Konstanty Młynarczyk
Konstanty Młynarczyk| 

Rosjanie ożywili zamrożony organizm sprzed 24 tys. lat. Zaczął się rozmnażać

Rosyjscy naukowcy zdołali przywrócić do życia organizm sprzed 24 tys. lat. Mikroskopijny bezkręgowiec przetrwał w stanie przypominającym hibernację w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie.

Rosjanie ożywili zamrożony organizm sprzed 24 tys. lat. Zaczął się rozmnażać
Wrotek z gatunku Bdelloidea przywrócony do życia po 24 tys. lat (Cell.com)

Organizm, który udało się ożywić należy do rodziny wrotków - malutkich zwierząt bezkręgowych z których największe mogą mieć po 2 mm długości. Wrotki z gatunku Bdelloidea mogą przejść w stan nazywany kryptobiozą, czyli życiem ukrytym, który pomaga im przetrwać okresy gorszych warunków.

W stanie kryptobiozy te mikroskopijne organizmy są całkowicie nieaktywne, nie odżywiają się i nie oddychają, trwając w zawieszeniu. Do tej pory uważano, że wrotki mogą powrócić do życia po kryptobiozie trwającej sześć do dziesięciu lat, jednak rosyjskim naukowcom udało się ożywić wrotka należącego do gatunku Bdelloidea wydobytego z wiecznej zmarzliny liczącej sobie 24 tys. lat.

Wiek znalezionego organizmu określono za pomocą datowania węglowego C14 na 24 tys. lat. Naukowcy ogrzali go powoli i udało im się przywrócić wrotka do życia, czego najlepszym dowodem był fakt, że zaczął się rozmnażać. Nie potrzebował do tego innych osobników swojego gatunku, bo Bdelloidea są wyłącznie samicami i rozmnażają się przez podział, czyli tak naprawdę, klonują.

Zdaniem naukowców, dowody na to, że możliwe jest przetrwanie wielokomórkowego organizmu w temperaturze sięgającej -20 stopni Celsjusza przez czas sięgający całych tysiącleci to prawdziwa rewolucja.

Zobacz także:

Niestety, nie znaczy to, że szybko doczekamy się technologii pozwalających na bezpieczne "zamrażanie" ludzi. Chociaż możliwość zawieszenia czynności życiowych byłaby niezwykle przydatna na przykład w długich podróżach kosmicznych, albo w razie konieczności przeczekania różnego rodzaju katastrof, naukowcy komentują, że dla ssaków takie działanie jest póki co niemożliwe.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić