16 maja izoterma szaleje nad Polską. Przygotujmy się. Dalej nie lepiej
Mimo kalendarzowej wiosny w Tatrach wciąż rządzi zima. Śnieg zalega już od 1200 m n.p.m., a pogoda nie sprzyja wędrówkom. Mróz, wiatr i zmienna izoterma 0°C utrudniają górskie wyprawy. Synoptycy nie mają dobrych wieści – ochłodzenie potrwa dłużej.
Choć mamy maj, pogoda w Tatrach bardziej przypomina zimową niż wiosenną aurę. Jak informuje serwis Meteoprognoza.pl, w najbliższych dniach warunki do górskich wędrówek będą wyjątkowo trudne.
Przeczytaj również: Patrzcie w niebo. Niezwykły spektakl. Od 10 maja są w Polsce
Silny wiatr, opady deszczu w niższych partiach i śniegu powyżej 1200 m n.p.m., a także ujemne temperatury znacznie utrudnią piesze wyprawy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niezadeptany skrawek Polski. "Można wędrować i nie spotkać ludzi"
Czym jest izoterma 0°C i dlaczego jest ważna?
Kluczowe w prognozach dla górskich rejonów jest pojęcie izotermy 0°C – to wysokość, na której temperatura spada do zera stopni Celsjusza. Jej położenie ma duże znaczenie, bo od niego zależy, czy opady przyjmą postać deszczu, czy śniegu.
Gdy izoterma znajduje się nisko, śnieg może padać nawet w dolinach. Obecnie granica ta oscyluje wokół 1200 m n.p.m., ale jak ostrzegają synoptycy, do poniedziałku będzie się przemieszczać – raz w górę, raz w dół.
Nadziei na ocieplenie brak
Według prognoz, od wtorku izoterma zacznie już wyraźnie wędrować w górę, co może przynieść chwilowe złagodzenie warunków. Niestety, na piątek i sobotę (23–24 maja) zapowiadany jest kolejny spadek temperatury i powrót chłodu. "A dalej nie lepiej" – podsumowuje pesymistycznie jeden z użytkowników serwisu x, zapowiadając przedłużające się zimne dni w górach.
Uwaga na bezpieczeństwo
Turyści planujący wyprawy w Tatry powinni zachować szczególną ostrożność. Śliskie szlaki, zalegający śnieg i szybko zmieniające się warunki atmosferyczne mogą być niebezpieczne, szczególnie dla mniej doświadczonych wędrowców. Zaleca się śledzenie aktualnych prognoz pogody i unikanie wyjść w wyższe partie gór przy niepewnej aurze.
Przeczytaj także: Od 15 maja w Polsce. Zimna Zośka miesza w pogodzie