oprac. Karolina Modzelewska| 

Elon Musk wszczepi pierwszy mikroczip do mózgu człowieka. Padła data

385

Elon Musk, współzałożyciel firm Neuralink, która pracuje nad interfejsami mózg-maszyna, powiedział, że najprawdopodobniej w 2022 roku pierwsze chipy zostaną wszczepione pacjentom.

Elon Musk wszczepi pierwszy mikroczip do mózgu człowieka. Padła data
Elon Musk chce jak najszybciej rozpocząć testy (YouTube)

Elon Musk ma nadzieję, że testy Neuralink na ludziach rozpoczną się już w 2022 roku. Firma planuje wszczepiać chipy pacjentom, zaczynając od osób z uszkodzonym rdzeniem kręgosłupa. Dzięki interfejsowi mózg-maszyna będą oni w stanie wykonywać czynności, które do tej pory były dla nich nieosiągalne.

Według Neuralink wszczepiony chip pozwoli na łączenie się z urządzeniami cyfrowymi z podobnymi technologiami i wykonywanie takich czynności jak zamawianie zakupów, komunikowanie się z bliskimi czy przeglądanie stron internetowych. Wszystko będzie możliwe za sprawą fal mózgowych. Elektrody montowane w obszarze mózgu, który kontroluje ruchy dobrowolne, połączą się ze specjalną macierzą odpowiedzialną za stymulowanie, przetwarzanie i przekazywanie sygnałów neuronowych do komputerów lub urządzeń mobilnych.

Na początku 2021 roku Neuralink zaprezentował małpę z wszczepionym chipem, która grała w grę wideo Pong wyłącznie przy użyciu fal mózgowych. Od tego czasu włożono wiele wysiłku, aby rozwiązanie było skuteczne również w przypadku ludzi, chociaż jak zaznaczył sam Elon Musk, nie było to łatwym zadaniem.

Neuralink działa dobrze u małp i faktycznie robimy wiele testów i potwierdzamy, że jest bardzo bezpieczny i niezawodny, a urządzenie Neuralink można bezpiecznie usunąć – powiedział Elon Musk podczas szczytu CEO Council Summit, który jest organizowany przez "The Wall Street Journal".

Urządzenie czeka na zatwierdzenie przez FDA (amerykańską Agencję Żywności i Leków). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w przyszłym roku Neuralink zacznie wszczepiać urządzenia wybranym osobom.

Zobacz także: Zobacz także:Palmy wyrosły z nasion sprzed 2000 lat. To pierwszy taki przypadek
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić