Koniec z takimi telewizorami. Unia Europejska wprowadza zakaz

429

1 marca w Unii Europejskiej zaczęły obowiązywać nowe regulacje. Chodzi o limity zużycia energii przez telewizory i monitory. Co to oznacza w praktyce? Nad sprawą pochylił się serwis polskiobserwator.de.

Koniec z takimi telewizorami. Unia Europejska wprowadza zakaz
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

Nowe rozporządzenie dotyczące ekoprojektu zostało wprowadzone 1 marca 2023 roku. Zapewne wywrze ono ogromną presję na większe telewizory OLED, a przede wszystkim modele o rozdzielczości 8K. Portal polskiobserwator.de zauważa, że najświeższe przepisy unijne na nowo oceniają klasę efektywności telewizorów.

Oznacza to, że klasyfikacja na tzw. "etykiecie energetycznej", która klasyfikuje wszystkie urządzenia elektryczne od A do G, uległa właśnie znacznej zmianie. Telewizory, które wcześniej były zaliczane do klasy energetycznej A, teraz trafią do klasy G. Nowe oznakowanie obowiązuje już od 1 marca 2021 roku - zaznaczono.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Blanka będzie reprezentować Polskę na Eurowizji. Ale bez kontrowersji się nie obyło

Zaostrzono rozporządzenie w sprawie ekoprojektu. Minimalnym standardem stała się klasa F. Co to oznacza w praktyce?

Większym wyświetlaczom o wysokiej rozdzielczości grozi więc wstrzymanie sprzedaży. Zaostrzenia od marca 2023 roku dotknęły więc przede wszystkim dostawców pożeraczy energii, które faktycznie powinny być zakazane w gospodarstwach domowych - podkreśla portal.

Unia Europejska zaostrzyła przepisy

Nowe przepisy wprowadzone przez Unię Europejską sprawiają, że ekrany Full HD mogą osiągać maksymalnie EEI 0,75. Jeżeli chodzi o wyższe rozdzielczości i wyświetlacze mikro-LED, to limit wynosi 0,90.

Są jednak pewne wyjątki od rozporządzenia. Chodzi o te telewizory, które do 1 marca znalazły się już u sprzedawcy.

Tymczasem "Super Express" zwraca uwagę na pewien problem:

Problemy z obecnymi zapisami prawnymi wiążą się między innymi z faktem, że unijne wymogi dla wyświetlaczy 8K opierają się na ambitnych założeniach z lat 2014-2017, kiedy ta technologia dopiero powstawała. Tymczasem wyświetlacze 8K weszły na rynek wewnętrzny UE pod koniec 2018 r., a MicroLED – dopiero w 2022 roku. Innymi słowy unijne wymagania są niedostosowane do faktycznego poziomu rozwoju technologii - oceniono.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić