Mateusz Tomczak
Mateusz Tomczak| 

Atak na Czarnobyl kończy się dla nich dramatycznie. Rosjanie chorują

Promieniowanie będące skutkiem wybuchu elektrowni w Czarnobylu może bardzo negatywnie wpłynąć na zdrowie człowieka. Na własnej skórze mają przekonywać się o tym rosyjscy żołnierze, którzy tworzyli obozowiska na skażonym terenie, a teraz cierpią na chorobę popromienną. Zachodnie media informują, że potwierdzają to już dyplomaci.

Atak na Czarnobyl kończy się dla nich dramatycznie. Rosjanie chorują
Czarnobyl, strefa skażona, zdjęcie ilustracyjne. (unsplash)

Pojawienie się rosyjskich żołnierzy w strefie wykluczenia to efekt trwających w Ukrainie działań wojennych. Rosjanie zaatakowali Czarnobyl pierwszego dnia inwazji, 24 lutego 2022 r. Pozostawali na swoich pozycjach przez kilka tygodni. Wyparcie ich przez wojska ukraińskie przeprowadzające udany kontratak pokazało, jak dużą ignorancją wykazali się okupanci. Część z nich zapłaci za to teraz najwyższą cenę.

Rosyjscy żołnierze nie przestrzegali żadnych zasad bezpieczeństwa. Chcąc zabezpieczyć swoje pozycje, kopali rowy w lasach obok elektrowni, a to właśnie te tereny pochłonęły dużą część opadów radioaktywnych po katastrofie. Naruszanie ziemi i roślinności łopatami, a nawet ciężkim sprzętem, to prosta droga do przyjęcia niebezpiecznych dla zdrowia dawek promieniowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Elektroniczny dzbanek filtrujący do uzdatniania wody AQUAPHOR J Shmidt 500. Wideorecenzja Benchmark.pl

Pracownicy elektrowni w Czarnobylu określili działanie rosyjskich żołnierzy mianem samobójstwa. W rozmowach z dziennikarzami brytyjskiego dziennika "The Times" podają inne przykłady zaskakujących działań Rosjan. Mieli oni np. łowić i jeść ryby żyjące w skażonej okolicy. Dochodzi do tego fakt kradzieży z laboratorium. Rosjanie zabrali niemal wszystko - cenny sprzęt, ale też różne źródła radioaktywne, które w trakcie ucieczki mogły zostać uszkodzone.

Nie próbujcie znaleźć w tym logiki, to po prostu głupie – tłumaczyła w rozmowie z mediami Oksana Pyshna, 30-letnia przewodniczka

Do katastrofy w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 r. W jej wyniku napromieniowany materiał przedostał się do niemal całej Europy, ale nie wszędzie w równie dużych dawkach. Strefa wykluczenia została utworzona na powierzchni 2 600 km2. Przebywanie w niej jest możliwe (za wyjątkiem niektórych fragmentów), ale przez krótszy czas oraz z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności.

Objawy choroby popromiennej zależą od przyjętej dawki napromieniowania. Większość rosyjskich żołnierzy była narażona na mniejsze dawki, ale przez dłuższy czas. Może to poskutkować nie tylko szybko pojawiającymi się objawami, ale także tzw. przewlekłą chorobą popromienną, w tym ujawniającymi się po latach bezpłodnością oraz nowotworami.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić