"Dziwadło" na niebie w Łodzi. "Coś naprawdę wyjątkowego"
Pogoda w Łodzi w środę (21 maja) była niezwykle dynamiczna. Przez miasto przeszły dwie nawałnice. Jednak nie brakowało także zjawisk, które urzekały. Pewna mieszkanka Łodzi wrzuciła do sieci zdjęcie niezwykłego zjawiska na niebie. Internauci byli zachwyceni.
Pogoda w Polsce to w ostatnich dniach prawdziwy rollercoaster. W weekend mieliśmy intensywne opady deszczu, zaś we wtorek i w środę przyszło ocieplenie. W czwartek (22 maja) znów możliwy jest deszcz, w szczególności w południowej i wschodniej Polsce. IMGW wydało nawet alerty I stopnia w związku z burzami.
Pogoda nie oszczędziła jednak Łodzi. W jednym z największych polskich miast przeszły dwie nawałnice. Jak podaje "Dziennik Łódzki", jedna miała miejsce przed godziną 14.00, kolejna nadeszła po godz. 17.00. Pojawiły się informacje, że niektóre z ulic w mieście są zalane. Rozlewiska sprawiały, że pojazdom było trudniej przejechać po drodze.
Niezwykłe sceny w Łodzi. Na niebie ukazało się "dziwadło"
Choć bilans zawirowań pogodowych w takich przypadkach nie jest korzystny, to jednak czasem można zaobserwować zjawiska, które potrafią zachwycić swoim pięknem. Pani Ewelina z Łodzi wrzuciła na jedną z grup pogodowych na Facebooku zdjęcie pięknej, różowej łuny, która pojawiła się na niebie. Kobieta nazwała ten obiekt "dziwadłem".
Internauci byli jednak zachwyceni. Jeden z komentujących wytłumaczył, że obiekt ten przedstawia strugi deszczu przy zachodzącym słońcu. Widok wprawił wielu komentujących w zachwyt. "Coś pięknego", "Niesamowite", "Widziałam takie coś w niedzielę Mełgiew lubelskie. Pięknie to wyglądało, jakby deszcz kolorowy" - pisali internauci.
Administrator grupy tłumaczył, że jest to tzw. deszczowy słup z tęczą lub pionowa tęcza. Tai widok jest rzadkością. Pojawia się, gdy deszcz pada w jednym wąskim pasie, tworząc kolumnę. "Opadające" za horyzont słońce resztkami swoich promieni oświetla krople deszczu. To sprawia, że tworzy się słup przypominający tęczę.
"To nie jest pełna tęcza w klasycznym łuku, ale tzw. fragmentaryczna tęcza - często widoczna tylko wtedy, gdy są odpowiednie warunki atmosferyczne: wilgoć, słońce i odpowiedni kąt obserwacji. Niezwykle malowniczy i rzadko uchwycony widok – udało Ci się sfotografować coś naprawdę wyjątkowego!" - skomentował pan Jarosław.