Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
DKP
|
aktualizacja

Rosjanie walczą o swój język. Powstała lista zakazanych słów

20
Podziel się:

Dziennikarze oraz komentatorzy stacji Match TV dostali listę słów, których nie mogą używać w pracy. Głównie chodzi o anglicyzmy, które w języku rosyjskim mają swoje odpowiedniki.

Rosjanie walczą o swój język. Powstała lista zakazanych słów
Tina Kandelaki (tass, Donat Sorokin)

To ciekawy krok, jeśli chodzi o pielęgnowanie ojczystego języka. Decyzję o liście zakazanych słów miał podjąć Aleksiej Miller, który jest prezesem koncernu energetycznego Gazprom.

Jakie słowa są na liście? Między innymi coach, play-off, loser, performance, derby, restart. Nie ma za to słowa broadcaster, czyli "nadawanie audycji". Większość z tych słów bez większego problemu można zastąpić ich rosyjskimi odpowiednikami i o to chodzi właśnie właścicielowi stacji.

Cytowana przez agencję TASS Tina Kandelaki zapewnia, że to tylko zalecenia. Są one wynikiem dyskusji osób, które tworzą treści w kanale Match TV.

Wygląda na to, że rosyjskich dziennikarzy czeka nie lada wyzwanie. Zastąpienie wielu angielskich wyrazów rosyjskimi nie powinno być problemem. Przykładowo słowo "coach" używa się zwykle jako synonim. Za to trudniej może być z "play-off", które określa system rozgrywek.

Zobacz także: Zobacz też: PŚ w Zakopanem. Apoloniusz Tajner spokojny o rozegranie konkursów. "Warunki są idealne"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(20)
Racja
2 lata temu
U nas powinni tego zakazać pod groźbą ucięcia języka. Może niektóre polskie słowa brzmią dziwnie niekompatybilnie z ich znaczeniem, ale są nasze. Powinno się ich używać, a angielskie zwroty, nazewnictwo czy techniczne określenia tylko wtedy, kiedy nie ma innej opcji
Alfons
2 lata temu
Prawda jest taka że język angielski i niemiecki jest międznarodowy i to nasze kraje zapożyczyły angielskie słowa i terminy np w Niemczech nie ma z tym żadnego problemu, bo każdy kraj powinien znać język swoich sąsiadów
Piotr
2 lata temu
Od dawna zastanawiam się jak można z tym walczyć.Proponuję założyć stowarzyszenie obrońców języka polskiego złożonego z językoznawców języka polskiego i zapis w konstytucji o jego ochronie.A we wszystkich polskich mediach powinno być to zakazane pod karą grzywny.Nasz piękny i bogaty język ubożeje,chamieje i jest w perfidny sposób niszczony.
Wojciech
2 lata temu
No i dobrze. U nas też jest ustawa, którą wszyscy olewają.
¯\_(ツ)_/¯
2 lata temu
Bardzo mądrze. Na Islandii nawet mają instytut, który każde słowo angielskie tłumaczy na islandzki z użyciem już istniejących słów. To najlepsze co możemy robić. Dawniej walczyliśmy z rusyfikacją, a teraz nie potrafimy z anglifikają?!
Pol
2 lata temu
Bardzo słusznie! Każdy patriota powinien pielęgnować język ojczysty, a nie to co się robi obecnie. Chamstwo, zbydlęcenie i same bluzgi!! WSTYD!
Goldengecko
2 lata temu
Zdecydowanie popieram ten ruch nie będzie mu wisiało żadne "SALE" czy "Black Friday" akurat do tego ostatniego słowa powinno być ściśle określone że rabat do produktów biorących w tej promocji powinien być podany od najniższej ceny produktu bez promocji której to cenie produkty były w sprzedaży przynajmniej przez miesiąc a wciągu roku kalendarzowego przynajmniej przez 60% czasu jak produkt był w sprzedaży nie był w promocji inaczej za cenę regularną brało by się tą niby promocyjną czyli żeby nie było akcji że 50% to w zasadzie 5%
Joanna
2 lata temu
Z Polskich anglicyzmow najbardziej wkurzajacy jest hejt i jego odmiany
ckcchklllllll
2 lata temu
My to samo mamy dawniej Łacina potem francuzki a teraz angielski na wymioty zbiera. Anglicy do polskiego starają się nie wtrącać angielskich słów .Może to jakieś kompleksy albo niska samoocena nie wiem
ijuż
2 lata temu
I to popieram.
pl.
2 lata temu
szybko wprowadzic to w Polsce
Jony
2 lata temu
Rosyjski język to zlepek języków staroslowianskich i skradzione wyrazy i formy wypowiedzi z języków germańskich. Polacy mają swój język A nie Rosja tak więc co im zależy żebynadal wdrażać wyrazy z angielskiego...nie rozumię.
Andrzej
2 lata temu
Słusznie. Sam trzęsę się z irytacji gdy słyszę te wszystkie anglikanizmy w wypowiedziach polskich dziennikarzy.
jury
2 lata temu
U nas już nie da się tego zrobić bo dziennikarze by zaniemówili
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić