętrzarski nie ogranicza się jednak tylko do podstawowych mebli, białych ścian i braku jakichkolwiek ozdób. Kluczowe jest stworzenie takiej aranżacji, aby uzyskać efekt harmonii. Wszystkie meble powinny tworzyć spójną całość z pozostałymi elementami wystroju. Proste i geometryczne formy łączone są z naturalnymi materiałami w postaci szkła, drewna, betonu i ceramiki. Za pomocą ascetycznych form możliwe jest ocieplenie wnętrza, które zgodnie ze stylem minimalistycznym ma być naturalnie nasłonecznione. Wszystko to przekłada się na przytulne wnętrza. W minimalizmie dąży się do ograniczenia ilości mebli w pomieszczeniu, wybierania gładkich powierzchni i unikaniu zbędnych printów, sięgania po odpowiednie dekoracje, stawiania przede wszystkim na jakość a nie ilość. Mile widziane są meble wielofunkcyjne. Praktyczne rozwiązania dostępne w sklepie Edinos.pl to min. stoliki na kółkach, kanapy z funkcją spania, skrzynia z siedziskiem na pościel czy regał na książki pełniący też funkcję ścianki działowej.

W minimalizmie ważne jest to, aby zachować umiar i to we wszystkim. Bardzo istotna jest też wygoda i funkcjonalność. Mniej przedmiotów w pomieszczeniu daje większą swobodę i więcej wolnej przestrzeni do wykorzystania. Jest też mniej sprzątania, poprawia się nastrój. Zbyt dużo dodatków przytłacza i sprawia, że czujemy się zmęczeni. Ograniczenie się do niezbędnych rzeczy, pozbywając się z otoczenia niepotrzebnych bibelotów i ozdób, sprzyja utrzymaniu porządku. Minimalizm jest idealnym rozwiązaniem w przypadku niewielkich przestrzeni, gdzie liczy się każdy centymetr. We wnętrzu powinny znaleźć się wyłącznie te rzeczy, które są wygodne w użytkowaniu. Wspaniale w założenia minimalizmu wpasowuje się chociażby styl scandi, gdzie królują naturalne surowce i neutralne kolory – wnętrza są przytulne, jasne i przestronne.

Jak stworzyć minimalistyczne wnętrze?

Podczas aranżacji wnętrza zgodnie ze stylem minimalistycznym, należy postawić na neutralne barwy. Sprawdzą się różne odcienie bieli, czerni, beżu, szarości i brązu. Wystój ożywić można przy pomocy jakiegoś wyrazistego i intensywnego koloru w adekwatnej ilości. Kolorowe mogą być dodatki w postaci poduszki, grafiki na ścianie, pledu na kanapę, lampy czy krzesła. Meble powinny mieć prostą bryłę, gładkie fronty i jednolite powierzchnie, pozbawione zdobień. Z materiałów najlepiej sprawdzą się drewno, szkło, metal, beton i cegła. Uwagę należy zwróci na jakość użytych materiałów i precyzję ich wykonania. W minimalizmie mniej znaczy więcej. W kwestii dodatków należy zachować umiar i postawić na uniwersalne ozdoby – najlepiej praktyczne. Z mebli godne polecenia są szafka RTV z wnęką na kable i możliwością ukrycia sprzętu za drzwiczkami, komody modułowe, szafki dolne i wiszące, regały, wygodna sofa, stolik kawowy, miękkie fotele.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić