Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 
aktualizacja 

Naukowcy ostrzegają. Europie grozi katastrofa

489

Globalne ocieplenie coraz bardziej daje nam się we znaki. Doszło do tego, że od 2018 roku lato w całej Europie jest niezwykle gorące i suche. Pokłosiem takiej pogody jest wysychanie wód podziemnych na całym kontynencie. To z kolei grozi "katastrofalną suszą", jak mówią eksperci.

Naukowcy ostrzegają. Europie grozi katastrofa
Europa na zdjęciu satelitarnym (Getty Images, Science Photo Library)

Gorętsze lata spowodowane globalnym ociepleniem oznaczają ogromny spadek poziomu wód powierzchniowych. Zjawisko to postępuje w zastraszającym tempie od 2018 r., Naukowcy ostrzegają, że Europie grozi katastrofa wodna, która już wpływa na dziką przyrodę, siedliska i rolnictwo.

Kilka lat temu nigdy bym nie pomyślał, że woda będzie problemem w Europie - powiedział "Daily Mail" Dr Torsten Mayer-Gürr, profesor Politechniki w Grazie w Austrii.

W miesiącach letnich 2018 i 2019 roku w Europie Środkowej wystąpił uderzający niedobór wody. Eksperci oczekiwali, że wraz z kolejnymi latami nastąpi wzrost poziomu wód gruntowych. Tymczasem ich poziom utrzymuje się na stałym, niskim poziomie.

"Sytuacja jest bardzo niepewna"

Najnowsze badanie w tej sprawie pokazało, że ​​potencjalna "katastrofalna susza" już niszczy naturalne siedliska, wpływa na rolnictwo i powoduje poważne niedobory energii. Liczne gatunki wodne straciły swoje siedliska lub wyginęły w wyniku braku wody.

Rolnicy również nie mieli najlepszych plonów w 2022 roku. Oprócz tego, występowanie gwałtownych powodzi, dodatkowo niszczyło nie tylko efekty ich ciężkiej pracy, ale również niekiedy zabierały ludziom dach nad głową. Susza spowodowała również masowe pożary lasów i łąk w całej Europie.

Nie można zapomnieć również o niedoborach energii. Gdy nie ma wystarczającej ilości wody do chłodzenia, elektrownie jądrowe napotykają problemy z efektywną pracą. Szczególnie widać to na przykładzie Francji. Ze względu na brak wody z trudem spełniały swoją funkcję także elektrownie wodne.

Najnowsze dane pokazują rzeczywisty wpływ zmian klimatu na cały świat. Przykładowo Wielka Brytania odnotowała najgorętszy rok w historii [w 2022 r. - red.], pobijając poprzednie rekordy temperatury i odnotowując na termometrach 40°C.

Dane to zostały zebrane za pomocą grawimetrii satelitarnej. Jest to specjalistyczna metoda pomiaru światowych zasobów wód gruntowych i dokumentowania ich zmian. Niestety, pokazują one, że sytuacja wodna w Europie stała się obecnie bardzo niepewna.

Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić